• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Wieczór wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności

Wydarzenie w ramach

19 kwietnia po raz ósmy zostanie wręczona Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Wyróżnienie o międzynarodowym zasięgu i renomie otrzymają chorwacka poetka Monika Herceg i jej tłumaczka Aleksandra Wojtaszek. Instytutu Kultury Miejskiej zaprasza do swojej siedziby przy Targu Rakowym 11 na wieczór świętowania - sukcesu laureatek, piękna poezji nominowanych tomów, obecności finalistów i finalistek w Gdańsku. Działania artystyczne rozbudzą budynek IKM, który przez kilka godzin oddychać będzie poezją.

- W tym roku zrezygnowaliśmy z typowej gali wręczenia nagrody. Chcemy, by ten wieczór był otwarty i dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego otwieramy przestrzeń IKM na poezję, działania artystyczne i szeroką publiczność. Każdy może wziąć udział w interdyscyplinarnym wydarzeniu artystycznym, które wypełni budynek IKM, obejrzeć transmisję wręczenia nagrody, wypić lampkę wina czy porozmawiać z gośćmi festiwalu - mówi Dagny Kurdwanowska, kierowniczka Działu Literackiego IKM.

Interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne
19 kwietnia poezja zasieje swoje obrazy w przestrzeni Instytutu Kultury Miejskiej. Artystki i artyści inspirowani tomami tegorocznej serii EPW - Nominacje stworzą środowisko, w którym poezja wybrzmiewać będzie poprzez obiekty, instalacje, działania performatywne, świetlne i muzyczne. Od godz. 19.00 w holach i salach IKM publiczność doświadczy przepływu wrażeń motywowanych poezją.

IKM zachęca do wędrowania po przestrzeni - samodzielnie lub ze specjalnie przygotowanymi mapkami. Wydarzenie artystyczne towarzyszy wręczeniu Nagrody EPW, ale można w nim uczestniczyć niezależnie od uroczystości - wpaść na chwilę albo przyjść na dłużej i zanurzyć się w poetycko-sensualnej przestrzeni. Instalacje i obiekty będą dostępne dla publiczności również w sobotę 20 kwietnia.

Przebieg wieczoru
Wielowymiarowe święto poezji rozpocznie się w IKM od godz. 19.00. Osoby posiadające zaproszenie, pokierowane zostaną do Audytorium (jeśli o godz. 19.00 dostępna będzie pula wolnych miejsc, organizatorzy udostępnią ją publiczności). Dla osób zainteresowanych udziałem w uroczystości, ale nieposiadających zaproszenia przygotowana zostanie specjalna strefa przy Punkcie Informacji Kulturalnej - tu będzie można komfortowo obejrzeć transmisję wręczenia nagrody. Po uroczystości, która potrwa ok. godzinę, można będzie w mniej formalnej atmosferze porozmawiać z laureatami i laureatkami oraz ich tłumaczami i tłumaczkami.

W trakcie uroczystości wręczenia nagrody obiekty, instalacje i działania będą dostępne dla publiczności i będzie można w nich swobodnie uczestniczyć.

Twórczynie i twórcy wieczoru:
Aleksandra Jakubczak
Elżbieta Szurpicka
Krzysztof Kaliski
Wojciech Sobolewski
Magda Jędra
Przemek Branas
Edmund Krempiński

Oraz

Tatiana Dziewanowska
Magdalena Kowala
Anna Steller
Anna Zglenicka

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej
Partnerzy: Versopolis, Nurty. Księgarnia IKM, Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza, Rok Miłosza, Wydawnictwo Znak, Latvian Literature, Finnish Literature Exchange
Patroni medialni: "Pismo. Magazyn opinii", "Książki. Magazyn do czytania", trójmiasto.pl, Prestiż. Magazyn trójmiejski, Czas Literatury

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt finansowany z dotacji celowej Miasta Gdańska.

Informacja o biletach

Osoby posiadające zaproszenie, pokierowane zostaną do Audytorium (jeśli o godz. 19.00 dostępna będzie pula wolnych miejsc, organizatorzy udostępnią ją publiczności)

Opinie

Sprawdź się

Największym wydarzeniem FETY 2022 r. był występ słynnego niemieckiego Theater Titanick. Podaj tytuł spektaklu, który wówczas wystawili.