• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wielokulturowy Gdańsk w Teatrze Miniatura

Łukasz Rudziński
20 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (49)
Skąd pochodzimy i kim jesteśmy? Nie każdemu łatwo odpowiedzieć na te pytania, o czym opowiadają "Biografie Gdańskie: Jak się tu znaleźliśmy". Skąd pochodzimy i kim jesteśmy? Nie każdemu łatwo odpowiedzieć na te pytania, o czym opowiadają "Biografie Gdańskie: Jak się tu znaleźliśmy".

Polak, Żydówka, Niemka, Ukrainiec, Białorusin, Litwinka i Tatarzy - kiedyś byli sąsiadami, przyjaźnili się, żyli u siebie, czyli na terenie współczesnej Polski. Jednak w czasie II wojny światowej i po wojnie wiele się zmieniło. O tym, jak to się stało, że mogli spotkać się w Gdańsku, opowiada przedstawienie Miejskiego Teatru Miniatura "Biografie Gdańskie: Jak się tu znaleźliśmy" na podstawie książki Agnieszki Kochanowskiej.Sprawdź, co grają w Teatrze MiniaturaSpektakl "Biografie Gdańskie: Jak się tu znaleźliśmy" powstał przy okazji XIX Dni Mniejszości Narodowych BIOGRAFIE GDAŃSKIE, trwających od 19 do 26 listopada. Bezpośrednią inspiracją 45-minutowego spektaklu była książka związanej z Teatrem Miniatura Agnieszki Kochanowskiej "Jak się tu znaleźliśmy", w której na przykładzie losów dzieci - przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych - opowiedziano o doświadczeniach osób, które z dnia na dzień stały się prześladowane, zmuszone do ucieczki lub określenia się jako Polacy, aby móc mieszkać w kraju, który jest ich ojczyzną.

Aktorzy i aktorki Teatru Miniatura przybliżają relacje bohaterów, przedstawicieli różnych narodowości, których los zaprowadził do Gdańska. Od lewej: Magdalena Bednarek, Edyta Janusz-Ehrlich i Jadwiga Sankowska. Aktorzy i aktorki Teatru Miniatura przybliżają relacje bohaterów, przedstawicieli różnych narodowości, których los zaprowadził do Gdańska. Od lewej: Magdalena Bednarek, Edyta Janusz-Ehrlich i Jadwiga Sankowska.
Narracja prowadzona jest z perspektywy dzieci, więc opowieści są fragmentaryczne, pełne uproszczeń, skoncentrowane na osobistych doświadczeniach, bez analiz zjawiska, zachowanych przez autorkę książki w formie obszernych (wobec treści dziecięcych opowieści) wyjaśnień, pogłębiających kontekst wydarzeń. W spektaklu wyreżyserowanym przez Magdalenę Miklasz oraz Amadeusza Nosala (odpowiedzialnego także za multimedia) widzowie poznają niewesołe losy kilkorga dzieci. Litwinki Ani, Żydówki Sary, Białorusina Władka, Ukraińca Iwana, Niemki Klary i tatarskich dzieci Tamary i Alego.

Wspólnym mianownikiem ich losów jest dramatyczna zmiana, jaka dokonała się w Polsce po II wojnie światowej. Przed wybuchem wojny wszyscy oni mogli swobodnie żyć w wielokulturowym państwie. W jej trakcie wraz z rodzicami zmuszeni byli walczyć o przetrwanie, a po wojnie wcale nie było im łatwiej. Byli przesiedlani, wypędzani, zmuszani do zmiany wiary i przyjęcia polskiego obywatelstwa.

Większość wydarzeń jest relacjonowana, a ich tematyka trudna, dlatego spektakl skierowany jest raczej do starszych dzieci, od 9. roku życia. Większość wydarzeń jest relacjonowana, a ich tematyka trudna, dlatego spektakl skierowany jest raczej do starszych dzieci, od 9. roku życia.
Ich historie w spektaklu Teatru Miniatura nie są przedstawione w sposób szczególnie dramatyczny, ale mimo wszystko jest to perspektywa dzieci, które pamiętają smród niemytych ciał, zapach uryny w pociągu bydlęcym czy widok rozstrzelanych hitlerowców albo ukrywanie się u "dobrych" Polaków w mieszkaniu czy stodole.

Na scenie nie ma jednak żadnych drastycznych obrazów. W tle dzięki multimediom widzimy przede wszystkim zniszczony przez wojnę Gdańsk - nieoczekiwany cel podróży niemal wszystkich dziecięcych bohaterów - przesiedleńców. Jedynie Klara, niemiecka dziewczynka, która na podwórku nazywana jest pogardliwie "folksdojczem", zmuszona jest mówić po polsku i z utęsknieniem czeka, aż mama potwierdzi, że są Polkami, aby mogły tu, w Gdańsku, zostać.

Gdańsk wielokulturowy, tolerancyjny, jako miasto kupieckie był otwarty na inne narodowości przez wiele wieków. Zmieniło się to w ostatnim stuleciu, ale warto pamiętać, że mniejszości narodowe i etniczne to także część tożsamości Gdańska. Gdańsk wielokulturowy, tolerancyjny, jako miasto kupieckie był otwarty na inne narodowości przez wiele wieków. Zmieniło się to w ostatnim stuleciu, ale warto pamiętać, że mniejszości narodowe i etniczne to także część tożsamości Gdańska.
Aktorzy Teatru Miniatura wiernie podążają za prozą Agnieszki Kochanowskiej - relacjonują losy bohaterów, redukując swoje działania do absolutnego minimum (czasem ktoś przytuli lalkę, zachowaną podczas ucieczki, ktoś schowa się za ławką albo skuli ze strachu). Cała siódemka aktorów: Magdalena Bednarek, Edyta Janusz-Ehrlich, Jakub Ehrlich, Jacek Gierczak, Jacek Majok, Hanna MiśkiewiczJadwiga Sankowska, oprócz ról dzieci gra też epizodycznie dorosłych bohaterów lub grupę wysiedleńców.

1989 - imponujący musical o SolidarnościTen prosty w konstrukcji spektakl zdecydowanie powinien trafić do dzieci minimum 9-letnich. Dla młodszych będzie mocno obciążający pomimo braku zapadających w pamięć trudnych obrazów. "Biografie Gdańskie: Jak się tu znaleźliśmy" może posłużyć jak dobry przyczynek do opowiadania o historii Gdańska i Polski, co zresztą przyświecało autorom spektaklu. Chociaż nie ma on szczególnych walorów artystycznych, jego wartość edukacyjna jest nie do przecenienia.

Wydarzenia

XIX Biografie Gdańskie 2022

folk / reggae / world, teatr dla dzieci

Spektakl

10
1 ocena

Jak się tu znaleźliśmy

teatr dla dzieci

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (49)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Skąd się wzięły pierwsze szklane bombki?

 

Najczęściej czytane