stat
Impreza już się odbyła

Wika Krauz / Kobra

Wydarzenie w ramach

Wystawa Kobra to zbiór najnowszych grafik i ilustracji Wiki Krauz. Wika Krauz jest ilustratorką, antropolożką, animatorką kultury, feministką. Czasem rysuje sobie do szuflady, a innym razem do prasy. Lubi zdecydowane kolory i absurd.

Rysowanie pozwala mi zachować higienę umysłu i wtedy czuję się właśnie tak, jakbym robiła jogiczną kobrę. Leżąc na brzuchu unoszę głowę, wspieram się na przedramionach i patrzę w górę. To jedna z moich ulubionych pozycji".

"Część prac powstaje dla zabawy, bo czasem zbyt poważnie traktuję siebie. Tworzę coś i dzięki temu choć na moment łapię dystans. Rysuję też ilustracje do prasy, najczęściej do artykułów w jakimś sensie społecznie zaangażowanych. Szczególnie ważne są dla mnie sprawy osób z doświadczeniem bycia kobietą, LGBT+, nienormatywnych, queerowych. Lubię niuanse, kamp i róż. W podstawówce upodobałam sobie ten kolor, wtedy na pewno inspirowałam się ciskobiecą Barbie. Teraz róż wtapia się w moje ciało, otula je i jest z nim zespolony. Imituje skórę, no i ma niesamowity feministyczny potencjał".
Inspiruje mnie sztuka dzieci i dla dzieci, Brecht Evens, Tara Booth, David Hockney, James Daw, Greta Serra, sytuacje społeczno-polityczne, feminizm, azjatyckie knajpy i mój chłopak.
Wika Krauz

Wika Krauz otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży "Różnorodność to sztuka" - jej plakat został zaprezentowany na pokonkursowej wystawie grupowej w Instytucie Polskim w Berlinie (2018).

Brała czynny udział w Targach Plakatu pod patronatem Andrzeja Pągowskiego (2018). Dotychczasowa współpraca: Magazyn Kontakt, Codziennik Feministyczny, Mały Format, Magazyn Wizje, Szajn, K MAG, Girls To The Front, The Peachy Mag.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jaki gdański kościół został przerobiony na wielofunkcyjne centrum kulturalne?