• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wojna i pokój

Wystawa "Wojna i pokój" zawiera prezentację polskiego i czechosłowackiego dizajnu z końca lat 50. i 60. z kolekcji Barbary Banaś i Jana Jeništy.

18 listopada 2023 - 12 maja 2024

bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
Na wystawie kolekcjonerzy ze swoich zbiorów zaprezentują najciekawszą ceramikę i ich historię. Pierwsza odsłona ekspozycji miała miejsce w 2013 r. BWA Wrocław w dwóch galeriach jednocześnie: galerii Szkła i Ceramiki oraz galerii Dizajn. Rok później została zaprezentowana w Institute of Design Kielce, a następnie podczas Designblok - Prague Design and Fashion Week.

Ekspozycja oparta jest na koncepcji konfliktu wojennego pomiędzy dizajnem Czechosłowackim triumfującym na Wystawie Światowej w 1958 r., a dziełami znakomitych polskich projektantów. Stworzona jest również sytuacja "pokoju" czyli harmonii i syntezy polskiego i czechosłowackiego projektowania.

Pierwsza przestrzeń poprzez konfrontację umożliwia porównanie dwóch wersji projektowania czechosłowackiego i polskiego. Jednak to publiczność będzie miała możliwość wyboru, oceny zbiorów nadając im jednocześnie nowy kontekst, kształtowany przez współczesne poczucie estetyki widza.

Druga przestrzeń to wskazanie wspólnych dróg i wyborów w projektowaniu obejmującym to co stanowi całe nasze otoczenie m.in. dom, modę, typografię, przedmioty codziennego użytku, architekturę, motoryzację. Hasło "pokój" umyślnie skrywa dwa znaczenia, odnosi się do stanu oraz do najbliższej człowiekowi przestrzeni domu. Autorzy wystawy wciągają widza w grę skojarzeń i odniesień, zaplataną pomiędzy mnogością wizualną z bliskiej nam rzeczywistości. Wobec tak żywiołowo zaprojektowanej ekspozycji nie sposób przejść obojętnie.

Celem tej narodowej konfrontacji jest przeprowadzenie rozgrywki ostatecznej, a więc rodzaju podsumowania czy dizajnerskiej inwentaryzacji. Moda na vintage przyniosła ze sobą w ciągu ostatnich lat liczne wystawy, publikacje i omówienia. Mnogość wizualna, inspiracje, kopie - można się pogubić. Zobaczmy zatem co mamy, co jest "nasze", co jest "ich", z czego możemy być dumni. A może to wszystko jest po prostu "wspólne"?


Kuratorzy wystawy: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, Krzysztof Kucharczyk
Kurator ze strony Muzeum Miasta Gdyni: Anna Śliwa

Opinie

Sprawdź się

Z jakim trójmiejskim teatrem związany jest obecnie gdański pisarz Paweł Huelle?