stat
Wydarzenie już się odbyło

Wieczór z poezją i muzyką żydowską. Wiersze na Piętrze

W piątek, 13 lipca br. o godz. 18.00 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na wieczór poetycko-muzyczny z udziałem Krystyny Łubieńskiej (słowo) oraz Trio Gdańskiego, znanego doskonale publiczności Czwartkowych Wieczorów Muzycznych. W programie kolejnego w tym roku spotkania w cyklu Wiersze na Piętrze znajdzie się wybór poezji m.in.: Anny Kamieńskiej, Agnieszki Osieckiej, Wisławy Szymborskiej, Bolesława Leśmiana i Juliana Tuwima.

Ponadto K. Łubieńska podzieli się refleksjami na temat jednego z najbardziej osobistych i poruszających poematów Juliana Tuwima "My, Żydzi polscy". Całości dopełni muzyka żydowska w wykonaniu: Anny Prabuckiej Firlej - fortepian, Pawła Kuklińskiego- skrzypce oraz Krzysztofa Sperskiego - wiolonczela.
 
Krystyna Łubieńska - urodzona 3 sierpnia 1932 roku w Warszawie. W 1956 roku ukończyła Wydział Aktorstwa Studium Teatralnego we Wrocławiu. W latach 1958-1963, 1964-1970 i od roku 1971 zawodowo związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Na gdańskiej scenie zadebiutowała 1 października 1958 rolą Heleny w sztuce Nie będzie wojny trojańskiej Jeana Giraudoux w reżyserii Bohdana Korzeniewskiego. Grała rolę Ofelii w Hamlecie w inscenizacji Andrzeja Wajdy (premiera 13 sierpnia 1960). Występowała także m.in. w sztukach Shakespeare'a, Ionesco, Gombrowicza i Mrożka. Odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie Janusza Nasfetera Mój stary (1962). Wystąpiła m.in. w filmie Mewy (1986) w reżyserii Jerzego Passendorfera oraz w realizowanym w Sopocie serialu Pełną parą (2005) w reżyserii Leszka Wosiewicza.
Uhonorowana m.in. medalem "Za Zasługi dla Miasta Sopotu" oraz tytułem "Najmilszej Sopocianki".
Źródło zdjęcia: Dziennik Bałtycki
 
Trio Gdańskie powstało w 1983 r. z inicjatywy profesorów Akademii Muzycznej w Gdańsku - Anny Prabuckiej-Firlej (fortepian), Marka Schillera (klarnet), Krzysztofa Sperskiego (wiolonczela). Od kilkunastu lat w składzie zespołu gra skrzypek Paweł Kukliński. Trio prowadzi intensywną działalność koncertową. Występowali prawie we wszystkich krajach Europy. Brali udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Płowdiw, Warneńskim Lecie, Mousikis Imeres w Salonikach, Festiwalu "Fadrj" w Teheranie. Dokonali wielu nagrań radiowych, telewizyjnych oraz wydali kilka płyt CD. W swoich programach często umieszczają zapomniane utwory kompozytorów polskich.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij