Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Wiele demonów - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 660-59-46
wystawia:
Teatr Miejski
czas trwania:
2 godz.30 min. (1 przerwa)
w ramach wydarzenia:
13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port
Wiele demonów
6.0 1 ocena 1 10
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatr IMKA w Warszawie
Wiele demonów
Jerzy Pilch

Premiera: 28 kwietnia 2017

Spektakl powstał w ramach współpracy Teatru Nowego oraz Teatru IMKA - DuoPolis Kulturalne Warszawa - Łódź

Wybitny reżyser Mikołaj Grabowski sięga tym razem po entuzjastycznie przyjęty przez krytyków tekst Jerzego Pilcha. Wiele demonów to powieść, która podejmuje różne wątki - z jednej strony jest to miłość i śmierć, z drugiej pożądanie i utrata. W Sigle, miejscowości polskich luteranów, mroczny pesymizm przeplata się z ekstazą, a mieszkańcy oszczędzają na opale. Zniknięcie Oli, pięknej córki pastora Mraka sprawia, że Wiele demonów staje się pewnego rodzaju kryminałem, ale tylko pozornym, bo istotą jest tu tajemnica.

Spektakl ukazuje pewien rodzaj demonizmu, który kryje się w religijnej wspólnocie i jest sprzecznością cechującą protestantów. Widzowie już od pierwszych minut są wciągnięci w intrygę, a jednocześnie zaglądają do domów bohaterów, którzy zadają pytania o sens życia, śmierci, wiary, Boga, miłości, cierpienia. Z pozoru zabawne sytuacje, które wywołują chichot, szybko zmieniają się w charkot, a śmiech więdnie w gardłach, także przy zaskakującym, niesamowitym zakończeniu.

Adaptacja, reżyseria, scenografia: Mikołaj Grabowski
Kostiumy: Zuza Markiewicz, Izabela Dąbrowska
Choreografia: Katarzyna Małachowska
Reżyseria świateł, multimedia: Michał Grabowski

Występują: Iwona Bielska, Maria Dejmek, Joanna Król, Lucyna Szierok, Łukasz Gosławski, Dymitr Hołówko, Marcin Kalisz, Dariusz Kowalski, Adam Kupaj, Piotr Ligienza, Wojciech Oleksiewicz, Michał Sitarski

-----

"U Pilcha każde słowo ma wagę złota. On nim wywija jak kowal gorącą sztabką metalu, wyciąga sensy, nadaje nową energię. I... lepi demony.", Małgorzata Karbowiak, "Kalejdoskop"

"Sarkazm sąsiaduje z tragizmem, Niebiosa i Piekło ze Śląskiem Cieszyńskim, codzienność PRL z rodzimą wersją realizmu magicznego.", Aneta Kyzioł, "Polityka"

"W tej opowieści o życiu, śmierci, ludzkich namiętnościach czas płynie niespiesznie, a najbardziej zaskakujące wydarzenia wplatają się w sposób naturalny w rytm codziennych zajęć. Na widowni słychać wybuchy śmiechu, ale też - cytując Pilcha, kibica - ciszę jak po stracie bramki.", Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita


Recenzja Trojmiasto.pl

Alfabet R@Portu. Podsumowanie festiwalu Alfabet R@Portu. Podsumowanie festiwalu

Alfabet R@Portu. Podsumowanie festiwalu (9 opinii)

Jaki był tegoroczny Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port? Podsumowujemy największą...

21 maja 2018

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery