Wiadomości

Wielka feta z tangiem i carillonem. GIWK świętowała 15. "urodziny"

Zobacz naszą relację z wydarzenia

Warsztaty tanga pod chmurką, malowanie wodą, wodna kawiarenka, a w finale pokazy taneczne oraz widowiskowy koncert na carillon i fontannę - takich atrakcji mogliśmy doświadczyć w sobotni wieczór na Placu Heweliusza podczas specjalnej odsłony cyklu Wodowanie Sztuk. Oprawę muzyczną zapewnili zespół Zagan Acoustic i carillonistka Anna Kasprzycka, zachwycając słuchaczy kunsztem i znakomitymi aranżacjami najpopularniejszych tang.fontanna Heweliusza to nowoczesne urządzenie, które umożliwia tworzenie różnorodnych, ciekawych wizualnie obrazów wodnych i świetlnych, zapewniając przy tym letnie orzeźwienie oraz miły wypoczynek gdańszczanom i turystom.

Koncert na fontannę Heweliusza i carillonDo tego kameralnego widowiska, w 2016 roku, dołączył unikatowy gdański instrument - carillon Kościoła św. Katarzyny. Instrument został odbudowany w latach 1989-2006 i posiada 50 dzwonów, co czyni go największym carillonem koncertowym w Europie Środkowej.

Gdańsk jest jedynym polskim miastem, które wykorzystuje oryginalne połączenie fontanny i carillonów. Od maja do września Polskie Stowarzyszenie Carillonowe wraz z Muzeum GdańskaGdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną organizują cykl Wodowanie Sztuk, podczas którego muzyka grana na dzwonach akompaniuje pokazom fontanny. A że spółka GIWK obchodzi w tym roku 15. "urodziny", jej władze postanowiły uczcić jubileusz spektakularnym plenerem artystycznym inspirowanym żywiołem wody.

Wydarzenie zapowiadaliśmy w kalendarzu imprez oraz cyklu Planuj tydzień - czytaj w każdy czwartek o godz. 10


Jubileusz z tangiem w roli głównejGłówną atrakcją sobotniej imprezy były darmowe warsztaty tanga argentyńskiego prowadzone przez tancerzy z duetu Tangoki. Mogły w nich wziąć udział osoby, które ukończyły 16 rok życia. Po warsztatach na terenie Skweru Heweliusza rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu zespołu Zagan Acoustic (Paweł Zagańczyk - akordeon, Joachim Łuczak - skrzypce, Dawid Głowacki - klarnet, Maciej Sadowski - kontrabas) oraz carillonistki Anny Kasprzyckiej, która większość koncertu zagrała na instrumencie mobilnym, a na wielki finał przeniosła się do wieży kościoła św. Katarzyny. Dla uczestników warsztatów była to okazja, aby już bez trenerów i warsztatowej dyscypliny przećwiczyć to, czego chwilę wcześniej się nauczyli, a dla mieszkańców i turystów, aby spróbować własnych sił na tanecznym parkiecie.

Malowanie na wodzie i portrety fontanny HeweliuszaW plener artystyczny wpleciono też sztuki plastyczne. Można było, podczas warsztatów EBRU, poznać sztukę malowania na wodzie. Jako że w technice tej woda zastępuje płótno malarskie, przyjmując różne kolory i kształty, każde dzieło jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Gośćmi wydarzenia byli też rysownicy, którzy na żywo wykonywali grafiki fontanny Heweliusza. A że cała impreza inspirowana była żywiołem wody, nie mogło zabraknąć klimatycznej, wodnej kawiarenki, gdzie serwowano gdańską "kranówkę".

Podczas finału Wodowania Sztuk tancerze z duetu Tangoki (Katarzyna Press, Ireneusz Michalewicz) z towarzyszeniem Beaty i Piotra Lochów oraz Danuty i Michała Zalewsckich uraczyli widzów pokazem tanecznym, a po nim odbył się tradycyjny pokaz fontanny tańczącej do muzyki granej przez Annę Kasprzycką na carillonie św. Katarzyny. Fontanna wykonała choreografię nawiązującą do czterech nastrojów: oczekiwanie/samotność, tęsknota/niepokój, radość/spotkanie i euforia/spełnienie. W trakcie koncertu można było przypatrywać się temu, jak powstają obrazy malowane na wodzie, ponieważ na telebimach wyświetlano to, co artystka posługująca się tą techniką tworzyła w tej samej chwili, w sąsiedztwie fontanny.

Pomysł, który warto powtórzyćStworzenie pleneru artystycznego na Placu Heweliusza było strzałem w dziesiątkę. Przestrzeń ożyła - przystrojono ją wiszącymi lampkami, rozłożono na trawnikach taneczne parkiety. Obraz pokazujący to, co dzieje się na terenie imprezy, wyświetlano na telebimach. Niewątpliwym atutem była niezwykła muzyka. Najsłynniejsze tanga w opracowaniu na carillon i Zagan Acoustic brzmiały wprost fenomenalnie! A że grali artyści o zdolnościach znacznie wybijających się ponad przeciętność, była to muzyka najwyższych lotów.

Połączenie zespołu o takim składzie (przypomnę - akordeon, skrzypce, klarnet i kontrabas) z carillonem było dla turystów tak niezwykłe, że początkowo myśleli, że dźwięk dzwonów leci z playbacku.

- Pani naprawdę to grała! To nie był podkład? - dopytywała Annę Kasprzycką jedna z uczestniczek imprezy. - To niesamowite, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Tego po prostu się nie da opisać - komplementowała.
Zachwyceni byli również gdańszczanie, którzy sugerowali, że podobne wydarzenia powinny odbywać się co tydzień, bo w przepiękny sposób ożywiają przestrzeń miejską.

Opinie (29) 1 zablokowana

 • A to zaskakujące.

  Nowa instytucja kultury pojawiła się w mieście. Tylko czemu nazywa się GIWK?

  • 11 9

 • Monopolista miejska spólka za nasze pieniadze robi sobie urodziny!!Jak ludzie oczekują od nich działań poidełek to ich olewają!

  Za nasze pieniądze ,organizują swoje kaprysy ,a mieszkańców maja gdzieś!

  • 11 27

 • byłam tam

  bardzo mi się podobały warsztaty taneczne.
  Nie mogłam zostać dłużej a bardzo szkoda.
  Proponuję więcej tego typu imprezek z tańcami na świeżym powietrzu. I z warsztatami bo mało osób naprawdę potrafi tańczyć.

  • 30 5

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Wodowanie Sztuk - pokaz specjalny

  Tango carillon

  Akurat to była inicjatywa społeczna zorganizowana oddolnie i na bardzo wysokim poziomie i mam nadzieję że będzie to impreza cykliczna na którą będą czekali miłośnicy tanga argentyńskiego

  • 30 3

 • Serio?

  Poidelek jest już 30 i jest to najwięcej w Polsce przypadających na głowę mieszkańca, więc nie wiem na jakiej podstawie taka opinia... ️

  • 9 4

 • Więcej, częściej, super impreza, ludzie chcą tańczyć, ale nie ma gdzie

  • 24 2

 • Chory ustrój

  To trochę tak wygląda jakby za nasze podatki przez naszych dziadów i pradziadów zbudowana infrastruktura wodno kanalizacyjna została oddana spółce swoich kolesi która to goląc nas jednymi z najwyższych cen za wodę i ścieki zarabia na nas grubą kasę. Potem z ułamka zarobku robi imprezę urodzinową na której możemy pozbierać okruchy ze stołu ciesząc się jak dzieci. Ile osób przymiera głodem płacąc spółkom miejskim ogromne pieniądze za podstawowe usługi gdzie potem te spółki szastają pieniędzmi stając się paniskami na włościach i organizując takie imprezy. Pomyślcie logicznie. Gdyby kilkadziesiąt lat temu kanalarze i szambonurki odwalili taką impreze to płacący im grube pieniądze pogonili by ich z pochodniami ze od nadmiaru dukatów w d++ach im się poprzewracało. Bo to jest nienaturalne. Co następne jak nadmiar nie swojej kasy uderzy w dekiel? GAIT zajmie się baletem? GPEC wystrzeli rakiete w kosmos? Melioracje zajmą się deweloperką i wynajmem biur?! To tylko świadczy o tym na jak wielkie pieniądze jesteśmy dojeni i jak wielka palma tym nienażartym naszą kasą już odbija.

  • 10 3

 • I czemu ten sponsor tak bogaty z naszych opłat za wodę? Widać za dużo im płacimy

  • 8 6

 • spoko, lemingi juz zapomnialy o tym jak Olowianka wywalila. Niech zyje bal ;)

  • 9 20

 • Tango Arogantino

  15-letnia spółczyna, której - jak można odnieść wrażenie - głównym osiągnięciem jest to, że ma 15 lat, czci to niczym stulecie niepodległości, albo żałobę po Kim Ir Senie, obchodami rozciągniętymi na wiele miesięcy. Megalomania plus totalne odklejenie od rzeczywistosci. A rzeczywistość jest następująca - 95% mieszkańców i tak będzie identyfikować z wodociągami tych, którzy im rachunki przysyłają. ;)

  • 7 22

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Memy o morsowaniu. Nowa internetowa moda?
Coraz więcej memów o morsowaniu
Kierowca autobusu tworzy artystyczne zegarki
Kierowca autobusu tworzy zegarki

Kulinaria

Restauratorzy mówią "dość" i zapowiadają otwarcie lokali
Restauratorzy zapowiadają otwarcie lokali
Jedni się otwierają, inni tymczasowo zamykają. Jak się ma trójmiejska gastronomia?
Jak się ma trójmiejska gastronomia?

Sprawdź się

Nowy gdański festiwal poświęcony muzyce dawnej nazywa się: