• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wielka siła słowa

Krzysztof Feusette
6 czerwca 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Grand Prix Festiwalu PR i TVP: "Juliusz Cezar" w reżyserii Jana Englerta oraz słuchowisko Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej "Gdzie jest ten tani kupiec" w reżyserii Waldemara Modestowicza. O zakończonym festiwalu Dwa Teatry, który odbywał się po raz szósty w Sopocie pisze w Rzeczpospolitej Krzysztof Feusette.

- To dla mnie wielki zaszczyt - mówił "Rz" Jan Englert. - "Juliusz Cezar" był jedną z dwóch, obok "Króla Edypa", adaptacji dzieł klasycznych na tegorocznym festiwalu. Jednak spektakl Gustawa Holoubka miał wcześniej premierę na scenie, a mój jest oryginalną produkcją Teatru Telewizji i to, być może, zaważyło na werdykcie. Mam wrażenie, że jurorzy chcieli podkreślić konieczność powrotu sceny telewizyjnej do przedstawień realizowanych według sztuki wysokiej.

Reżyser, realizując dramat Szekspira o jednym z najsłynniejszych spisków w starożytnym Rzymie, zrezygnował z antycznych realiów. Aktorzy (znakomite role Englerta, Frycza, Radziwiłowicza, Bonaszewskiego) poruszają się po wnętrzach na wskroś współczesnych: ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki oraz warszawskich centrach handlowych. - Kiedy dziś czytamy tę sztukę, brzmi ona niemal jak program informacyjny - mówił Jan Englert przed telewizyjną premierą. - Minęły lata i okazuje się, że ciągle funkcjonujemy w tym samym politycznym tyglu.

Spośród pozostałych przedstawień jurorzy pod przewodnictwem Krystyny Jandy najwyżej ocenili spektakl przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych. "Skaza" Marzeny Brody to wstrząsająca, współczesna opowieść o kazirodczym związku młodego rodzeństwa, dręczonego i wykorzystywanego seksualnie przez rodziców. - Moim zadaniem było znaleźć światło, które pozwoli widzowi zrozumieć sytuację ludzi napiętnowanych przez przeżycia z dzieciństwa - mówił nagrodzony reżyser Marcin Wrona.

Laury za główne role w Teatrze Telewizji przypadły gdańskiej aktorce Dorocie Kolak i Krzysztofowi Globiszowi. Obie kreacje trzeba uznać za wybitne. Co ciekawe, Kolak zdobyła także nagrodę aktorską w konkursie radiowym, stając się jedną z bohaterek tegorocznych Dwóch Teatrów.

Jednak najbardziej spektakularny triumf stał się udziałem twórców słuchowiska "Gdzie jest ten tani kupiec", zgłoszonego przez radiową Dwójkę. Rzecz opowiada o dziejach kilku pokoleń mieszkańców starej olsztyńskiej kamienicy. Spektakl zyskał wielkie uznanie jurorów, którym przewodniczył Krzysztof Zaleski, zdobywając, oprócz Grand Prix, nagrody za scenariusz oryginalny, główne role: żeńską i męską, oraz rolę drugoplanową. To wydarzenie bez precedensu w sześcioletniej historii sopockiego festiwalu.

- Najtrudniej było nam okiełznać nieposkromioną wyobraźnię autorki, która zbudowała swój tekst nietypowo, ale szalenie intrygująco - mówi "Rz" reżyser Waldemar Modestowicz. - Należało przede wszystkim dobrze rozłożyć proporcje między narracją radioodbiornika - świadka wszystkich wydarzeń, a warstwą fabularną spektaklu. Cieszę się, że ta oryginalna forma zyskała uznanie, bo myślę, że ważne jest, by poszukiwać dla słuchowiska nowych sposobów ekspresji.

Pełny tekst artykułu w serwisie internetowym Rzeczpospolitej.
RzeczpospolitaKrzysztof Feusette

Opinie

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku odbył się pierwszy spektakl operowy i jaki był jego tytuł?

 

Najczęściej czytane