Impreza już się odbyła

WikiZajęcia

22 i 23 listopada w Instytucie Kultury Miejskiej odbędą się bezpłatne warsztaty z edytowania Wikipedii. Rozpocznie je Herstoryczny Wikimaraton, podczas którego uzupełniane będą treści artykułów dotyczących działalności kobiet w Stoczni Gdańskiej. Kolejny dzień poświęcony będzie zajęciom dla wikipedystów z grupy 50+, którzy swoją wiedzą mogą uzupełniać zasoby wolnej encyklopedii.

w każdą sobotę (od 01.04 do 13.06.2020), godz. 11:00 - 17:00

Wstęp wolny
kwi 19

niedziela, godz. 10:00, 11:30

bilety 8-36 zł
Kup bilet
Herstoryczny Wikimaraton, 22 listopada, godz. 17.00, sień Instytutu Kultury Miejskiej

"W Wikipedii brakuje znacznie więcej biografii kobiet niż mężczyzn. Jest to możliwy efekt uboczny tego, że nawet 91 % edytorów stanowią mężczyźni." Dariusz Jemielniak, Życie Wirtualnych Dzikich, s.34, Warszawa 2013

Herstoryczny Wikimaraton ma na celu zmniejszenie tej dysproporcji. Gdańska grupa społeczna Metropolitanka zrzesza osoby zajmujące się rolą kobiet, a wiodącym aspektem jej zainteresowań jest działalność kobiet w Stoczni Gdańskiej. Zaprosiliśmy na warsztaty doświadczonych Wikipedystów, którzy pomogą tę wiedzę zamienić w wartościowe artykuły w Wikipedii. Zachęcamy do wzięcia udziały w warsztatach wszystkie osoby zainteresowane historią kobiet, Wikipedią i zasadami, na jakich funkcjonuje.

Wikiwarsztaty 50 +, 23 listopada, godz. 9.00, sień Instytutu Kultury Miejskiej

"Wyobraź sobie świat, w którym każda osoba ma dostęp do całości ludzkiej wiedzy. Do tego właśnie dążymy" - Jimmy Wales.

Jedną z wielu wartości osób w wieku tzw 50+ jest ich doświadczenie i wiedza. Poprzez warsztaty z edycji haseł chcemy pokazać, jak można swoją wiedzę, za pomocą Wikipedii, przekazać innym. Wystarczy dostęp do Internetu, przeglądarka internetowa, fascynacja swobodnym dostępem do wiedzy oraz czerpanie przyjemności z pisania artykułów.

"Wikipedia rozwijana jest w ponad 270 wersjach językowych i jest największym, wspólnie tworzonym zbiorem powszechnej wiedzy. Polskojęzyczna edycja tej encyklopedii obejmuje ponad 820 000 artykułów i każdego dnia wzbogaca się o kilkaset nowych haseł." (Wikimedia Polska)

Zajęcia poprowadzi Agnieszka Jarmuł - koordynatorka projektu Wiki Lubi Zabytki, członkini Wikimedia Polska, prezeska Fundacji 5 Medium zajmującej się edukacją medialną.

Warsztaty zostaną zorganizowane przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Medialab Gdańsk.
Liczba miejsc ograniczona. Wymagane wcześniejsze zapisy do 20. listopada karina.rojek@ikm.gda.pl. Uwaga! Na zajęcia niezbędny jest własny komputer!

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Czy wartownia nr 1 na Westerplatte posiadałą kiedyś toaletę?