Spektakl

Wstyd

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Na Plaży

adres:
Sopot, al. Franciszka Mamuszki 2
kasy:
58 555-22-34
data premiery:
24 września 2005
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

3.3 / 5 (7 głosów)

Dorota Borucka-Gan / mat. prasowe

Teatr Stajnia Pegaza w Sopocie
Wstyd
według powieści Heinricha Bölla "Utracona cześć Katarzyny Blum"

"Utracona cześć Katarzyny Blum" to historia, która obnaża niszczącą siłę mediów, mechanizmy manipulacji prasy bulwarowej oraz ich wpływ na życie pojedynczego człowieka. Katarzyna Blum spędza noc z nowopoznanym mężczyzną, który okazuje się być ściganym przez policję za przestępstwa polityczne. Drobiazgowe i naruszające godność śledztwo i oszczerstwa prasy bulwarowej, przeinaczającej wszelkie fakty z życia Katarzyny, doprowadzają dziewczynę do czynu ostatecznego - zamordowania dziennikarza jednej z gazet piszących o sprawie.

Spektakl skupia się na wątku przesłuchania, w trakcie którego poznajemy Katarzynę Blum i jej adwersarza. W krótkim czasie stajemy się świadkami skomplikowanej psychologicznej gry przez nich prowadzonej. Jest to próba sił, a zarazem próba ocalenia godności i własnych granic. Przedstawienie może być czytane zarówno jako opowieść o kobiecości i męskości, jak i jako historia człowieka, próbującego zachować niewinność wobec manipulacji świata. Widz poznaje wewnętrzny świat głównej bohaterki i przez to staje się również sędzią w jej sprawie. Twórcy, opowiadając tę historię, zadają też pytania: w jaki sposób można się obronić przed kłamstwem i manipulacją? Jak postawić granice ludziom, którzy nie uznają żadnych granic? I czy w takiej walce możliwe jest zwycięstwo?

Reżyseria: Ewa Ignaczak
Scenariusz: Marcin Bortkiewicz

Obsada:
Katarzyna Blum: Aleksandra Kania
prokurator: Grzegorz Szlanga

Przedstawienie powstało w ramach stypendium artystycznego marszałka Województwa Pomorskiego.

Przeczytaj także

  • Teatr na peronie. Gdynia Główna otwarta na sztukę
    9 sierpnia 2012 (44 opinie)

    Teatr dla oczekujących na peronach, z akompaniamentem przejeżdżających pociągów i komunikatów dla podróżnych? Tak, dzięki porozumieniu UM Gdynia, zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej oraz...

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jedna z najbardziej unikalnych w Polsce kolekcji zbiorów archeologicznych, pochodząca z Afryki, zawiera...?