Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Wierszalin. Reportaż o końcu świata - spektakl gościnny (2 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 551-50-40, 301-13-28
wystawia:
Scena Kameralna
czas trwania:
1 godz. 30 min. (bez przerw)
w ramach wydarzenia:
Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy
8.4 9 ocen 1 10
Teatr Wierszalin w Supraślu
Wierszalin. Reportaż o końcu świata
Włodzimierz Pawluczuk

Niezwykłe przedstawienie, w którym znajdziemy wszystkie cechy przedstawień supraskiego teatru. Widowiskowe plastycznie przesycone niezwykłą atmosferą opowieści o świecie Proroka Ilji, który ginie na naszych oczach wraz ze swoimi mieszkańcami. Fragmenty tekstu powtarzane jak religijne inkantacje, śpiewane, przechodzące w krzyk, widowiskowe sceny zbiorowe - niezapomniany klimat magicznego przedstawienia stworzony przez zespół ubiegłorocznego zwycięzcy R@Portu.

Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Ewelina Pietrowiak
Muzyka: Piotr Nazaruk

Występują: Ewa Gajewska, Katarzyna Siergiej, Edyta Łukaszewicz - Lisowska, Karol Smaczny, Dariusz Matys, Rafał Gąsowski.

-----

Teatr Wierszalin - zespół teatralny założony w 1991 przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim aktorów. Siedzibą teatru jest miejscowość Supraśl pod Białymstokiem. Fascynacja dziedzictwem kulturowym pogranicza europejskiej cywilizacji ukształtowały zarówno charakterystyczną estetykę tego teatru, jak i jego światopoglądową perspektywę. Oblicze teatru cechuje niezwykła prostota, spektakle nasycone są muzyką i śpiewem, drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami.

Wierszalin porównywany jest przez krytykę do takich światowych zjawisk teatralnych, jak teatr LABORATORIUM Jerzego Grotowskiego czy Cricot 2 Tadeusza Kantora. Zespół gościł na scenach Tokio, Chicago, Toronto, Londynu, Sydney, na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanoverze, wielokrotnie występował w Niemczech, Włoszech i Szwajcarii, odniósł spektakularny sukces występując w 2005 roku na scenie nowojorskiego Teatru LA MAMA. Wierszalin jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu. W 1994 otrzymał z rąk Ministra Spraw Zagranicznych RP dyplom uznania za wybitne zasługi dla kultury polskiej na świecie, a w 1998 Nagrodę Krytyków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w uznaniu wartości wnoszonych do teatru światowego. Od 2006 roku TEATR WIERSZALIN funkcjonuje jako wojewódzka samorządowa instytucja kultury współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Przeczytaj także

Opinie (2)

  • owszem, ale... (opinia sprzed 12 lat)

    no trochę w tym prawdy jest, ale akurat wierszalin to zupełnie inna jazda. Polecam.

    • 3 0

  • super (opinia sprzed 12 lat)

    Szkoda tylko, ze miejscowe teatry nic nie maja do pokozania, slabi, sfrustrowani aktorzy, żal...

    • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery