• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Wszystko jest filozofią

Duch w maszynie. Czym jest ciało, a czym umysł? Jak są ze sobą powiązane? Co może nam o nich powiedzieć współczesna nauka i filozofia? Dr Łukasz Lamża oraz dr Mateusz Hohol - nasi kolejni goście w cyklu "Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane" - pomogą nam odpowiedzieć na te pytania.

w każdy poniedziałek (do 17.06), godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 120 - 350 zł

w każdą sobotę (do 29.06), godz. 16:30

Wstęp wolny
Gdzie? Gdyńskie Centrum Filmowe / galeria, ul. Plac Grunwaldzki 2
Kiedy? 19.10.2017, godz. 18:30

dr Łukasz Lamża - filozof przyrody, pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Współpracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Członek redakcji Tygodnika Powszechnego.

dr Mateusz Hohol - kognitywista, adiunkt w Zakładzie Logiki i Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Jego badania naukowe dotyczą przede wszystkim poznania matematycznego, czyli tego jak ludzki umysł przyswaja i radzi sobie z liczbami i geometrią.

O projekcie:

"Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane" to dwa cykliczne wydarzenia, skierowane do wszystkich osób zainteresowanych filozofią i humanistyką.

Pierwszy cykl to seria spotkań z polskimi filozofami i naukowcami, którzy aktualnie zajmują się pracą akademicką i popularyzacją wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe). Jeszcze w tym roku gościć będziemy prof. Marka Cichockiego oraz prof. Tomasza Swobodę.

Nasz drugi cykl obejmuje otwarte dyskusje filozoficzne realizowane w przestrzeni Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni. Inspirację stanowi sprawdzona formuła Sokrates Cafe, w której uczestnicy na początku spotkania wybierają temat dyskusji w drodze głosowania. Rozmowa jest moderowana, uczestnicy starają się posługiwać zrozumiałym językiem, unikać specjalistycznego słownictwa i bezpośrednich odniesień do prac filozoficznych. Chodzi o filozofowanie zgodne z rozumem, "który jest najlepszym doradcą", jak miał mawiać sam Sokrates na ateńskim rynku. Taka formuła daje nam unikalną szansę na aktywizację osób, które na co dzień być może nie mają kontaktu z filozofią i humanistyką.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Organizator:
Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum

Partnerzy:
Centrum Kultury w Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna

Patroni medialni:
Radio Gdańsk S.A., Filozofuj, Tygodnik Powszechny, Teologia Polityczna, Machina Myśli, Copernicus Center Press www.ccpress.pl, Fundacja Copernicus Center for Interdisciplinary Studies, Filozofia w Praktyce, Kwartalnik Artystyczny Bliza

Opinie

Sprawdź się

Pierwszym gdyńskim kinem, otwartym w 1926 roku, było: