W cieniu spektakularnych obchodów 30. rocznicy Sierpnia '80 przed gdańską Stocznią odbyła się impreza, która etos Solidarności chciała odnowić przez pryzmat nowoczesnych technologii. Jej efektem ma być m.in. wirtualne Muzeum Teraźniejszości.
- Nowe technologie, z którymi dzisiaj się zapoznajemy, dają nowe możliwości budowania wspólnoty, społeczeństwa obywatelskiego i artykułowania swoich marzeń - mówiła Małgorzata Rybicka, żona tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Arkadiusza Rybickiego, któremu cały projekt był dedykowany.
Wcześniej w gdańskim Zieleniaku odbyły się warsztaty z wykorzystania technologii rozszerzonej rzeczywistości m.in. w tworzeniu wirtualnych galerii, które poprowadzili animatorzy kultury ze Stedelijk Museum z Amsterdamu.
- Chcielibyśmy zdigitalizować jak najwięcej przedmiotów i stworzyć w Internecie Muzeum Teraźniejszości, które byłoby interdyscyplinarnym zbiorem pamiątek poświęconych Solidarności - mówiła Beata Staszyńska, która wraz z holenderskim artystą Onno Hansenem jest współautorem projektu "Obywatel Solidarność".
Imprezę przed Stocznią zakończyła akcja Teleport Art, w czasie której można było nawiązać wideo-rozmowę na żywo z osobami w Gdyni, pokazy filmów i koncert gdańskiego zespołu Lipali.
Nie oznacza to jednak, że projekt "Obywatel Solidarność" został zakończony. 3 września ruszy internetowa ankieta i dyskusja o nowych 21 postulatach, a w połowie listopada zostanie wydana specjalna filmowo-dźwiękowa książka pt. "AR S". Natomiast za rok - 31 sierpnia 2011 - podczas drugiej edycji imprezy zostanie opublikowanych 21 nowych postulatów złożonych ze współczesnych marzeń Polaków.