- 1 Znamy laureatów nagród teatralnych (5 opinii)
- 2 Ryciny powróciły do Muzeum Narodowego (17 opinii)
- 3 Dzień Teatru z przymrużeniem oka (4 opinie)
- 4 Grzyb i brak prądu. Znany budynek się sypie (242 opinie)
- 5 Świetny musical Teatru Komedii Valldal (30 opinii)
- 6 Zmarł twórca Teatru Ekspresji (18 opinii)
Witajcie w naszej bajce! O "Akademii Pana Kleksa" w Miniaturze
Wystawienie musicalu "Akademia Pana Kleksa" przez Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku to wydarzenie precedensowe. W spektaklu bierze udział kilkanaścioro dzieci, które doskonale czują się w otoczeniu dorosłych aktorów. Przygotowywany przez rok spektakl, którego premiera odbyła się 3 października, z pewnością będzie hitem Teatru Miniatura.
Repertuar Teatru Miniatura na październik
Od września ubiegłego roku trwały prace nad spektaklem "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej i w adaptacji Emila Płoszajskiego. Wtedy ogłoszono casting do ról dziecięcych. Zgłosiło się na niego 135 dzieciaków, którzy chcieli wziąć udział w spektaklu.
Poziom trudności ról dziecięcych jest zróżnicowany, ale w sześciu (w przypadku drugiej obsady w siedmiu) przypadkach oprócz sekwencji zbiorowych młodzi aktorzy mają do zagrania solowe epizody. By te momenty dobrze funkcjonowały w spektaklu, w którym podział na pierwszoplanowe role profesjonalnych dorosłych aktorów i drugoplanowe role dzieci został niemal zniesiony, trzeba było wykonać bardzo dużo pracy.
Wszystko skomplikowała pandemia koronawirusa, bo pracę nad spektaklem w marcu zawieszono na niemal pięć miesięcy. Powoli krystalizowała się również grupa dzieci, które ostatecznie wzięły udział w spektaklu. Wyłoniono 25 dzieci, które podzielono na dwie grupy. Do prób wrócono dopiero w sierpniu, stąd pierwotnie planowana na czerwiec premiera przeniesiona została na początek października.
Warto było czekać, bo propozycja Agnieszki i Emila Płoszajskich na podstawie książki Jana Brzechwy łączy brawurę inscenizacyjną i pełen ironii dowcip, z żywiołem dzieci, które nie tylko bardzo dobrze wypadają w swoich epizodach, ale też swoją energią podgrzewają atmosferę na scenie. Ponieważ świetna, prosta, ubarwiona animacjami scenografia Michała Dracza zakłada niewielki podest wchodzący w widownię Teatru Miniatura, udało się stworzyć w ten sposób zapadnię, pozwalającą na małe, działające na wyobraźnię dzieci czary.
Ruchome ściany Akademii Pana Kleksa napędzane siłą mięśni brygadzistów sceny, dla których również zaplanowane niewielkie rólki pozwalają szybko i dosłownie "uchylić drzwi" do kolejnych bajek.
Zwiedza je Adaś Niezgódka (podczas premiery Matylda Krystaszek), zwany prześmiewczo przez rówieśników "gliniane ręce", bo jest szkolnym pośmiewiskiem. Nie bardzo umie przeciwstawić się niechęci kolegów, sprzeciw wobec ich wyzwisk jest zbyt słaby, by ktoś go usłyszał. W końcu Adaś zrywa guzik, krępujący jego zapiętą pod szyję koszulę. To pozwala mu spotkać ekscentrycznego Pana Kleksa (Krystian Wieczyński) i trafiać do jego Akademii pełnej wesołych, życzliwych innym dzieciaków. Tam Adaś poznaje różne bajki, smutną historię Szpaka Mateusza (Piotr Kłudka), a także budzącego lęk wśród wszystkich mieszkańców Akademii Filipa Golarza (Jakub Ehrlich).
Filip Golarz w końcu przekazuje Panu Kleksowi na wychowanie swoją lalkę - Alojzego (podczas premiery Konstancja Martin). Lalkę udaje się ożywić, a Alojzy bardzo różni się od dzieci i zaczyna podawać w wątpliwość wszystko to, czym karmi się dziecięca wyobraźnia. Pan Kleks z kolei zaczyna niepokojąco maleć.
Spektakl ma wartką akcję, którą ożywiają liczne epizody z dziećmi (Doktor Paj Chi Wo - w wykonaniu Emilii Stelmachowskiej, Mały pan Kleks - Gabriela Sztejner, Dziewczynka z Zapałkami - Tola Wośko, czy Książę - Szymon Wierejko) oraz piosenki, wykonywane przez dzieci i dorosłych. Większość z nich zapożyczono z filmu Krzysztofa Gradowskiego "Akademia Pana Kleksa" (m.in. "Witajcie w naszej bajce", "Księżyc raz odwiedził staw", "Na Wyspach Bergamutach").
Z kontynuacji "Akademii.." - "Podróży Pana Kleksa" - zapożyczono pojedyncze wątki oraz słynną "Meluzynę", którą w Teatrze Miniatura śpiewa Magdalena Żulińska z dziećmi, podczas premiery z Hanną Kowalkowską i Erykiem Lipskim). Z kolei z "Pana Kleksa w kosmosie" w musicalu Miniatury znalazł się przebój "Ratujmy kosmos" i kołysanka "Śpij księżniczko".
Wśród uczniów Akademii w pierwszej obsadzie znalazły się jeszcze: Maja Gołębska, Miłosz Teterycz, Izabela Fadel i Łucja Łysoń. Ciekawą choreografię, inspirowaną układami tanecznymi z filmu, stworzył Michał Cyran. Z kolei aranżacje piosnek do zasługa Przemysława Bartosia i Marcina Gałązki.
Dzięki pracy Agnieszki i Emila Płoszajskich oraz talentom młodych aktorów spektakl nie ma żadnego słabszego momentu, a każdy epizod dziecięcy nabiera kolorytu. Odbiorowi musicalu sprzyjają kolorowe, działające na wyobraźnię kostiumy Meluzyny i jej Meluzynów, płaszcz z pluszaków Pana Kleksa czy efektowne kreacje dzieciaków z Akademii. Także najstraszniejszy moment książki i filmu - Inwazję Wilków - przedstawiono w sposób dużo mniej straszny niż w oryginale.
Michał Derlatka o nowym sezonie teatralnym w Miniaturze
Również dzięki temu premiera "Akademii Pana Kleksa" to świetna propozycja dla dzieci w wieku szkolnym, na którym również ich rodzice będą się doskonale bawić. Trud, by stworzyć musical razem z dziećmi, opłacił się, bo w Miniaturze powstał świetny spektakl, kto wie, czy nie najlepszy w ostatnich latach.
Spektakl
Akademia pana Kleksa
Miejsca
Spektakle
Opinie (27) ponad 20 zablokowanych
-
2020-10-04 12:15
Czy wszystkich chlopcow w tej wersji grac beda dziewczynki?
Akurat w tym przypadku to mocno chybiony pomysl. Kleks sie w grobie przerwaca bo przeciez on lubil tylko malych chlopcow i takich zapraszal jedynie do akademii.
- 22 33
-
2020-10-04 12:16
Meluzyne powinien zagrac MichałSzpak.
i bylo by git
- 5 10
-
2020-10-04 12:34
Dzisiaj jesteśmy tacy skrzywieni, że nawet pan Kleks budzi skojarzenia.
- 52 1
-
2020-10-04 12:54
raczj politycznie poprawni jak idioci europejscy.
- 9 7
-
2020-10-04 13:58
nie uczymy się historii
Spaczeni ale i nie znamy historii kiedyś istniały szkoły męskie i szkoły żeńskie i było to normalne.
- 7 1
-
2020-10-04 14:49
Mów za siebie.
- 1 0
-
2020-10-04 14:59
a co z innymi plciami?
- 1 3
-
2020-10-04 15:28
Gender w teatrze, czemu tyle ról męskich grają kobiety?
Wszysto się poprzestawiało z tej politycznej poprawności.
- 14 24
-
2020-10-04 16:24
Nie no, to poważne zagadnienie, bo okazało się, że na koronę umierają tylko mężczyźni i kobiety, a nie umiera żadna z pozistalych 69 płci.
- 7 2
-
2020-10-04 16:26
Brawo dyrektor Derlatka!
Miniatura ma bardzo dobrą zmianę i nowy ciekawy repertuar
- 21 6
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.