Wiadomości

stat

Wielki Tydzień z muzyką dawną - nadchodzi Actus Humanus Resurrectio

W Wielką Środę wysłuchamy Pasji wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu orkiestry Akademie für Alte Musik Berlin i chóru RIAS Kammerchor pod dyrekcją jednego z najwybitniejszych specjalistów od muzyki baroku, René Jacobsa.
W Wielką Środę wysłuchamy Pasji wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu orkiestry Akademie für Alte Musik Berlin i chóru RIAS Kammerchor pod dyrekcją jednego z najwybitniejszych specjalistów od muzyki baroku, René Jacobsa. fot. Uwe Arens

5 dni, 10 koncertów, 5 zabytkowych miejsc wypełnionych dziełami doby średniowiecza, renesansu i baroku w wykonaniu najwybitniejszych przedstawicieli wykonawstwa historycznego to największe atuty rozpoczynającej się w środę, wiosennej edycji Actus Humanus Resurrectio. Festiwal zakończy się w Wielkanoc wykonaniem włoskiego oratorium La Resurrezione Jerzego Fryderyka Haendla.Gwiazdorska obsada to znak rozpoznawczy festiwalu Actus Humanus. Do ubiegłego roku w Gdańsku mieliśmy okazję podziwiać muzyczne kreacje takich gwiazd, jak m.in. Jordi Saval, Sonia Prina, Max Emmanuel Cencic czy Hilliard Ensamble, korespondujące z okresem Bożego Narodzenia. Po rezygnacji z prowadzenia krakowskiego festiwalu Misteria Paschalia, Filip Berkowicz postanowił zaszczepić ten sam pomysł w Gdańsku, organizując wielkanocną odsłonę Actus Humanus Resurrectio.

Zobacz też: Dwa razy Actus Humanus - prestiżowy festiwal również w wielkanocnej odsłonie

- Actus Humanus Resurrectio to jedyna w Polsce okazja usłyszenia w jednym miejscu i czasie tylu światowych gwiazd wykonawstwa historycznego, wywodzących się z różnych pokoleń, szkół i tradycji wykonawczych - mówi Filip Berkowicz, dyrektor festiwalu Actus Humanus. - W czasach unifikacji i standaryzacji stawiamy na najbardziej wyraziste osobowości świata muzyki dawnej - artystów, których rozpoznaje się po pierwszych kilku dźwiękach. Nie boimy się również zestawiania obok siebie niepokornych indywidualistów i tych, którzy od lat tworzą główny nurt interpretacyjny, wielkich klasyków i wschodzące gwiazdy.
15 kwietnia założycielka rezydującego w Bazylei zespołu Peregrina, Agnieszka Budzińska-Bennett, zaprezentuje zestaw lamentacji z okresu od IX (najwcześniejsze zapisy muzyczne) do XIV wieku.
15 kwietnia założycielka rezydującego w Bazylei zespołu Peregrina, Agnieszka Budzińska-Bennett, zaprezentuje zestaw lamentacji z okresu od IX (najwcześniejsze zapisy muzyczne) do XIV wieku. fot. archiwum artystki
Podczas tegorocznej, wielkanocnej edycji Actus Humanus Resurrectio zaprezentują się m.in. takie gwiazdy, jak William Christie, René Jacobs, Rinaldo Alessandrini, Ottavio Dantone i Björn Schmelzer z zespołami. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. arcydzieła baroku, w tym Pasję wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha, oratorium La Resurrezione Jerzego Fryderyka Haendla, program "Chants joyeux du temps de Pâques" złożony z utworów Marca-Antoine'a Charpentiera, fragmenty "Nieszporów Maryjnych" Claudia Monteverdiego, czy mało znane "Lamentacje" Carolusa Luythona i Pedra Ruimonte.

Wieczorne występy gwiazd poprzedzą prezentacje polskich artystów. Podczas popołudniowych recitali posłuchamy zarówno tych już uznanych, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają kariery: klawesynisty Marcina Świątkiewicza, lutnisty Michała Gondko, śpiewaka Adama Struga, śpiewaczki i harfistki Agnieszki Budzińskiej-Bennett oraz skrzypka Roberta Bachary.

- Zachwyty, zresztą w pełni uzasadnione, nad zachodnioeuropejskim nurtem wykonawstwa historycznego w Polsce często idą w parze z niedocenianiem artystów rodzimych. A przecież doczekaliśmy się sporej grupy znakomitości - mówi Berkowicz. - Wykształceni u mistrzów, obdarzeni nieprzeciętnym talentem i ogromną wiedzą zdobytą podczas wieloletnich studiów w najsłynniejszych ośrodkach muzyki dawnej, bez kompleksów wkroczyli na muzyczne salony Europy. Jestem pewien, że na festiwalu Actus Humanus Resurrectio zaprezentują się gdańskiej publiczności w pełnej krasie.
W niedzielę wielkanocną Accademia Bizantina pod dyr. Ottavia Dantonego wykona efektowne włoskie oratorium Jerzego Fryderyka Haendla "La Resurrezione".
W niedzielę wielkanocną Accademia Bizantina pod dyr. Ottavia Dantonego wykona efektowne włoskie oratorium Jerzego Fryderyka Haendla "La Resurrezione". fot. Denis Rouvre
Program popołudniowych recitali ujęty został w klamrę bachowską: podczas pierwszego koncertu zabrzmią 24 Preludia z I tomu "Das wohltemperierte Klavier"oraz ich mało znany, a fascynujący kontekst - 24 Polonezy we wszystkich tonacjach urodzonego w Gdańsku Johanna Gottlieba Goldberga, ucznia Jana Sebastiana Bacha. Ostatnie festiwalowe popołudnie wypełni komplet Partit na skrzypce solo lipskiego kantora.

W międzyczasie posłuchamy muzyki lutniowej znad Bałtyku (w tym z XVI- i XVII-wiecznych tabulatur gdańskich i królewieckich), "Żołtarz Jezusów" Władysława z Gielniowa - jeden z najbardziej intrygujących zabytków polskiej kultury muzycznej oraz średniowieczne lamenty z kręgów anglosaskiego, francuskiego i iberyjskiego.

Festiwal potrwa od 12 do 16 kwietnia. Koncerty będą odbywały się w Centrum św. Jana zobacz na mapie Gdańska, Dworze Artusa zobacz na mapie Gdańska, Ratuszu Głównego Miasta zobacz na mapie Gdańska, Ratuszu Staromiejskim zobacz na mapie Gdańska, Wielkiej Zbrojowni zobacz na mapie Gdańskai w Domu Uphagena zobacz na mapie Gdańska.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (15)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

22

października

22

października

22

października

Otwarcie Galerii Gdańsk itd. Gdańsk, CSW Łaźnia

Rozrywka

Dwie imprezy dla komputerowców z przeszłości
Dwie imprezy dla komputerowców
Zobacz egzotyczne motyle w Galerii Metropolia
Zobacz egzotyczne motyle we Wrzeszczu

Kulinaria

Pizzeria Gdynianka kończy 30 lat
Pizzeria Gdynianka kończy 30 lat
Gdyński szef kuchni w finale międzynarodowego konkursu
Sukces gdyńskiego szefa kuchni

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: koncerty i moc kulinarnych wrażeń
Planuj tydzień: koncerty i kulinaria