stat
Impreza już się odbyła

Wykłady Anety Górnickiej-Boratyńskiej

W dniach 11 i 12 października zapraszamy na wykłady Anety Górnickiej - Boratyńskiej, które odbędą się w ramach obchodów Stulecia uzyskania praw wyborczych przez Polki.

bilety 10 zł
Kup bilet
Program:
11.10 godz. 17.30 - "Nasze Bojownice - cztery projekty polskiej emancypacji"
Tematem wykładu będzie opowieść o idei emancypacji kobiet w kulturze polskiej, jej historii i ewolucji od połowy XIX wieku aż do chwili wybuchu II Wojny Światowej.

12.10. godz. 17.30 - "Hetmanka Paulina Kuczalska - portret polskiej sufrażystki"
Bohaterką wykładu będzie Paulina Kuczalska, nazywana w epoce Hetmanką polskiego feminizmu, prawdziwa sufrażystka z przełomu stuleci, o której historia niesłusznie zapomniała.


Aneta Górnicka-Boratyńska: pisarka, dziennikarka, krytyczka literacka, znawczyni historii praw kobiet. Pracę doktorską z literatury obroniła na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka antologii polskich tekstów feministycznych "Chcemy całego życia". W książce "Stańmy się sobą" przeanalizowała cztery projekty idei emancypacji w kulturze polskiej, na przykładzie twórczości Elizy Orzeszkowej, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, Zofii Nałkowskiej oraz Ireny Krzywickiej. Jest autorką wielu tekstów dla "Wysokich Obcasów" oraz książki "Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci". Mieszka w Brukseli. Założycielka i prezeska stowarzyszenia kulturalno-edukacyjnego Brukselski Klub Polek.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

W którym roku powstała pierwsza opera napisana w Gdańsku?