• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wpływowi goście: Paweł Stangreciak / Zajawa Tattoo

Tatuaż jako wyraz własnego indywidualizmu? Czemu nie! Chętnych na takie ozdobienie ciała przybywa, zmienia się też wielkość tatuaży. Coraz więcej osób chce mieć duże, widoczne wzory. Podczas najbliższego spotkania z cyklu "Wpływowi goście" w Galerii Bałtyckiej odbędzie się pokaz tatuowania na żywo, a widzowie w każdym wieku będą mogli spróbować swoich sił w tatuowaniu na... skórce banana.

- Zaczęło się od bardzo nieudanego wzoru, który zrobił mi znajomy - opowiada Paweł Stangreciak, tatuażysta ze studia Zajawa Tattoo Gdańsk, który będzie gościem spotkania w Galerii Bałtyckiej. - Skoro już miałem na swoim ciele coś, czego chciałem się pozbyć, zacząłem szukać kogoś, kto chciałby się tym zająć. Tak poznałem chłopaka, który miał pojęcie o tym, co robi. Nie tylko naprawił mi wór, ale pożyczył pierwszą maszynkę. Zaczynałem od tatuowania samego siebie, potem przyszła kolej na znajomych i rodzinę.

Dziś Pawła można spotkać w studiu Zajawa Tattoo w Gdańsku. Ma na swoim koncie setki wytatuowanych worów. Jego dzieła wyglądają jak pomalowane akwarelami szkice. - Najlepsze prace powstają, kiedy do studia przychodzi osoba, która ma jakiś pomysł na tatuaż, ale nie trzyma się go kurczowo i pozwala zaproponować sobie coś nieco innego - twierdzi Paweł.

Kto robi dziś tatuaże? - Wszyscy, kobiety i mężczyźni, młodsi i starsi - mówi Marcin Pacześny, właściciel studiu Zajawa Tattoo, organizator festiwalu tatuażu Tattoo Konwent. - Często zaczyna się od jednego wzoru, a kończy na dziesięciu. Ale nie jest tak, że ktoś, kto zrobi pierwszy tatuaż, na pewno wróci po kolejne. To kwestia pomysłu na indywidualne wyrażenie siebie, a często także spełnienie marzeń, nie zawsze swoich. Zdarza się, że przychodzi syn i kupuje voucher dla mamy, która zawsze marzyła, by coś sobie wytatuować.

Zdaniem Marcina na rosnące zainteresowanie tatuażami wpływ ma m.in. większa otwartość społeczeństwa. - Rysunek na ciele nie budzi już niezdrowego zainteresowania. Jest wyrazem indywidualizmu, jakiejś opowieści o człowieku, który go nosi - twierdzi właściciel Zajawa Tattoo.
- Na pewno jednak decyzję o tatuażu trzeba dobrze przemyśleć - dodaje Paweł Stangreciak. - Wytatuowanie sobie całych przedramion, dłoni czy szyi w bardzo młodym wieku nie zawsze jest najlepszym pomysłem, a takie prośby też dostajemy.

Spotkanie "Wpływowi goście" poświęcone tatuażom i tatuażystom odbędzie się w Galerii Bałtyckiej w najbliższą sobotę, 11 maja na poziomie -1. Trwać będzie od godz. 12.30 do 17.30. Wstęp jest bezpłatny.

Opinie

Sprawdź się

Rzeźba Xawerego Wolskiego, umieszczona na rondzie przy ul. Bitwy Pod Płowcami, nosi nazwę?