• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Współczesna sztuka sakralna. Wokół Jerzego Nowosielskiego. Debata

Współczesna sztuka sakralna. Wokół Jerzego Nowosielskiego. Debata. Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z prawosławną parafią pw. św. Mikołaja w Gdańsku zaprasza na debatę na temat sakralnej twórczości Jerzego Nowosielskiego.

mar 3

niedziela, godz. 17:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
mar 2-3

sobota - niedziela

bilety 23 zł
ulgowy 16 zł
Jerzy Nowosielski, uznawany dziś za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy 2. połowy XX wieku, dużą część swojego życia poświęcił sztuce sakralnej. Trudno zliczyć wszystkie świątynie prawosławne, grecko- i rzymskokatolickie, w których znajdują się dzieła jego autorstwa. Nowosielski tworzył ikony, malował obrazy, wykonywał ikonostasy, aranżował wnętrza kościelne, projektował polichromie i witraże. Dla tradycyjnej sztuki, szukał współczesnego języka.

Razem z uczestnikami debaty: dr hab. Jackiem Friedrichem, prof. Aleksandrem Naumowem, Vitalijem Michalczukiem i Łukaszem Hajduczenia, zastanowimy się na czym polegał fenomen twórczości artysty i jakie innowacje wprowadził do sztuki sakralnej. Zajmiemy się także teologią Nowosielskiego w ikonie oraz zestawieniem powojennej sztuki sakralnej z tym, co zaproponował artysta.

Debata odbędzie się w prawosławnej świątyni pw. św. Mikołaja w Gdańsku, we wnętrzu której znajduje się ikona Pasji (Ukrzyżowanie) autorstwa Jerzego Nowosielskiego, wykonana w 1954 roku.

Panel dyskusyjny zwieńczony zostanie występem Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej Katapetasma pod kierownictwem Łukasza Hajduczeni. Kluczowym zadaniem zespołu jest poszukiwanie i odtworzenie prawosławnej tradycji nabożeństw w dawnej Rzeczpospolitej. Członkowie chóru to aktywni uczestnicy liturgii, psalmiści, dyrygenci i teolodzy, którzy traktują działalność koncertową jako przedłużenie muzycznego doświadczenia liturgii.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- kiedy: 26.01.2024 (piątek)
- czas: godz. 17:00-19:00
- miejsce: Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Gdańsku, ul. Traugutta 45
- uczestnicy debaty: dr hab. Jacek Friedrich, prof. Aleksander Naumow, Vitali Michalczuk, Łukasz Hajduczenia
- wstęp wolny
- nie obowiązują zapisy

Wykład towarzyszy wystawie "Dokładnie! Akt z 1978 Jerzego Nowosielskiego".

Partnerem debaty jest Parafia Prawosławna p.w. św. Mikołaja w Gdańsku.

Opinie

Sprawdź się

Lwy z herbu znajdującego się nad wejściem do Ratusza Głównego W Gdańsku patrzą w jednym kierunku, zamiast na siebie ponieważ:

 

Najczęściej czytane