stat
Impreza już się odbyła

Wydział Spraw Fundamentalnych

Zapraszamy Państwa na pierwsze spotkanie Wydziału Spraw Fundamentalnych. W cyklu "Refleksje nad społeczeństwem i prawem" Magda Krzyżanowska-Mierzewska i Ewa Siedlecka porozmawiają o tym, dlaczego potrzebne są nam niezawisłe sądy. Spotkanie będzie moderować Dagny Kurdwanowska.

Spotkanie jest połączone z promocją książki Ewy Siedleckiej Sędziowie mówią(2018) o aktualnej sytuacji sądownictwa polskiego. Książkę będzie można kupić podczas spotkania.

W jaki sposób edukować, jednoczyć i inspirować społeczeństwo, by chciało aktywniej i bardziej świadomie uczestniczyć w życiu publicznym? Odpowiedzi na to niezwykle ważne pytanie postanowiliśmy poszukać wspólnie z ekspertami i specjalistami różnych dziedzin - etykami, filozofami, psychologami, prawnikami, socjologami. Służyć ma temu cykl spotkań/debat popularnonaukowych i obywatelskich pt. "Wydział Spraw Fundamentalnych" realizowanych w Oliwskim Ratuszu Kultury.
Przedmiotem cyklu zaplanowanego na rok 2020 będą zagadnienia podzielone na dwa nurty: "Refleksje nad światem i życiem" oraz "Refleksje nad społeczeństwem i prawem".

Koordynatorką i ambasadorką "Refleksji nad społeczeństwem i prawem" będzie Magda Krzyżanowska-Mierzewska - radca prawny, wieloletnia prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Ambasadorem cyklu "Refleksje nad światem i życiem" będzie ks. dr Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych, teolog i religioznawca.

Stawiamy na otwartą, rozbudowaną dyskusję poprzedzoną popularno-naukowym wstępem poprowadzonym przez eksperta z danej dziedziny nauki, sztuki czy kultury. Nasz cykl spotkań pragnie przyczyniać się do szerzenia obywatelskiej refleksji o kondycji polskiego społeczeństwa i kształtowaniu kultury prawnej. Ma inspirować oraz edukować społeczność gdańską oraz stwarzać okazję do spotkań i rozmów dla ludzi różnych zawodów, poglądów i środowisk.

Ewa Siedlecka
Dziennikarka, publicystka prawna, w latach 1989-2017 publicystka dziennika "Gazeta Wyborcza", od 2017 publicystka tygodnika "Polityka", laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa (2011), zajmuje się głównie zagadnieniami społeczeństwa obywatelskiego, wymiaru sprawiedliwości, prawami człowieka, osób niepełnosprawnych i prawami zwierząt. Autorka książki SĘDZIOWIE MÓWIĄ (2018)  o aktualnej sytuacji sądownictwa polskiego.
O książce "Sędziowie mówią":
Wojna z sędziami nie służy zwykłym ludziom. Wielotysięczne demonstracje w obronie niezawisłości sądów pokazują, że obywatele nie ufają zapewnieniom partii rządzącej, że sądy po tzw. "dobrej zmianie" będą sądzić sprawiedliwiej i szybciej. Podporządkowanie sądów i sędziów partii rządzącej powoduje utratę wiarygodności polskiego wymiaru sprawiedliwości. O co więc tak naprawdę chodzi w tej wojnie? Autorka wnikliwie opisuje kolejne etapy "reformy" i jej skutki. Rozmawia z wieloma sędziami. Wszyscy podkreślają: prawo podporządkowane politycznym nakazom to zamach na jeden z fundamentów demokratycznego państwa. Oznacza to pozbawienie obywateli prawa do rzetelnego procesu sądowego. Nie ma bowiem sprawiedliwości bez niezawisłych sądów.

Magda Krzyżanowska-Mierzewska
Radca prawny. W latach 1993-2018 prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W latach 2012-2018 przewodnicząca Panelu ds. Praw Człowieka w misji Unii Europejskiej w Kosowie. Autorka licznych publikacji o orzecznictwie Trybunału, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości. Współautorka (wraz z Jerzym Krzyżanowskim) rodzinnej opowieści biograficznej "Według ojca, według córki" wyróżnionej Nagrodą Historyczną tygodnika "Polityka" (Warszawa 2010). Współautorka (wraz z Aldoną Wiśniewską) rozmowy z Olgą Krzyżanowską "Olga, córka Wilka".

Dagny Kurdwanowska
Dziennikarka, autorka, działaczka na rzecz praw kobiet, opiekunka rodzinna. Związana była m.in. z "Twoim Stylem", "Dziennikiem Polska/The Times" oraz "Przekrojem". Przez ostatnie cztery lata pracowała w Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wspierając kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Autorka książek - ostatnio wspólnie z Leszkiem Mellibrudą "A może nie ma się czego bać. Jak zamienić lęk w ciekawość". Uwielbia słuchać i zadawać pytania. Książki to jej pasja, praca i sposób na życie. Studiuje psychogerontologię na USWPS. 
 

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Który z aktorów grających w Teatrze Wybrzeże jest mimem?