stat
Impreza już się odbyła

Wirtualna wystawa malarstwa Tadeusza Ciesiulewicza

Tadeusz Ciesiulewicz był wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich konkursach malarstwa. Należał do grona współzałożycieli TPS, był jego długoletnim członkiem, a także zasiadał w Zarządzie Towarzystwa.Obrazy pochodzą z kolekcji m.in. Ewy Dębskiej, Barbary Głuszczyńskiej, Krystyny Kisielewskiej, Zbigniewa Osa, Jana Jakuba Osa i in. oraz Urzędu Miasta Sopot.

TADEUSZ CIESIULEWICZ (19361997)
Urodził się 17 XI 1936 r. w Wilnie. W 1945 r. wraz z rodziną przyjechał do Gdańska. Po naukach w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie, w którym uczył później przez 18 lat, rozpoczął studia w PWSSP w Gdańsku i ukończył je w 1963 r. w pracowniach prof. Juliusza Studnickiego i prof. Hanny Żuławskiej.

Zajmował się malarstwem, ceramika, grafiką. W swoim dorobku posiadał także projekty plakatów, w tym o tematyce sopockiej, a także ilustracje książkowe. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1968 r.) W latach 19771980 pełnił funkcje wiceprezesa Okręgu Gdańskiego ZPAP.

Uczestniczył w około 200. wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in. w Anglii, Bułgarii, Czechosłowacji, Danii, Finlandii, Francji, Jugosławii, Kanadzie, Monako, Niemczech, Rumunii, Szwecji, na Węgrzech, w ZSRR. Wystawy indywidualne jego twórczości były organizowane w Gdańsku (1965, 197, Gdyni (1967), Białymstoku, Lublinie (1969), Krakowie (1970), Warszawie (1972, 197, Koszalinie (1972) Montrealu (1977), Londynie (197, Hamburgu (1981), Mannheimie (1982).

Obrazy T. Ciesiulewicza znajdują się w zbiorach muzeów narodowych, w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i wielu innych muzeach w kraju, w Międzynarodowej Galerii Malarstwa Współczesnego w Pieszczanach (Słowacja), ponadto w zbiorach MKiDN, MON, UM Miasta Sopotu, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

/Józef Golec, źródło: Sopocki album biograficzny

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jan Paweł II odbył osiem podróży apostolskich do Polski. Ile razy odwiedził Trójmiasto?

 

Najczęściej czytane