stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydział Spraw Fundamentalnych - Wygaszanie państwa prawa

Zapraszamy na kolejną odsłonę Wydziału Spraw Fundamentalnych - rozmowy na czasie. W cyklu "Refleksje nad społeczeństwem i prawem" Magda Krzyżanowska-Mierzewska i goście - prof. Jerzy Zajadło oraz sędzia Dorota Zabłudowska, porozmawiają na temat Wygaszenie państwa prawa, nawiązując do wydanej przez prof. Zajadło książki o tym samym tytule. Zapraszamy na rozmowę "ludzkim językiem" między prawnikami z różnym doświadczeniem zawodowym. Wydarzenie online.

Prof. Jerzy Zajadło - prawnik i filozof, profesor nauk prawnych, specjalista w zakresie teorii i filozofii prawa, profesor zwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwent prawa oraz filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. W 1981 roku odbył staż w Council of Europe Human Rights Division, a w latach 1985-86 na Uniwersytecie w Kolonii w ramach stypendium im. Aleksandra von Humboldta. W 2005 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora nauk prawnych. Został kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa na macierzystej uczelni.

Członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie i Polskiej Akademii Nauk. W 2017 został członkiem rady programowej Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego. Jest publicystą prawnym Gazety Wyborczej. Został wybrany na członka Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk kadencji 2020-2023.

Dorota Zabłudowska prawniczka, sędzia z ponad osiemnastoletnim stażem, od zawsze orzeka w sprawach karnych. Członkini zarządu głównego Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, wiceprezes Oddziału Gdańskiego Iustitii. Od kilku lat zaangażowana w obronę praworządności, praw i wolności konstytucyjnych obywateli w Polsce i za granicą. Laureatka Gdańskiej Nagrody Równości w 2018 roku. Prowadzi akcje edukacyjne dla młodzieży i dorosłych. Jest współorganizatorką i współprowadzącą spotkania z obywatelami Cafe Iustitia w Oliwskim Ratuszu Kultury oraz cyklu międzynarodowych debat dla młodzieży prowadzonego w ramach projektu mockcourt.org.uk.

Magda Krzyżanowska-Mierzewska - radczyni prawna. W latach 1993-2018 prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W latach 2012-2018 przewodnicząca Panelu ds. Praw Człowieka w misji Unii Europejskiej w Kosowie. Autorka licznych publikacji o orzecznictwie Trybunału, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości. Współautorka (wraz z Jerzym Krzyżanowskim) rodzinnej opowieści biograficznej Według ojca, według córki wyróżnionej Nagrodą Historyczną tygodnika Polityka (Warszawa 2010). Współautorka (wraz z Aldoną Wiśniewską) rozmowy z Olgą Krzyżanowską Olga, córka Wilka.

Organizatorem spotkań z cyklu Wydziału Spraw Fundamentalnych jest Fundacja Wspólnota Gdańska i prowadzony przez nią Oliwski Ratusz Kultury.

Partnerzy spotkania: Gdański Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Komisja ds. Praw Człowieka przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych Gdańsku.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Transmisja na stronie gdansk.pl oraz na profilu fb Oliwskiego Ratusza Kultury

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Która spośród oper, prezentowanych w ostatnich latach w Gdańsku, pokazana została premierowo w 1950 roku i jest uważana za początek działalności Opery Bałtyckiej?