• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydział Spraw Fundamentalnych | Rozmowy o sztuce (1 opinia)

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Wydziału Spraw Fundamentalnych - Rozmowy o sztuce. Na najbliższym spotkaniu pt. "Czy sztuka może obrażać? Sztuka i prawo. Sztuka na wokandzie. Wolność artysty" Anna Cirocka i Małgorzata Paszylka-Glaza porozmawiają z zaproszoną gościnią - prof. Moniką Płatek.

- Czy przekroczenie granic prawa jest tożsame z przekroczeniem granic moralnych? W jaki sposób historia wpłynęła na stanowienie prawa?
- Czy obraza uczuć religijnych lub wartości moralnych jest kwestią uniwersalną?
- Sztuka wokandzie. Różne przykłady z historii, od najstarszego udokumentowanego procesu sądowego w XVI wieku po wiek XXI.
- Czy artyście wolno więcej? Jak rozumiemy wolność artystyczną?
- Czy sprawa sądowa może przyczynić się do rozgłosu i popularności? 
- Czy wystarczy poczucie przekroczenia granic moralnych, społecznych, religijnych u jednej osoby, by odbył się proces?

Na te i podobne zagadnienia będziemy wspólnie szukać odpowiedzi na kolejnym spotkaniu z cyklu Czy sztuka może obrażać? 

Prof. Monika Płatek (dr hab. prof. UW) wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest Kierowniczką Zakładu Kryminologii. Związana z gender studies na UW, UJ i w Polskiej Akademii Nauk. Jest m.in. stypendystką Fulbrighta. Pełniła funkcję pełnomocniczki RPO d.s. ochrony praw ofiar przestępstw. Współtworzyła Polskie Stowarzyszenie Edukacji Prawnej [PSEP], kierując nim w latach 1994-2009. Jako ekspertka z zakresu prawa, praw człowieka i praw kobiet współpracuje z OBWE ODIHR, ONZ, Radą Europy, organami UE, polskim Parlamentem i organizacjami naukowymi i obywatelskimi. Jest także członkinią Międzynarodowego Komitetu Redakcyjnego "The British Journal of Criminology i Social & Legal Studies. Z otrzymanych wyróżnień szczególnie ceni sobie: Złotą Odznakę Polskiej Służby Penitencjarnej za zasługi w reformach penitencjarnych w Polsce (2001); Złoty Telefon - Honorową Odznakę Niebieskiej Linii za pracę na rzecz przeciwdziałania przemocy (2003); "Okulary równości" -  nagrodę im. Izabeli Jarugi-Nowackiej w kategorii prawa kobiet i w kategorii przeciwdziałania dyskryminacji z powodu płci (2013); Międzynarodową Nagrodę Tolerancji - przyznawaną przez Lambdę Warszawa i Kampanię Przeciw Homofobii [Polska], MANEO [Niemcy] i SOS-Homophobie [Francja]; International Toleration Award for eradication of homophobia, racism & xenophobia (2014); Nagrodę Trójmiejskiej Akcji Kobiecej TAK za współudział w budowaniu demokratycznych struktur (2017); Medal Honorowy Powstania w Getcie,  jako wyraz uznania za działania sprzeciwiające się ksenofobii, nacjonalizmowi i antysemityzmowi - przyznane przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej (201; Tytuł Kobiety Roku Kongresu Kobiet (2019); Koronę Równości KPH w kategorii: Prawo, (2019).

Anna Cirocka: historyczka sztuki. Autorka setek audiodeskrypcji dzieł sztuki, a także esejów, recenzji wystaw, słuchowisk i wywiadów skierowanych do osób niewidomych i niedowidzących. Redaktorka w magazynach Gazzetta Italia i Lente.

Małgorzata Paszylka-Glaza: historyczka sztuki, Kuratorka Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Członkini  Stowarzyszenia Historyków Sztuki, wykładowczyni  w Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na Wydziale Pedagogiki i Uniwersytetu III Wieku w Gdyni, autorka tekstów o sztuce i organizatorka spotkań ze sztuką dla osób pozostających w izolacji więziennej.

Spotkanie będzie transmitowane na stronie gdansk.pl oraz na profilu Oliwskiego Ratusza Kultury na Facebooku.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
 
 

Informacja o biletach

wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
obowiązuje rezerwacja miejsc: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl

Opinie (1)

  • Plakat

    Goscini: profesorini (powinno byc)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wiersz "Zdanie" poety Tadeusza Dąbrowskiego został wyróżniony w amerykańskim:

 

Najczęściej czytane