stat
Impreza już się odbyła

Wodowanie sztuk

Od 11 maja do końca września 2018 roku, w każdy piątek, sobotę i niedzielę około godziny 21:45 Fontanna Heweliusza i skwer przy Wielkim Młynie będą miejscem spotkań w ramach projektu Wodowanie Sztuk.

lis 19-20

piątek - sobota

Gdańsk, Wrzeszcz
Wstęp wolny
- To trzeci sezon niezwykłych wieczornych pokazów Fontanny Heweliusza z akompaniamentem carillonu kościoła św. Katarzyny - wyjaśnia Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej - Spółki realizującej projekt. - Motywem przewodnim Wodowania sztuk jest specjalny program fontanny oraz skomponowany przez Pana Kamila Cieślika utwór "Opowieści Fontanny Heweliusza". Kompozycja zwyciężyła w 2016 roku w konkursie "Fontannie bije ten dzwon" zorganizowanym przez miejską Spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Nowoczesna fontanna
Fontanna Heweliusza powstała dla upamiętnienia ważnych dla miasta inwestycji realizowanych w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego i została oddana do użytku w 2014 roku. Składa się z dwóch części: wodospadu i kilkudziesięciu dysz zgromadzonych na i wokół trzech metalowych ringów. Woda wypływa z kamiennej ściany w pobliżu Wielkiego Młyna tworząc wodospad i nawiązuje do kaskad wodnych tworzonych przez pobliski kanał Raduni. Natomiast, utrzymująca się cienka tafla wody u stóp fontanny zachowuje się jak lustro, w którym odbijają się elementy architektury, zieleni i nieba - to pierwsza fontanna w Polsce wykorzystująca ten efekt. Oświetlenie urządzenia oraz dysze usytuowane w pierścieniach, spieniające i laminarne to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie różnorodnych obrazów wodnych i świetnych. Dzięki temu, fontanna działa w pięciu specjalnie stworzonych choreografiach światła i wody. Efekty te odzwierciedlają symboliczne nastroje: oczekiwanie/samotność, tęsknota/niepokój, radość/spotkanie i euforia/spełnienie. Kwadrans przed każdą pełną godziną fontanna wkracza w najbardziej widowiskowy program specjalny, który jest kumulacją wszystkich nastrojów. Konkretną sekwencję fontanny dopełnia wielobarwna iluminacja drzew znajdujących się na placu Heweliusza oraz oświetlenie wieży kościoła św. Katarzyny. W weekendy około godziny 21.45 niezwykłego charakteru temu wzajemnie uzupełniającemu się widowisku nadaje dźwięk carillonu.

Organizatorami pokazów są: Miasto Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Muzeum Gdańska i Polskie Stowarzyszenie Carillonowe.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Kto na początku był liderem legendarnego działającego w Gdańsku teatrzyku Bim-Bom, z którego wywodzą się m.in: Jacek Fedorowicz i Alina Afanasjew?

 

Najczęściej czytane