• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wigilia Oliwska (3 opinie)

Świąteczne życzenia i chwila zadumy, połączone z iluminacją szopki z piasku odbędą się w piątek, 18 grudnia 2020 o godz. 17.00 przed Oliwskim Ratuszem Kultury. Tegoroczna Wigilia Oliwska będzie miała kameralny charakter. Pandemia uniemożliwia nam gromadzenie się przy szopce, dlatego zachęcamy do wieczornego spaceru tego dnia ulicą Opata J. Rybińskiego i przystanięcia w okolicach Ratusza, z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

Będą z nami przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych w Gdańsku - w dwojakiej postaci realnej i wirtualnej. Dla spacerujących tego dnia w okolicach szopki przygotowaliśmy małą niespodziankę. Piaskowa szopka będzie prezentowana do 6 stycznia 2021.

Rzeźbę przedstawiającą biblijną scenę Bożego Narodzenia zaprojektowała gdańska artystka Ewa Topolan, która wraz z Natalią Frankowską-Chylewską i Bartoszem Chylewskim będzie tworzyć dzieło. Do wykonania rzeźby potrzeba będzie ok. 70 ton piasku, prace potrwają 10 dni.Na tydzień przed wydarzeniem, w piątek 11 grudnia o godz. 18.00, odbędzie się debata online pt. "Różne tradycje - wspólne emocje" o podobieństwach i różnicach w obchodzeniu grudniowych świąt w tradycji rzymsko-katolickiej, prawosławnej, judaistycznej i muzułmańskiej. Dr Barbara Forysiewicz z Instytutu Badań nad Kulturą na Uniwersytecie Gdańskim będzie rozmawiać z gośćmi m.in. o korzeniach religii i tradycji, kulinariach i zwyczajach, obrzędowości, modlitwie i symbolice. Swój udział zapowiedzieli Ks. Marcin Hintz, Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego, Ks. Krzysztof Niedałtowski, Duszpasterz Środowisk Twórczych w Gdańsku, Karol Kołodziej z Synagogi BEIT Trójmiasto Związku Postępowych Gmin Żydowskich w RP oraz Olgierd Chazbijewicz, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku.

Debata będzie dostępna w wydarzeniu na profilu https://www.facebook.com/WspolnotaGdanska i w portalu www.gdansk.pl.

Kolejny międzykulturowy akcent tegorocznej Wigilii Oliwskiej to konkurs na najciekawsze przepisy świąteczne pochodzące z innych niż polski, kręgów kulturowych. Zabawa, skierowana do wszystkich gdańszczan, zwłaszcza tych, których korzenie sięgają daleko w świat, od Ameryki po Grenlandię, wciąż trwa. Przepisy można nadsyłać pod adres pracownia@wspolnotagdanska.pl do 13 grudnia br. Najciekawsze zostaną opublikowane w wirtualnej książce, dostępnej w Internecie po Wigilii Oliwskiej.

Organizatorem Wigilii Oliwskiej jest Fundacja Wspólnota Gdańska, współorganizatorem Rada Dzielnicy Oliwa, sponsorem firma Aste sp. z o.o. Projekt współfinansowano ze środków Miasta Gdańska

Przeczytaj także

Opinie (3) 2 zablokowane

 • hejt

  nareszcie, tak naprawdę tylko od Was zależy czy hejt się upublicznia czy nie

  • 3 2

 • super

  Dobrze ze szopka bedzie tradycyjna, a nie tak jak kartka swiateczna Trzaskowskiego

  • 6 7

 • .

  Szopka to nasza tradycja , wiem że teraz są czasy smartfona i komputera ale ja wolę Święta gdzie rodzina zbiera się przy wigilijnym stole jest fajna atmosfera i zamawiamy mikołaja który przyjdzie i da dziecią prezenty ( te od nas ) Nie róbmy na siłę życia z filmów SF gdzie miasta to slams i getta a Święta i Mikołaj to tylko legendy, Te czasy nadejdą ale nie teraz kiedy iskra Świąt jest w nas.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Czy na terenie Gdańska odkryto kiedykolwiek szczątki mamuta?