• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Wyobraźcie sobie... - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 301-13-28
wystawia:
Teatr w Oknie
czas trwania:
1 godz. 40 min.
w ramach wydarzenia:
XIV Festiwal Szekspirowski
10
2 oceny
Wyobraźcie sobie... (Polska)
monolog na podstawie "Hamleta", "Makbeta", "Otella", "Romea i Julii", "Henryka V", "Burzy", "Snu nocy letniej" Williama Szekspira
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Andrzej Seweryn - wybitny aktor i reżyser - interpretuje najpiękniejsze fragmenty arcydzieł Szekspira - "Hamleta", "Makbeta", "Otella", "Romea i Julii", "Henryka V", "Burzy", "Snu nocy letniej" i wielu innych - ułożone w fascynującą opowieść o rozmaitych doświadczeniach i stanach emocjonalnych człowieka. Spektakl jest popisem wielkiego aktora, który spotykając się na teatralnej scenie z jednym z największych autorów, przemienia się na naszych oczach w kolejne, wykreowane przez niego postaci, tworząc bogatą mozaikę sytuacji egzystencjalnych.

Spotykamy tu najważniejsze tematy szekspirowskie - obsesję władzy i szaleństwo zmysłów, ponadczasowość miłości i smutek samotności, zazdrość i zdradę, wszechobecność pragnień i dotkliwość porażek, zwątpienie w sens życia i dającą siłę nadzieję - wielkość i upadek człowieka. Transformacji przeżyć i emocji towarzyszy głęboka prawda o zmienności kondycji ludzkiej.
Spektakl nie tylko pokazuje kunszt Szekspira w niezwykłej kondensacji, lecz także ujawnia siłę aktorskiego talentu.

Jednym z istotnych przesłań tej inscenizacji jest bowiem nie tylko znane powiedzenie twórcy Hamleta, że "świat jest teatrem", ale również to, że aktor za pomocą stosunkowo skromnych środków - słowa, ciała, mimiki, gestu - może stworzyć świat w teatrze, a zarazem uruchomić nieograniczoną przestrzeń dla wyobraźni. Spektakl można polecić zarówno znawcom twórczości Szekspira, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jego dziełami. Ci pierwsi usłyszą w nim ulubione monologi i dialogi szekspirowskie w nowych przekładach i w nowych, odkrywczych interpretacjach. Ci drudzy - znajdą zachętę do kontynuowania pasjonującej podróży w świat dramatów geniusza ze Stratfordu.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Działa nieprzerwanie od 1893 roku. To jedna z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych polskich scen. Na przełomie XIX i XX wieku Teatr pełnił funkcję sceny narodowej. Był miejscem narodzin współczesnej polskiej reżyserii, scenografii, inscenizacji i aktorstwa. To tam pokazano pierwsze realizacje arcydzieł polskiego romantyzmu: Kordiana, Dziady i Nie-Boską komedię. Przywiązanie do tradycji szło w parze z poszukiwaniem nowych kierunków w sztuce, o czym najlepiej świadczy debiut najwybitniejszego przedstawiciela polskiej awangardy XX wieku - Stanisława Ignacego Witkiewicza, w 1921 roku. Na przestrzeni lat Teatrem kierowali wybitni dyrektorzy m.in. Pawlikowski, Solski, Osterwa, Frycz, a spektakle realizowali znakomici reżyserzy. W latach siedemdziesiątych debiutowało tu pokolenie wybitnych inscenizatorów, wśród nich Krystian Lupa.

Jerzy Klesyk
Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Warszawie. Aktor teatralny i filmowy. Od 1990 roku mieszka we Francji, pracuje jako reżyser i pedagog teatralny. W latach 1998-2005 wykładał m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki i Technik Teatralnych ENSATT (Ecole Nationale Supérieure des Arts et Technique du Théâtre) na wydziale aktorskim oraz na wydziale reżyserii. Współpracował z Anatolijem Vasilievem, a ostatnio ze słynną francuską choreografką Maguy Marin.

Portal Trojmiasto.pl zaprasza wszystkich fotografów-amatorów do udziału w konkursie "Foto Szekspir". Do wygrania bon o wartości 500 zł do wydania w sklepie cyfrowe.pl. Prace można nadsyłać od 2 sierpnia do 11 sierpnia 2010 r. do god. 13:00. Można wysyłać maksymalnie sześć najlepszych fotografii, które pojawią się w naszej galerii.
Udział w konkursie mogą wziąć tylko osoby zalogowane w naszej galerii. Nie masz jeszcze konta? Nic straconego, można się zarejestrować tutaj w każdym momencie.

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery