Wiadomości

stat

Wielka galeria - Gdańsk 2016 oczami Jadwigi Charzyńskiej

Dyrektor SCW Łaźnia,  Jadwiga Charzyńska
Dyrektor SCW Łaźnia, Jadwiga Charzyńska arch. prywatne

Zastanawiając się nad moim wyobrażeniem Gdańska w roku 2016 stwierdzam, że przede wszystkim nie wiem, co będzie wówczas znaczyło słowo wolność, mogę jednak powiedzieć, że dziś cały czas istnieje pewien kłopot z jej pojmowaniem. Z tym przesłaniem również próbują się zmierzyć autorzy zwycięskiej koncepcji, zatytułowanej Wolność kultury, kultura wolności, która dała im możliwość rozpoczęcia przygotowań do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - pisze Jadwiga Charzyńska, dyrektor CSW Łaźnia."Dla jednych wolność polega na uświadomieniu sobie konieczności. Dla innych wolność polega na uświadomieniu sobie bezkarności" - rzekł niegdyś Andrzej Szczypiorski. Sztuka jako zjawisko społeczne i filozoficzne także wpisuje się w ten aforyzm.

CSW Łaźnia jako instytucja kultury kładzie nacisk na edukację dzieci i młodzieży, która za kilka lat będzie odbiorcą artystycznych projektów. Uczestnicy warsztatów edukacyjno - artystycznych często poznając techniki plastyczne lub filmowe, uczą się też, jak radzić sobie np. z przemocą i agresją. Młodzi ludzie,uczeni niezależności, łatwiej poradzą sobie w przyszłości z różnymi sprawami życiowymi.

Zatem marzę, aby za siedem lat tłumy turystów podążały przez Stare i Główne Miasto do fortyfikacji ponapoleońskich przez Dolne Miasto, wypełnione dziełami sztuki Galerii Zewnętrznej. LKW Gallery zmieni się w tętniący życiem klub, a kolejne rzeźby i malowidła będą pojawić się w różnych miejscach Gdańska.

Motławą będą pływać łodzie pokazujące miasto z perspektywy szlaków wodnych, jakie je otaczają. Wspaniałe projekty kolegów z Politechniki Gdańskiej związane z ożywieniem tych szlaków, będą atrakcjami turystycznymi na skalę europejską.

Ponieważ istotnym elementem w konkursie o tytuł ESK jest uaktywnienie społeczeństwa, trzeba obok typowych promocyjnych działań, poszukać innych narzędzi, które pomogą nam budować społeczeństwo obywatelskie.

Rozwój nowych technologii i tempo w jakim on następuje, to także bardzo ważny element, który należy uwzględnić w projektowaniu rozwoju kulturalnego miasta i regionu. Na świecie wielu artystów sięga po nowinki technologiczne, czy wręcz wykorzystuje metody badawcze w projektach artystycznych, a popularna dziś interaktywność daje wiele możliwości.

Jako pragmatyczka, chciałabym aby w 2016 roku Gdańsk miał rozbudowaną infrastrukturę kulturalną, oferującą spektakle, wystawy, pokazy, konferencje, festiwale, które przełożą się na kolejne projekty. Nowe inwestycje już ruszyły. Powstaje Europejskie Centrum Solidarności i Teatr Szekspirowski. Powołano nową miejską galerię.

Nie zapominajmy o Gdyni i Sopocie. Tam także inwestuje się w nowe obiekty przeznaczone na działalność kulturalną. Wysiłek, jaki podjęło miasto budując obiekty na Euro 2012, to także ważny element tych przygotowań. Te obiekty będą mogły obsługiwać zarówno imprezy sportowe, jak też kulturalne. Dotąd narzekaliśmy, że nie mamy gdzie zorganizować wielkich koncertów.

Zatem mam nadzieję, że za te kilka lat staniemy się prężną metropolią kultury (nie tylko w 2016 roku) i będziemy wspólnie pracować na ten sukces.

Prezentujemy cykl felietonów, w których ludzie kultury pomagają Metropolii Gdańskiej znaleźć sposób na zdobycie w 2016 roku tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Do tej pory pisali dla nas: Mieczysław Abramowicz, Anna Czekanowicz, Abelard Giza, Leszek Możdżer. Kolejnym felietonistą będzie organizatorka flagowego gdańskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych FETA Elwira Twardowska.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (11)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

03

lutego

Tango Show Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Światełko dla Pawła na Targu Węglowym
Światełko dla Pawła na Targu Węglowym
Droga donikąd. Recenzja filmu "Diablo. Wyścig o wszystko"
Recenzja filmu "Diablo. Wyścig o wszystko"

Kulinaria

Jemy na mieście: Ram Ram Ji to smaczne klasyki z Indii
Jemy na mieście: indyjski bar Ram Ram Ji

Planuj z nami tydzień

Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy
Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy