• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wydział Spraw Fundamentalnych - spotkanie z Mikołajem Grynbergiem

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza na kolejną odsłonę Wydziału Spraw Fundamentalnych. W cyklu "Rozmowy na czasie" ks. dr Krzysztof Niedałtowski porozmawia z Mikołajem Grynbergiem, wybitnym pisarzem, reporterem i fotografem. Podczas spotkania zostanie również wyświetlony film autorstwa Gościa - "Dowód tożsamości".

"Dowód tożsamości" to debiut reżyserski Mikołaja Grynberga (finalisty Nagrody Literackiej "Nike", laureata Warszawskiej Premiery Literackiej). Premiera filmu odbyła się 21 listopada podczas Warsaw Jewish Film Festival.

Mikołaj Grynberg to autor zbiorów opowiadań "Rejwach" i "Poufne" oraz niezwykle szczerych i przenikliwych rozmów zebranych w publikacjach "Ocaleni z XX wieku" (2012), "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" (2014) i "Księga wyjścia".

Właśnie te rozmowy stały się punktem wyjścia do wspólnego projektu Mikołaja Grynberga (reżyseria) i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (produkcja). Zaproszeni do udziału w nim bohaterowie znów mierzą się z pytaniami, ale tym razem przy włączonej kamerze. Dzięki temu konfrontujemy się nie tylko ze słowem, lecz także z emocjami. Rozmówcy siedzą na scenie (autentyczna scena audytorium Muzeum POLIN), reflektor zaledwie oświetla ich twarze, wyostrzając każdy gest, szept i łzę. Mikołaj także nie ma nic do ukrycia pozwala nam przyjrzeć się swojej metodzie pracy. Widzimy, że nie zadaje jedynie pytań, umawia się ze swoimi rozmówcami na dialog, w którym on sam niejednokrotnie stawia czoła poruszanym zagadnieniom.

Rozmówcy Grynberga reprezentują wszystkie żyjące dzisiaj w Polsce pokolenia Żydów. Pierwszy raz Mikołaj daje również głos pokoleniu, które nie miało bezpośredniej styczności z Ocalałymi ze swoich rodzin. Film jest okazją do przyjrzenia się, jak ewoluuje nasza pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych dwudziestolatków. Wywiady pokazują szeroką panoramę postaw i doświadczeń rozmówcy pochodzą zarówno z wielkich miast, jak i polskiej prowincji. Przyglądamy się nie tylko historii ich rodzin oraz indywidualnym losom, padają także pytania o teraźniejszość, o antysemityzm. Jak sobie z nim radzą? Czy sobie radzą?

Film jest próbą pokazania specyfiki bycia polskim Żydem, często niezrozumiałej dla osób spoza tego kręgu. Historia Polski jest wyjątkowo trudna. Obfitowała w wydarzenia, które miały ogromny wpływ na poczucie tożsamości wśród społeczności żydowskiej. Nie jest to jednak tylko i aż kolejny film o polskich Żydach. To obraz współczesności, uniwersalny, bo odwołuje się do pytań, z którymi mierzymy się wszyscy. O to, kim jesteśmy. O rodzinę, o nasze lęki i marzenia. O Polskę. Mikołaj Grynberg zadaje na scenie Muzeum POLIN nie tylko pytania swoim bohaterom.
Także każdemu z nas.

"Dowód tożsamości" powstał w wyniku projektu "Kim jesteśmy", w ramach którego Mikołaj Grynberg stworzył także 10-minutową wersję filmu uzupełniającą wystawę stałą "1000 lat historii Żydów polskich". Materiał możecie obejrzeć w galerii "Powojnie".

"Dowód tożsamości"
Reżyseria i scenariusz: Mikołaj Grynberg
Produkcja: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Producent wykonawczy: IDFX
Współorganizator projektu: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu: Association Européenne du Musée de l'Histoire des Juifs de Pologne POLIN.





 

Informacja o biletach

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl

Opinie

Sprawdź się

W którym z gdańskich parków znajduje się popiersie Adama Mickiewicza?