- 1 Uznany za winnego, ale w fundacji zostaje (63 opinie)
- 2 Narracje 2024: konkurs na kuratora festiwalu
- 3 Tak się w Gdańsku nie gra, a można (38 opinii)
- 4 Brawurowy musical cyrkowy z przesłaniem (10 opinii)
- 5 Śmietanka kulturalna odebrała nagrody (18 opinii)
Wiele hałasu o... perukę. Dziś Międzynarodowy Dzień Peruki
Peruki mają długą historię - znane już były i stosowane w starożytności. Choć obecnie powszechnie kojarzone są z osobami po chemioterapii lub mającymi problemy z łysieniem i wypadaniem włosów, to mają również inne zastosowanie. Współcześnie często możemy je oglądać podczas różnego rodzaju widowisk: w teatrach, operze, podczas koncertów, pokazów mody, performansów czy wystąpień drag queen. 10 marca przypada Międzynarodowy Dzień Peruki - to świetna okazja do tego, by przypomnieć, że peruki są swoistym zjawiskiem w naszej kulturze.
Peruka jako symbol pobożności i statusu
Jej dzieje sięgają starożytności: w Egipcie golono włosy, zastępując je perukami i były one popularne zarówno wśród mężczyzn, kobiet, jak i dzieci. Brak włosów poprawiał komfort życia w upale oraz ułatwiał ochronę przed wszami i insektami. Już wtedy były symbolem pobożności i statusu. Również starożytni Grecy i Rzymianie chętnie nosili peruki wykonane z prawdziwych włosów. Biedniejsi nosili peruki będące mieszanką włosów, włókien roślin i wełny owiec. Najtańsze były wykonane z samych włókien roślinnych.
Peruka jako wyraz zamożności
Rozkwit perukarstwa nastąpił w wieku XVIII za sprawą króla Francji Ludwika XIV, który sam nosił perukę. Wtedy przedmioty te zostały uznane za symbol statusu społecznego i świadczyły o zamożności właściciela. W imperium brytyjskim w XVIII wieku peruki były jednym z elementów strojów prawników oraz wyższego duchowieństwa. Pod koniec XIX wieku noszone były przez ortodoksyjne żydowskie mężatki - prawo zakazywało im pokazywania włosów.
W Polsce zaczęto peruki nosić za Władysława IV (król Polski w latach 1632-1648). Były wtedy także tradycyjnym elementem stroju sędziego. Do dziś w niektórych krajach specjalne peruki są noszone przez adwokatów, sędziów i niektórych parlamentarzystów oraz urzędników.
Peruka dziś - wielość zastosowań
Współcześnie peruki zadomowiły się na dobre w kulturze popularnej i modzie. Peruki są popularne jako ozdoba wśród wielu artystów i celebrytów. Mogą też być elementem strojów na balach kostiumowych oraz konwentów - zlotów fanów mangi i anime.
- W naszej ofercie posiadamy peruki z włosów naturalnych, włosów mieszanych oraz syntetycznych. Posiadamy wiele modeli w różnych długościach (od włosów krótkich do bardzo długich), kolorach: od platynowych blondów, siwych aż po kurczoczarne. Z wieloma modelami peruk da się pracować lokówką i prostownicą, co daje duże możliwości ich układania i stylizacji. Można zaplatać warkocze jak ze swoimi włosami. Aktualnie nowoczesne peruki są wykonane jak małe dzieła sztuki, posiadają mikroskórę czy rozmytą linię czoła (Lace Front). Peruki kupuje praktycznie cały przekrój społeczeństwa: kobiety, mężczyźni czy osoby transpłciowe. Niektórzy kupują z wygody, aby codziennie mieć świeżą piękną fryzurę w kilka sekund, niektóre panie noszą peruki jako formę czapki w okresie zimowym. Często są osoby, które chcą zmienić swój wygląd na krótki okres (impreza, wyjazd lub aby śledzić partnera). Niestety jednak największą grupą są osoby chore w każdym wieku, od dzieci po osoby starsze. Dla każdej z tych osób mamy tyle czasu, ile potrzebują na podjęcie decyzji. Mamy wygodne i dyskretne przymierzalnie oraz fachową wiedzę. Mamy również w ofercie tzw. toppery dla osób mających problemy z gęstością włosów - zapewnia Ewa Protasiewicz z firmy Perukmania.
Peruki i nietypowe nakrycia głowy w teatrze
Peruki obecne są zwłaszcza w sztukach wizualnych - teledyskach, performansach, musicalach, w filmie i teatrze. Aktorzy, zarówno teatralni, jak i filmowi, używają czasami peruk jako uzupełnienie kostiumu i charakteryzacji w celu lepszego odwzorowania postaci, jakie kreują. Szczególnie ma to miejsce w dużych widowiskach albo spektaklach dla dzieci.
- W naszym teatrze peruki są wciąż istotną częścią charakteryzacji. Są spektakle, w których mamy bardzo dużo peruk, wszystkie wykorzystywane są regularnie - w musicalach takich jak "Wiedźmin" czy "Hairspray" jest ich nawet kilkadziesiąt. Zdarza się, że w jednym spektaklu artysta zmienia peruki. Aktorowi łatwiej jest się wcielić w rolę w peruce - podczas prób proszą o założenie ich nawet wtedy, gdy nie mają na sobie kostiumu. Kiedyś peruki były robione prawie wyłącznie z naturalnych włosów, w dzisiejszych czasach większość jest z włosów syntetycznych. Często muszą odzwierciedlać styl danej epoki, np. być wielkie - a jednocześnie wygodne i lekkie - mówi Katarzyna Kruszyniak, kierownik Sekcji Obsługi Aktora w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
- Rzadko używamy jakichś wyszukanych peruk, częściej są to nietypowe nakrycia głowy lub maski, ponieważ pojawiają się u nas rozbudowane kostiumy. Ostatni raz, kiedy stosowaliśmy peruki, był w spektaklu "Fahrenheit", gdzie pojawiły się jako symbol czasów, w jakich dzieje się akcja. Natomiast w takich spektaklach, jak "Kraina Śpiochów" czy "Kosmici", nakrycie głowy jest elementem rozbudowanego kostiumu - mówi Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka, rzeczniczka prasowa gdańskiego Miejskiego Teatru Miniatura.
Peruki w operze - małe dzieła sztuki
Podobnie rzecz się ma w operze. Można się nawet czasem spotkać z takim stwierdzeniem, że nie ma opery bez peruk. Niektóre operowe widowiska wymagają bardzo bogatej charakteryzacji, która nie sprowadza się jedynie do peruk, ale i fantazyjnych uczesań, długich warkoczy, koków, tresek, tupecików, wąsów, zarostów, baczków i innych rodzajów zarostów. Wszystkim tym zajmują się charakteryzatorki i fryzjerzy operowi.
W Operze Bałtyckiej peruki wykorzystywane są nie tylko do spektakli, ale i do zajęć edukacyjnych oraz w spektaklu familijnym tj. "Pomposo i...".
- W każdym spektaklu wystawianym w naszej Operze wykorzystujemy peruki i elementy perukarskie tj. tresy, warkocze, tupety czy zarosty. Pozwala to na dookreślenie charakteru postaci, pokazanie nawiązań stylistycznych do danej epoki, kultury, miejsca, czasu, czy też postaci historycznej lub - jak w przypadku Bartolo z "Cyrulika sewilskiego" - współczesnej. Praca charakteryzatora-fryzjera-perukarza łączy w sobie zarówno doskonałe umiejętności rzemieślnicze, jak i artystyczne oraz kreatywność. Przygotowanie każdej peruki na scenę stanowi swego rodzaju niepowtarzalne wyzwanie, uwzględniające założenia projektowe i cechy danego materiału. Na pewno dużą satysfakcję dało mi m.in przygotowanie peruki Ognia do "Dziecko i czary", Hrabiny z opery "Hrabina" czy Atanaela w "Thais". Do ciekawych i na swój sposób wymagających projektów, które powstały w sekcji charakteryzacji z pewnością można zaliczyć m.in perukę Baronowej w "Kandydzie", która jest dość spektakularna ze względu na swoją wielkość, czy przygotowanie peruk dla całego zespołu artystek chóru do opery "Madama Butterfly" - mówi Katarzyna Jamróz, kierowniczka charakteryzacji w Operze Bałtyckiej.
Peruka jak element kultury drag queen
Bez peruk zapewne nie byłoby całego zjawiska, jakim jest drag queen. Elementy przebierania, charakteryzacji i swoistego kiczu są nieodzowne w tej kulturze. Sama nazwa już na to wskazuje - z angielskiego "in drag" oznacza bycie w przebraniu przeciwnej płci, a słowo "drag" jest akronimem wyrazu "ubrany jak dziewczyna" (ang. dressed resembling a girl). Pamiętać należy, że te przebieranki często przedstawiają niektóre cechy w przerysowanej formie w celu uzyskania groteskowego, dramatycznego lub satyrycznego efektu i są rodzajem spektaklu.
- W Polsce dopiero od stosunkowo niedawna kultura drag queen zaczęła interesować większą liczbę osób i z roku na rok popularność stale rośnie. Świadczyć może o tym coraz częstsze poruszanie tej tematyki w popkulturze, jak choćby popularny serial Netflixa "Królowa", w którym rolę drag queen Loretty zagrał Andrzej Seweryn. Z pewnością do popularyzacji kultury drag przyczynił się też program "RuPaul Drag Race", który szerzej rozpropagował obecne spojrzenie na drag queen jak na wielowymiarową sztukę - pisał niedawno w naszym artykule Mateusz Groen.

Z pewnością to nie wszystkie możliwe przykłady zastosowania peruki w naszym życiu, a historia peruk wciąż się pisze. Pojawiają się coraz nowsze technologie, kolejne nowe mody i możliwości ich zastosowania. Czas pokaże, co jeszcze ciekawego czeka nas z peruką w roli głównej.
Miejsca
Spektakle
Opinie wybrane
-
2023-03-10 14:57
Nie wiedziałam, że jest tak dzień, to ciekawe
Warto go nagłaśniać, aby ludzie np. po chorobach chętniej i swobodniej sięgali po peruki i czuli się lepiej, pozdrowienia
- 16 15
-
2023-03-10 14:44
Tylko naturalność (1)
Każdy łeb jest piękny, nawet wyłysiały. Pamiętajcie kobietki, więcej pewności siebie :)
- 9 20
-
2023-03-12 23:25
to chodź sobie sama
a głową bez włosów .. równo dałaś ..
- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.