Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Wilkołak - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
czas trwania:
2 godz. 25 min.
w ramach wydarzenia:
Tydzień Estoński w GTS
Teatr R.A.A.A.M. w Tallinie, Estonia
Wilkołak

"Wilkołak", to spektakl pochodzącego z Jakucji Sergey'a Potapova, wnuka szamana, jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów, laureata Złotej Maski (za "Makbeta" Eugène'a Ionesco), okrzykniętego "Jakuckim Tarantino".

Rozpoczyna się gwałtownie - egzekucją młodej dziewczyny przed świątynią, a następnie... napięcie rośnie. To opowieść o podziale na "my" i "oni", o budzeniu demonów i zakorzenionych w nas uprzedzeniach, o zderzeniu jednostki z tłumem, normalności z niezwykłym, sił natury z tradycyjnym porządkiem społecznym. Spektakl oparty jest na klasycznej estońskiej sztuce Augusta Kitzberga pod tym samym tytułem, napisanej w 1912 roku jest jednym z najważniejszych w Estonii wydarzeń teatralnych ostatnich lat. Operując sugestywnymi środkami pozasłownymi, buduje atmosferę strachu przed "innym", obcym, nieznanym.

Po przymusowym udziale w egzekucji kobiety, uznanej za wiedźmę, rolnicy z całej parafii, pełni strachu i czarnych myśli, wracają do domów. Ludzie z domu Tammaru nieoczekiwania znajdują ukrytą za swoimi drzwiami małą dziewczynkę - dziecko straconej czarownicy. Rodzina przyjmuje ją pod swój dach i przez wiele kolejnych lat ich życie toczy się całkiem zwyczajnie. Do czasu, gdy między ich synem, Margusem, a "znajdą" Tiiną nie wybucha młodzieńcza miłość.

"Wilkołak" zdobył wiele nagród, w tym Nagrodę Specjalną krytyków teatralnych na festiwalu teatralnym "Baltic House" w Petersburgu.

Reżyseria: Sergey Potapov
Scenografia i kostiumy: Ervin Õunapuu
Reżyser dźwięku: Ardo Ran Varres
Reżyser światła: Priidu Adlas

Występują:
Tiina - Kristiina-Hortensia Port
Mari - Liisa Pulk
Margus - Kristo Viiding
Babka - Mari Lill
Farmer - Ivo Uukkivi
Żona farmera - Piret Simson
Jaanus, parobek - Martin Kõiv
Märt, parobek - Ivo Uukkivi

---

Teatr R.A.A.A.M. jest dobrowolnym związkiem, który w pierwszej dekadzie swojej działalności specjalizował się w realizacji różnorodnych projektów kulturalnych, dla których podstawową metodą pracy było inscenizowanie materiału dokumentalnego, bazującego na wywiadach, badaniach społecznych i kulturowych, listach, pamiętnikach itp. W ostatnich latach skupili się na współpracy międzynarodowej, zapraszając do współtworzenia swoich spektakli zagranicznych reżyserów. Mają na swoim koncie wiele zagranicznych występów, m.in. w Rosji, Niemczech, Australii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie, Iranie, Austrii, Finlandii, Armenii, Indiach, Chinach, Mongolii, Bułgarii czy Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także

Opinie 1 zablokowana

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery