• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydział Spraw Fundamentalnych | spotkanie z Dorotą Kolak

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Wydziału Spraw Fundamentalnych - Rozmowy o sztuce. Na najbliższym spotkaniu pt. "Czy sztuka może obrażać? Cielesność. Ciało kobiety a ciało mężczyzny. Wstyd i moralność" Anna Cirocka porozmawia z zaproszoną gościnią - Dorotą Kolak.

Dorota Kolak - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, nauczycielka akademicka; w latach 19801982 aktorka Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, od 1982 aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie w 1980. W latach 19801982 była aktorką Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Od 1982 związana jest z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, na scenie którego zagrała już przeszło 70 dużych wybitnych ról. Tam szybko zyskała wielbicieli swojego talentu, przede wszystkim ze względu na ogromne emocje, jakie potrafi wzbudzać w widzach. Na scenie potrafi się nieprawdopodobnie zmieniać, a wykreowane przez nią postacie na długo pozostają w pamięci. Lubi wyzwania aktorskie i role, w których trzeba skonstruować kogoś o przeciwnym temperamencie i cechach osobowości. Najczęściej wciela się w postacie mroczne i skomplikowane, o zabarwieniu dramatycznym. Jak sama mówi: "Te role, które są dla mnie najważniejsze, to role wariatki albo kobiety nad przepaścią, kompletnie pokręconej w środku, szalonej, a nie grzecznej czy dobrze ułożonej".

Dorota Kolak na swoim koncie ma także liczne kreacje w Teatrze Telewizji, filmach oraz serialach. Jest laureatką bardzo wielu nagród teatralnych i odznaczeń.  Pracuje również jako pedagożka. Prowadzi zajęcia z aktorstwa, plastyki ruchu, form i stylów ruchu scenicznego na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2015 habilitowała się w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi w dyscyplinie sztuk teatralnych na podstawie dzieła Spektakl Słodki ptak młodości Tennessee Williamsa z rolą Alexandry del Lago w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. W 2023 otrzymał tytuł profesorki sztuk filmowych i teatralnych.

Anna Cirocka - historyczka sztuki. Autorka setek audiodeskrypcji dzieł sztuki, a także esejów, recenzji wystaw, słuchowisk i wywiadów skierowanych do osób niewidomych i niedowidzących.
Redaktorka w magazynach Gazzetta Italia i Lente.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Spotkanie będzie transmitowane na profilu Oliwskiego Ratusza Kultury na Facebooku oraz na stronie gdansk.pl
 

Informacja o biletach

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy. Formularz rezerwacji dostępny na stronie https://www.ratuszkultury.pl/?s=wydarzenie&id=1166

Opinie

Sprawdź się

Czego symbolem jest choinka?

 

Najczęściej czytane