Wiadomości

stat

Wieża Eiffla w Stoczni? To możliwe

Najnowszy artukuł na ten temat

Co się stało z oryginałami porozumień sierpniowych?

Onno Hansen: "Rozszerzona Rzeczywistość to nowoczesna technologia multimedialna, która łączy świat rzeczywisty ze światem komputerowym, czyli dodaje do rzeczywistości widzianej gołym okiem wirtualne elementy".
Onno Hansen: "Rozszerzona Rzeczywistość to nowoczesna technologia multimedialna, która łączy świat rzeczywisty ze światem komputerowym, czyli dodaje do rzeczywistości widzianej gołym okiem wirtualne elementy".

Podczas naszego pokazu na tle historycznej bramy w Stoczni będzie można ułożyć z wirtualnych liter słowo "Solidarność" w 23 językach. Ale możliwe jest nawet, aby zamiast stoczniowych żurawi pokazać trójwymiarową Wieżę Eiffla. O technologii Rozszerzonej Rzeczywistości, która po raz pierwszy w Trójmieście zostanie pokazana podczas wtorkowych (31 sierpnia) wydarzeń projektu Obywatel Solidarność rozmawiamy z holenderskim artystą wizualnym, Onno Hansenem.Rozszerzona Rzeczywistość, po angielsku Augmented Reality lub po prostu AR. Co to jest?

Onno Hansen: To nowoczesna technologia multimedialna, która łączy świat rzeczywisty ze światem komputerowym, czyli dodaje do rzeczywistości widzianej gołym okiem wirtualne elementy. Na przykład, patrzę na wizytówkę i widzę zwykły kawałek papieru. Ale gdy spojrzę na tę samą wizytówkę poprzez ekran mojego telefonu komórkowego wyposażonego w czytnik AR, zobaczę na tym skrawku papieru wygenerowany komputerowo trójwymiarowy portret właściciela, który się ze mną wita.

Jak to wszystko działa?

Przede wszystkim, aby zobaczyć AR, trzeba mieć wyposażone w kamerę urządzenie ze specjalnym oprogramowaniem. Można je zainstalować w nowoczesnych komórkach albo laptopach. Są dwa sposoby, aby tchnąć AR w jakąś rzecz. Może mieć ona nadrukowany specjalny znak graficzny albo być zapisana w postaci konkretnych współrzędnych geograficznych. Za każdym razem, gdy skierowana nań kamera urządzenia rozpozna ten znak lub miejsce, wyświetli na ekranie obok obrazu rzeczywistego jakiś dodany obraz trójwymiarowy.

Czyli patrzę sobie na gdańską stocznię przez wyświetlacz komórki, kierują ją w miejsce zapamiętane przez program i nagle na ekranie obok stoczniowego krajobrazu widzę jakieś dodane przez komputer grafiki?

Tak. Na przykład - jeśli programista tak to sobie obmyślił - zamiast żurawi w stoczni może pojawić się Wieża Eiffla. W Europie takie techniki już są stosowane. W niektórych miasta Holandii są specjalne miejsca do zwiedzania za pomocą AR. Oglądamy zabytki, potem ściągamy prosty program na telefon i patrząc przez jego ekran, możemy zobaczyć, jak wyglądały te same budynki 100 lat wcześniej. W Anglii robione są wystawy AR. Gołym okiem widać puste ściany z czarno-białymi symbolami, ale gdy spojrzymy na nie przez telefon zobaczymy wirtualną galerię.

Wróćmy do Gdańska. Podczas akcji Obywatel Solidarność zobaczymy dwie odsłony Rozszerzonej Rzeczywistości.

Pierwsza część jest otwarta dla wszystkich i nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu ani programów. Obok historycznego wejścia do Stoczni stanie specjalne stanowisko - multimedialny kiosk wyposażony w kamerę internetową i aplikację czytającą AR. Na ekranie będzie widać 21 historycznych Postulatów Sierpnia '80, ale jeśli stanie się przed nim ze specjalnym znaczkiem, który będziemy rozdawać, to na jego tle wyświetlą się wirtualne litery, z których będzie można ułożyć słowo "Solidarność" w 23 językach.

Druga odsłona jest związana z Aramem Rybickim.

Cały projekt jest dedykowany Arkadiuszowi Rybickiemu. Podczas spotkania w Zieleniaku z gośćmi ze Stedelijk Museum z Amsterdamu będziemy prezentować wirtualne świadectwa historycznej Solidarności wybierane wspólnie z bliskimi Rybickiego i zaproszonymi gośćmi. Wszystkie przedmioty będzie można zobaczyć jako wirtualną galerię. Tutaj jednak trzeba mieć już nowoczesny telefon z systemem Android oraz pobrać udostępniony przez nas program.

Prezentacja technologii Rozszerzonej Rzeczywistości na przykładzie wirtualnej wizytówki.Obywatel Solidarność to projekt autorstwa gdańszczanki Beaty Staszyńskiej i holenderskiego artysty Onno Hansena zorganizowany przy pomocy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jego głównym celem jest próba rewitalizacji etosu Solidarności 1980 roku i pokazanie go w różnych, współczesnych kontekstach. Służyć temu miała m.in. sonda wideo, w której mieszkańców Trójmiasta autorzy pytali o propozycje nowych 21 Postulatów.

Kulminacją projektu odbędzie się we wtorek, 31 sierpnia w okolicach Placu Solidarności w Gdańsku. Oprócz dwóch instalacji opartych na technologii Rozszerzonej Rzeczywistości (od godz. 10, Plac Solidarności, Zieleniak), w programie przewidziano m.in. prezentację dźwiękowego projektu "21/2010" Marcina "Emitera" Dymitera (godz. 10-22), Instalację Performance "S" (godz. 16:45), projekcja filmu "Obywatel Solidarność. Movie" (godz. 17), koncert zespołu Lipali (godz. 18.30, Pub Doki), pokaz filmu "Beats Of Freedom" (godz. 19:15) oraz innowacyjną akcję "Teleport.Art" (od godz. 17:35), podczas której za pomocą multimedialnego stanowiska w ścianie Pubu Doki będzie można przeprowadzić na żywo wideokonferencję z drugą osobą znajdującą się w gdyńskiej marinie jachtowej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zobacz szczegółowy program akcji Obywatel Solidarność.

Opinie (12) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Sposób na nudę: 10 komedii do obejrzenia w domu
10 komedii do obejrzenia w domu
Izolacja a życie intymne: pragniemy siebie bardziej?
Izolacja a życie intymne

Kulinaria

Gdynia: produkty z hali z dostawą do domu
Gdynia: produkty z hali dowożą do domów
Firmy cateringowe zmieniają ofertę
Firmy cateringowe zmieniają ofertę

Sprawdź się

Ile placówek liczy Muzeum Narodowe w Gdańsku?