• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydział Spraw Fundamentalnych - Wygaszanie państwa prawa

Zapraszamy na kolejną odsłonę Wydziału Spraw Fundamentalnych rozmowy na czasie.
W cyklu "Refleksje nad społeczeństwem i prawem" Magda Krzyżanowska-Mierzewska i goście - prof. Jerzy Zajadło oraz sędzia Dorota Zabłudowska, porozmawiają na temat Wygaszenie państwa prawa, nawiązując do wydanej przez prof. Zajadło książki o tym samym tytule. Zapraszamy na rozmowę "ludzkim językiem" między prawnikami z różnym doświadczeniem zawodowym.

kwi 21

niedziela, godz. 10:30, 12:00

bilety 20 zł
kwi 27

sobota, godz. 11:00 - 20:00

Wstęp wolny
Prof. Jerzy Zajadło - prawnik i filozof, profesor nauk prawnych, specjalista w zakresie teorii i filozofii prawa, profesor zwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Absolwent prawa oraz filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. W 1981 roku odbył staż w Council of Europe Human Rights Division, a w latach 1985-86 na Uniwersytecie w Kolonii w ramach stypendium im. Aleksandra von Humboldta. W 2005 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora nauk prawnych. Został kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa na macierzystej uczelni.
Członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie i Polskiej Akademii Nauk. W 2017 został członkiem rady programowej Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego. Jest publicystą prawnym Gazety Wyborczej. Został wybrany na członka Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk kadencji 20202023.

Dorota Zabłudowska - prawniczka, sędzia z ponad osiemnastoletnim stażem, od zawsze orzeka w sprawach karnych. Członkini zarządu głównego Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, wiceprezes Oddziału Gdańskiego Iustitii. Od kilku lat zaangażowana w obronę praworządności, praw i wolności konstytucyjnych obywateli w Polsce i za granicą. Laureatka Gdańskiej Nagrody Równości w 2018 roku. Prowadzi akcje edukacyjne dla młodzieży i dorosłych. Jest współorganizatorką i współprowadzącą spotkania z obywatelami Cafe Iustitia w Oliwskim Ratuszu Kultury oraz cyklu międzynarodowych debat dla młodzieży prowadzonego w ramach projektu mockcourt.org.uk.

Magda Krzyżanowska-Mierzewska - radczyni prawna. W latach 1993-2018 prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W latach 2012-2018 przewodnicząca Panelu ds. Praw Człowieka w misji Unii Europejskiej w Kosowie. Autorka licznych publikacji o orzecznictwie Trybunału, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości. Współautorka (wraz z Jerzym Krzyżanowskim) rodzinnej opowieści biograficznej Według ojca, według córki wyróżnionej Nagrodą Historyczną tygodnika Polityka (Warszawa 2010). Współautorka (wraz z Aldoną Wiśniewską) rozmowy z Olgą Krzyżanowską Olga, córka Wilka.

Organizatorem spotkań z cyklu Wydziału Spraw Fundamentalnych jest Fundacja Wspólnota Gdańska i prowadzony przez nią Oliwski Ratusz Kultury.
Partnerzy spotkania: Gdański Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia (Iustitia Oddział Gdański), Komisja ds. Praw Człowieka przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych Gdańsku.
Projekt dofinansowano ze środków Miasto Gdańsk

Informacja o biletach

wstęp wolny, obowiązują zapisy: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl
liczba miejsc ograniczona
transmisja online na stronie gdansk.pl oraz na profilu Oliwskiego Ratusza Kultury na Facebooku

Opinie

Sprawdź się

W 2018 roku powołano Pomorską Nagrodę Literacką dla twórców związanych czynnie z Pomorzem oraz tych, którzy piszą o naszym regionie. Jaką nazwę nosi ta nagroda?