• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Windowisko Od Nowa - Obca

Zapraszamy 5 grudnia do Plamy na kolejny spektakl z cyklu "Windowisko Od Nowa" - pt. Obca.

5 - 11 sierpnia 2024, godz. 21:00

Gdynia, różne lokalizacje
Wstęp wolny
"Obca" jest literackim zapisem przeżyć, które stały się udziałem młodej Ukrainki, tytułowej Obcej, w związku z przyjazdem do Polski po protestach na Majdanie i wybuchu wojny w Donbasie. Jej emigracyjna historia staje się głosem pokolenia, którego życie odmieniła konieczność emigracji i przebywania na obczyźnie, związanymi z tym trudnościami i zmaganiem się ze stereotypami.
Spektakl porusza problem alienacji osób uchodźczych, lęków i trudności z jakimi się borykają.
Główna bohaterka po przybyciu do Polski czuje się i jest traktowana jak obca. Spektakl symbolicznie odzwierciedla problem relacji swój/obcy jako pewnego rodzaju podział społeczny. Mowa tu o doznaniach, strachu, stereotypach, barierach, które trudno przełamać.
Nie tylko opowiada o problemie uchodźctwa, którego tak wiele osób teraz doświadczyło i doświadcza, ale także podejmuje próbę zrozumienia tych osób, integracji ludności polskiej z ukraińską, pokazania, że głos osób z Ukrainy jest ważny i będzie wysłuchany. Spektakl ma na celu zacieranie podziałów między "swoimi" a "obcymi", zmianę kategorii myślenia o "obcym" na "inny", ponieważ "inny" nie jest wartościujący.

Spektakl "Obca" miał premierę w czasie festiwalu Pol'and'Rock 2019 w Wiosce Wielu Kultur w Kostrzynie nad Odrą. Od tamtej pory był grany około 70 razy w szkołach, instytucjach kultury, na festiwalach w różnych częściach Polski i za granicą (po polsku i ukraińsku). Został przygotowany we współpracy z Pracownią Duży Pokój w Warszawie i Domem Kultury KADR w Warszawie.

Występuje: Solomija Mardarovych
Reżyseria: Bartłomiej Miernik
Scenariusz: Katarzyna Mazur-Lejman
Dramaturgia: Katarzyna Mazur-Lejman, Bartłomiej Miernik Scenografia,
Kostium, światło: Maria Pilarczyk Realizacja: Fundacja Banina


Bilety: 15 zł, do kupienia przez stronę bilety24.pl

Opinie

Sprawdź się

Teatr Leśny w Gdańsku zlokalizowany jest