- 1 O nich będzie głośno na scenie teatralnej (24 opinie)
- 2 Gdańsk przyznał stypendia kulturalne (21 opinii)
- 3 Spacer po parku Oliwskim szlakiem rzeźb (27 opinii)
- 4 Wyjątkowy spektakl w Teatrze Miniatura (8 opinii)
- 5 Gdańszczanie wybrali lekturę na 2023 rok (15 opinii)
- 6 Marlena Dietrich w Stoczni Gdańskiej (15 opinii)
Wspominamy orszaki Trzech Króli sprzed lat
Począwszy od 2011 roku, w Święto Trzech Króli przypadające 6 stycznia, ulice Głównego Miasta Gdańska mieniły się tłumnie i kolorowo. Uroczyste świętowanie odbywało się też w Gdyni i w Sopocie. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, Gdański Orszak Trzech Króli oraz wydarzenie w Gdyni odbędą się wyłącznie online. Wspominamy, jak wyglądały orszaki sprzed lat, a także ten z zeszłego roku.
Orszak Trzech Króli będzie online
Święto Trzech Króli, czyli Święto Objawienia Pańskiego, to jedno z najstarszych świąt kościelnych, mające długą tradycję także w Polsce. Na pamiątkę darów składanych przez trzech króli Jezusowi święci się złoto i kadzidło, a także kredę, którą oznaczane są potem drzwi domów. Inicjały C+M+B umieszczane na drzwiach wejściowych do domostw mają oznaczać imiona trzech królów lub łacińską sentencję Christus mansionem benedicat ("Niech Chrystus błogosławi temu domowi").
W tradycji kościoła rzymskokatolickiego jest to jedno z trzech największych świąt, obok Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Obchodzi się je także w kościele prawosławnym. Ewangelia św. Mateusza mówi, że do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa przybyli trzej królowie, nazywani także mędrcami lub magami: Kacper, Melchior i Baltazar, którzy ofiarowali Dzieciątku kolejno kadzidło - symbol boskości, złoto - zapowiadające władzę królewską oraz mirrę - symbol męczeńskiej śmierci.
2018: Orszak Trzech Króli w Gdyni i w Gdańsku
Przez wiele kolejnych lat w Gdańsku, z okazji święta przypadającego 6 stycznia, punktualnie w południe zbierał się kilkusetosobowy orszak, który wyruszał ulicami Głównego Miasta. Na czele konno podążali Trzej Królowie w bogatych szatach i nakryciach głowy, a za nimi mieszkańcy Trójmiasta, zarówno ci wierzący, jak i nie. Uliczne jasełka dekorowały nie tylko Trójmiasto, lecz także inne miasta Polski i zagranicy.
Królowie na wierzchowcach symbolizowali trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. W gdańskiej odsłonie w magów wcielali się Michał Targowski, dyrektor gdańskiego zoo, Adam Hlebowicz ze stowarzyszenia SUM oraz Larry Okey Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Ich świtę stanowiły dzieci szkolne, harcerze oraz dorośli aktorzy. Uczestnicy, którzy dołączali do świętowania, otrzymywali specjalnie przygotowane nakrycia głowy w postaci królewskich koron, śpiewniki z kolędami, a najmłodsi także miecze i nałęczki.
Gdański orszak zaczynał się przy bazylice Mariackiej od strony ul. Piwnej i przechodził ulicami Piwną, Tkacką, Długą, by zakończyć się na Długim Targu. Świętowanie w Gdyni inaugurowane było przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa, skąd po 15 minutach orszak ruszał ulicami 3 Maja i 10 Lutego, by dotrzeć na skwer Kościuszki. Po drodze rozgrywane były inscenizacje, takie jak... scena walki dobra ze złem.
Jak zapewniali organizatorzy, do wspólnego świętowania zapraszali byli nie tylko wierzący, lecz wszyscy mieszkańcy Trójmiasta, którzy mieli ochotę wziąć udział w tej radosnej uroczystości. Czasem było śnieżnie i mroźnie, innym razem niemalże wiosennie - zawsze jednak kolorowo i nastrojowo.
Jubileuszowy orszak tylko online
W roku 2021 orszak po raz dziewiąty przemaszerowałby ulicami Gdyni, a w Gdańsku odbyłby się już po raz 10., jednak ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia, zdecydowano się na odwołanie tych wydarzeń. By jednak tradycji stało się zadość choćby w ograniczonym zakresie, przeniesiono świętowanie do internetu.
6 stycznia o godzinie 9 na kanale YouTube organizatorów świątecznego orszaku - Misji Franciszkańskich Prowincji św. Maksymiliana - będzie można zobaczyć nagranie, przygotowywane przez ostatnie dwa miesiące. Tego samego dnia o godzinie 12 na stronie wydarzenia na Facebooku ukaże się film podsumowujący 10-letnią historię Orszaku Trzech Króli w Gdańsku.
- Joanna Skutkiewiczj.karjalainen@trojmiasto.pl
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2021-01-06 10:53
Czy ktoś z wierzących mógłby pokrótce wyjaśnić o co chodzi w dzisiejszym święcie? (9)
Tylko nie cytować wikipiedii, tylko wlasną wiedzą i rozumieniem to opisać, proszę.
- 13 7
-
2021-01-06 11:43
trolu ty nie oczekujesz odpowiedzi ,wiec szkoda na ciebie czasu. (1)
- 7 8
-
2021-01-06 13:41
widac nikt nie potrafi wyjasnic.
- 6 5
-
2021-01-06 13:49
(6)
Epifania. To że Bóg się narodził jako człowiek nie miałoby takiego znaczenia, gdyby Go ludzie nie poznali. Ponprostu by chodził po świecie. Bóg jednak dał nam się poznać, mogliśmy odczuć Zbawienie. To tak na chłopski rozum, ale pewnie i tak nie zrozumiesz. Podobną symbolikę ma nawiedzenie św. Elżbiety.
- 5 5
-
2021-01-06 13:57
Fakt, nie rozumiem tego bełkotu. (5)
- 4 7
-
2021-01-06 16:03
(4)
Chrześcijanie wierzą że Bóg się stał człowiekiem. To chyba muszą świętować że dał im to dostrzec? To nie bełkot - to logika.
- 2 3
-
2021-01-06 17:57
Pastafarianie wierzą, ze stworcą swiata jest Latający Potwór Spaghetti. I jakos nie moga oficjalnie (1)
tego swietowac i nie ma w kalendarzu wolnych dni z tej okazji. Bóg chrzescian jest lepszy niż bóg pastafarian ?
- 4 3
-
2021-01-06 19:54
Kwestionujesz samą wiarę. Prośba była nie uzasadnienie wiary, czy uzasadnienia czemu swieto Katolickie jest wolne a nie świeto pastafarian, a o wytłumaczenie o co chodzi w tym świecie. Znowu brak logiki. Wy ateiści macie z ty. Jakiś problem? Więcej czytać, zwłaszcza Arystotelesa i św. Tomasza!
- 2 3
-
2021-01-07 11:51
Dlaczego muszą? Kto ich zmusza? (1)
- 0 0
-
2021-01-07 21:28
Jeśli naprawdę wierzą to muszą. Logiczne wnioskowanie.
- 0 0
-
2021-01-06 09:57
Płakać nie będę
Te tłumy na orszakach pokazują jak płytka jest religijność wielu ludzi - praktykowanie wiary wg nich to udział w kiczowatym show 6 stycznia i jeszcze moźe przyjście ze święconką w Wielką Sobotę. Przez resztę roku próżno ich szukać w kościele, bo już nie jest tak gwarnie i wesoło.
- 14 10
-
2021-01-06 08:50
(1)
Jak dobrze ze orszak to juz tylko wspomnienie
- 15 18
-
2021-01-06 12:25
Ateisci....
Niestety tu komentują
- 9 3
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.