• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wszystkie wojny świata - spotkanie wokół książki Tomasza Szerszenia

W imieniu wydawnictwa słowo/obraz terytoria i Sztuki Wyboru serdecznie zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Szerszeniem, autorem książki Wszystkie wojny świata. Rozmowę poprowadzi dr Monika Żółkoś.

kwi 27

sobota, godz. 11:00 - 20:00

Wstęp wolny
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Wszystkie wojny świata to wielopoziomowy, bogato ilustrowany esej sytuujący się na przecięciu antropologii, literatury i refleksji o fotografii. To jednocześnie efekt wieloletnich badań, zapis podróży i próba odzyskania pewnych obrazów (z) dzieciństwa po to, by lepiej zrozumieć siebie i swoje miejsce wobec historii.

dr Monika Żółkoś - absolwentka Filologii Polskiej UG, skończyła też studia Wiedza o Kulturze w Polskiej Akademii Nauk oraz Zarządzanie Kulturą w Szkole Głównej Handlowej. Na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zajęcia dotyczące szeroko rozumianych Studiów Kulturowych. Brała udział w kilkudziesięciu konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Jest członkinią zespołu naukowego HyPaTia, zajmującego się badaniem feministycznej historii polskiego teatru oraz Laboratorium Animal Studies - Trzecia Kultura, którego prace skupione są na humanistyce nieantropocentrycznej. Otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Tomasz Szerszeń - antropolog kultury i artysta wizualny, eseista. Autor książek Podróżnicy bez mapy i paszportu (2015) i Architektura przetrwania (2017), redaktor książek Oświecenie, czyli tu i teraz (2021, z Łukaszem Rondudą) i Neorealizm w fotografii polskiej 1950-1970 (2015, z Rafałem Lewandowskim). Redaktor Kontekstów, współzałożyciel pisma Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Autor wielu tekstów i przekładów publikowanych w pismach i antologiach. Swoje projekty artystyczne pokazywał na wystawach m.in. w Galerii Studio, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Archeologia Fotografii, Galerii Asymetria, Nowym Teatrze, Muzeum Mickiewicza w Stambule, Indie Photography Gallery w Tel Awiwie czy na Paris Photo. Współkurator wystaw Czym jest Oświecenie? (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018) i Transfert (Galeria Studio w Warszawie, 2019), współautor projektu teatralnego Hiroshima / Love (Biennale Warszawa, 2019).

Jak z dzisiejszej perspektywy czytać powracające obrazy katastrof czy oglądane z dystansu pozostałości po historycznych wydarzeniach? Czy antyczna umiejętność czytania (z) popiołów może być użyteczna w tej próbie archeologii współczesności? Od Hiroszimy i Czarnobyla, przez Bliski Wschód i Algierię, Auschwitz i Fukushimę, aż po zamach w Paryżu w 2015 roku i inne współczesne konflikty i kryzysy autor tworzy, z założenia niekompletną, planetarną kartografię destrukcji: przygląda się fotografiom i tekstom dotyczącym oglądanych z daleka pozostałości katastrof i wojen. Podąża ich śladem, by spróbować zdekolonizować ich obraz i ich utajony wpływ na nas samych.

Podczas spotkania możliwy będzie zakup egzemplarza, ale tytuł jest dostępny również na stronie wydawnictwa słowo/obraz terytoria: https://terytoria.com.pl/1857-wszystkie-wojny-swiata.html
Sztuka Wyboru to jasne i przestronne miejsce, w którym złapiesz oddech od codziennego pędu życia. Ugości Cię doskonałymi wypiekami i świeżo paloną kawą. W karcie znajdziecie, także regionalne piwa, wina, rozgrzewające napary i orzeźwiające lemoniady. Karta menu jest zmieniana sezonowo.

Opinie

Sprawdź się

Według dawnej legendy, każdy kto po raz pierwszy odwiedzał Gdańsk i zobaczył Neptuna, musiał pocałować go w: