• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wjazd Napoleona do Gdańska

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
zaprasza, na widowisko historyczne

"Wjazd Napoleona do Gdańska",

które odbędzie się dnia 24 kwietnia 2010 roku w ramach obchodów Dni Francuskich na 400 lecie Konsulatu Francji w Gdańsku.

Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 11.00 przy Złotej Bramie i zakończy o godzinie 14.00 przed Ratuszem Głównego Miasta.

Szczegółowy program wydarzenia:

11.00-11.40
Żołnierze piechoty napoleońskiej w zwartej kolumnie w asyście artylerii wkraczają na ul. Długą, Po rozformowaniu oddziału i przetoczeniu armaty na właściwe miejsce, spacerują po ul. Długiej, będąc atrakcją dla turystów i informując o ważnym wydarzeniu jakim będzie przyjazd Cesarza.

11.40-11.55
Zbiórka oddziału i wymarsz kilkunastu żołnierzy pod Bramę Złotą celem eskortowania cesarskiej karety do Ratusza.

12.00-12.30
Cesarz Napoleon wjedzie do Gdańska karetą na ulicę Długą od strony Złotej Bramy. Za karetą będzie jechało konno 3- 5 ułanów, w eskorcie będzie maszerował kilku osobowy oddział piechoty w mundurach napoleońskich i pełnym uzbrojeniu. Kareta i wojsko zatrzyma się przed schodami Ratusza Miejskiego.

12.30-13.00
Napoleon wśród wiwatów wojska i gawiedzi wysiądzie z karety i uda się na schody ratusza, skąd wygłosi krótkie przemówienie do zebranych (po francusku z tłumaczeniem adiutanta). Po przemówieniu Napoleona może również nastąpić przemówienie oficjeli. Przed ratuszem będzie prezentował broń oddział piechoty ustawiony w dwuszeregu oraz ułani.

13.00-13.40
Po przemówieniu Napoleon dokona przeglądu oddziału (sprawdzi ekwipunek i broń żołnierzy, przypnie zasłużonemu żołnierzowi Krzyż Legii Honorowej, krótko porozmawia z oficerami). Po skończeniu przeglądu żołnierze będą wiwatować ku czci Napoleona. Następnie Napoleon stojąc na schodach ratusza przyjmie defiladę wojskową.

13.40-14.00
Po defiladzie Napoleon pozdrawiając zebranych wsiądzie do karety i w asyście wojska odjedzie w kierunku Zielonej Bramy. Reszta żołnierzy i armata po sformowaniu oddziału opuszcza ul Długą udając się w tym samym kierunku.



Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Rzeźba Xawerego Wolskiego, umieszczona na rondzie przy ul. Bitwy Pod Płowcami, nosi nazwę?