• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Women's Sensitivity 2 - wystawa

Zapraszamy na wystawę międzynarodowego artystycznego kwartetu i podróż do świata kobiecej wrażliwości. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 sierpnia o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury. Prace będzie można oglądać do 31 sierpnia.

2 - 30 kwietnia 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

18 listopada 2023 - 12 maja 2024

bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
Na wystawie zostaną przedstawione prace czterech artystek: Karoliny Podoskiej, Yaprak Aktimur, Hanne Kiiveri i Anny Warenik-Gabbiani.  Każda z prezentowanych autorek wykorzystuje inną technikę, styl wypowiedzi oraz podejmuje inny temat, ale łączy je wyczucie formy i koloru, wrażliwe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość i kreatywność - wspólna cecha ich prac. 

Prace Karoliny to czarno-białe portrety kobiet, zainspirowane klasykami malarstwa i fotografii. Zdjęcia zostały wykonane aparatem analogowym, wywołane i następnie przetworzone cyfrowo. Yaprak, używając mieszanych technik, umieszcza tym razem w centrum swoich prac anonimową postać ludzką i jak sama mówi, chce zachęcić do refleksji nad naturą, nietrwałością życia, dystansem i pustką. Hanne w swoim fotograficznym cyklu pt. L'ange gardien (fr. Anioł Stróż) definiuje na swój sposób, raz nostalgicznie, raz dowcipnie, wizerunki aniołów-stróżów, reinterpretuje te popularne symbole. Anna w swoich kolorowych obrazach odnosi się do świata przyrody, jej form, kształtów, delikatności i jej ulotności.
 
Drogi autorek przecięły się w czasie studiów artystycznych w różnych miastach i krajach.
Karolina i Anna ukończyły Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Hanne studiowała m.in. fotografię na Uniwersytecie w Turku i na Aalto w Helsinkach, a także była stypendystką, jak Karolina, na uczelni filmowej FAMU w Pradze, gdzie się poznały.
Yaprak jest absolwentką Wydziału Sztuk i Wzornictwa, Programu Sztuki Łączonej na Politechnice Yildiz w Stambule. Studiowała gościnnie na Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Anna i Yaprak studiowały także na Wydziale Malarstwa i Sztuk Wizualnych Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie, obie znajdując we Włoszech inspirację i swój drugi dom.

KAROLINA PODOSKA jest absolwentką Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku i stypendystką programu Socrates-Erasmus na akademii filmowo-telewizyjnej FAMU International w Pradze.
Zajmuje się m. in. grafiką projektową, rysunkiem, kolażem i fotografią, jak również  realizuje działania promocyjne i PR dla firm czy instytucji. W swoich pracach lubi łączyć różne elementy ekspresji: ręczny rysunek, malarski gest czy fotografię. Jest laureatką krajowych i zagranicznych nagród w dziedzinie plakatu i fotografii. Gdynianka z urodzenia, mieszka i pracuje w Gdańsku.
Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą m. in. we Włoszech, w Hiszpanii, Czechach, Litwie, Japonii, Meksyku, Wenezueli, Argentynie, Boliwii, Urugwaju, Ekwadorze, Rosji, Izraelu, RPA i na Kubie. Plakaty jej autorstwa znajdują się w krajowych i międzynarodowych kolekcjach m.in. w Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Muzeum Sztuki Współczesnej w Toyamie w Japonii, Muzeum Sztuk Dekoratywnych Les Arts Décoratifs Musée de Publicité w Paryżu i Trama Visual A. C. w Mexico City. Uczestniczyła m.in. w Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie, Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku, Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie/Japonia, Salonach Plakatu Polskiego organizowanym przez Muzeum Plakatu w Wilanowie/Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

YAPRAK AKTIMUR to artystka urodzona w Turcji. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Technicznym Yıldız na Wydziale Sztuki i Projektowania w Istambule w 2004 roku studiowała gościnnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Florencji w pracowni prof. Radu Dragomirescu.
W 2005 roku została przyjęta na Wydział Malarstwa Akademii Państwowej Milano-Brera, a w 2008 roku ukończyła pracownię Remo Salvadori i Diego Esposito. W 2020 roku ukończyła edukację pedagogiczną na tym samym Uniwersytecie. Mieszka i pracuje we Włoszech.

Yaprak o swoich aktualnych pracach mówi tak:
Prace powstały w technice mieszanej (kolaż, akryl, długopis i atrament). Zwykle przenoszę na powierzchnię malarską, różnymi technikami, detale wybrane z natury, przez które doświadczam zjawiska powrotu, bycia w chwili, tworzenia przestrzeni do wspólnej cyrkulacji. Moja koncepcja sztuki wskazuje na rodzaj produktywności, która jest w zgodzie z naturą, innymi słowy, spotkanie z nią lub podróż z nią. Ale w moich ostatnich obrazach, kiedy tworzyłam, chciałam umieścić ludzką postać. Nie chciałam czegoś wyrażać ani wyznaczać konkretnego celu. Zawsze unikam wyższego celu, ale myślę, że te cykle malarskie zachęcają do refleksji nad naturą, nietrwałością życia, niemą obecnością, dystansem i pustką.

HANNE KIIVERI jest fotografką i multidyscyplinarną artystką wizualną. Urodziła się w Alavus w Zachodniej Finlandii, mieszka i pracuje w Helsinkach w Finlandii. Utalentowana i wszechstronna Hanne Kiiveri znana jest z dynamicznego i pozytywnego nastawienia. W swojej pracy artystycznej wykorzystuje fotografię, film, scenopisarstwo, poezję, różne media,  techniki malarskie i rysunkowe. Hanne nazywana jest pionierką sztuki wizualnej i medialnej. Jej twórczość artystyczną charakteryzuje oryginalność, znajomość historii sztuki oraz wizja odzwierciedlająca jej czasy. Projekty artystyczne artystki-fotograf Hanne Kiiveri są zarówno aktualne, jak i ponadczasowe. Artystkę interesują trudne społecznie tematy, którymi zajmuje się z poczuciem humoru, sarkazmem i przenikliwością. Hanne działała również w dziedzinie międzynarodowej animacji i sztuce mediów. Miała liczne wystawy własne i brała udział w wystawach zbiorowych zarówno w Finlandii jak i za granicą. Hanne Kiiveri jest doświadczoną, profesjonalną artystką, wykwalifikowaną technicznie, która w pełni posługuję się różnymi mediami. Prowadzi warsztaty artystyczne dla wszystkich zainteresowanych sztuką, dając wszystkim równe szanse.

ANNA WARENIK-GABBIANI ukończyła Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku dyplom z grafiki projektowej obroniła w 2008 roku w Pracowni prof. Sławomira Witkowskiego, a specjalizację z malarstwa realizowała w Pracowni prof. Macieja Świeszewskiego na Wydziale Malarstwa.  Studiowała także sztuki wizualne na Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie we Włoszech.
Mieszka i tworzy w Mediolanie oraz w Sopocie.

Przez ostatnie lata zawodowo zajmowała się m.in. grafiką reklamową i kampaniami reklamowymi dla włoskiej branży modowej. Z biegiem czasu w jej twórczości dominuje jednak malarstwo olejne. Obrazy i grafiki Anny Warenik-Gabbiani były prezentowane na wystawach w Polsce oraz zagranicą - we Włoszech i Japonii. 

W swoich obrazach artystka odnosi się do świata natury, jej form, kształtów, delikatności i jej ulotności. Inspiruje ją piękno, doskonałość kwiatów i roślin, ich kolorystyka, naturalna symetria. W jej pracach odnajdziemy harmonię i rytm, a także subtelne emocje, którymi autorka ożywia swoje obrazy.

Koordynacja wystawy: Karolina Podoska
 

Opinie

Sprawdź się

Jaki nietypowy jubileusz obchodził w październiku 2010 roku maestro José Maria Florencio?