stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wojciech Woźniak: Unknown roads - wystawa

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę Wojciecha Woźniaka pt. "Unknown roads".

13 lutego - 31 grudnia 2021, godz. 11:00 - 18:00

08.11-08.12.2019
Wernisaż: 07.11.2019, godz. 19.00

Fotografia jest znakiem, symbolem, językiem i postrzeganiem. Prezentowane prace choć powstały w różnym okresie posiadają wspólny mianownik, którym jest "czas i jego ontologiczny sens". Prace z cyklu "Metafizyka codzienności", "Codzienne rytuały" i "Unknown roads" to pewnego rodzaju pochwała codzienności, tego co nas otacza na co dzień, próba odpowiedzi na pytanie "gdzie jesteśmy, dokąd idziemy i gdzie zmierzamy"? W pogoni życia nie dostrzegamy prostej, pięknej natury, którą jesteśmy otoczeni. To fotografie z miejsc w pobliżu których mieszkam - boiska szkolnego, parkingu, balkonu czy sąsiedniej ulicy. Zatrzymajmy się na chwilę - o tym jest cykl "metafizyka codzienności". Z kolei "Codzienne rytuały "to próba przybliżenia relacji człowieka i zwierzęcia jego bezgranicznej miłości, intymnej symboliki gestu, dotyku, czułości dzięki czemu stajemy się bardziej wrażliwi na siebie, nie boimy się pokazywać swoich emocji, szczęścia, radości czy smutku. "Unknown roads" to z jednej strony tradycyjna wystawa fotografii prezentująca formy "drogi" jako symbolu, z drugiej to instalacja multimedialna przedstawiająca zależność zwierzęcia od człowieka poprzez sfotografowane oczy i zarejestrowane dźwięki. Jak pisał Carl Gustaw Jung "Oczy zwierzęcia, oczy cudowne i smutne odzwierciedlają one prawdę życia, zawierają po równo ból i rozkosz, zdolność radości i cierpienia...".

Bycie w drodze czy też podróży, wchodzenie w interakcję z ludźmi przypadkowo spotkanymi zmienia nas bezpowrotnie, ta rzeczywista podróż jest nierozerwalnie związana z przemianą duchową. Droga i związana z nią wędrówka od wieków jest nieodzowną częścią życia człowieka. Jest wyrazem naszych poszukiwań, czegoś lepszego, trudno osiągalnego, poszukiwania nowego sensu rzeczywistości. Nasze życie stawia przed nami, różne zadania, musimy nieustannie dokonywać wyborów. Wpisane mamy w swoją naturę podróżowanie, wychodzenie ku czemuś, stawianie sobie celów i ich osiąganie.

Stając na "skrzyżowaniu", życia, musimy podejmować decyzję którędy iść, często nie zdając sobie sprawy, że rozwiązanie może być bardzo proste. W moim przypadku bezwarunkowa miłość sprawiła, że jestem szczęśliwym człowiekiem.

Wojciech Woźniak, ur. 5 maja 1964 r. w Bydgoszczy. Fotografik i muzyk. Absolwent kulturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UKW. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1996 r. fotograf w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1995-2005 współorganizator Przeglądu Fotografii Bydgoskiej (BWA, Bydgoszcz). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. "Outside-Inside" (Młyny Rothera, Wyspa Młyńska, Bydgoszcz, 2006) oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i na świecie. Ważne cykle prac: "Krótka opowieść o miłości i tęsknocie" (2001), "Ogrody wyobraźni" (2004), "Droga" (1997-2005), "Pamiątki" (2005) "Przybysz"(2010"Sentymenty"(2013), "Duży pokój"(2013), "Obecność"(2014), "Codzienne rytuały"(2015), "Stilllifes"(2015)

Współzałożyciel i basista zespołów muzycznych: Variete i The Cyclists.
2007 - laureat I nagrody na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej, ASP, Lwów
2008 - uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej "Zasłużony dla kultury polskiej"
2016 - II nagroda w konkursiePOLYGONUM 4
2017 - nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy

Patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, inyourpoeckt, Magazyn Prestiż, pomorskie.eu

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Nestor trójmiejskich scen, Ryszard Ronczewski, obchodził w 2010 roku w Sopocie okrągły jubileusz pracy twórczej. Który?