stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Wieczór poezji austriackiej (2 opinie)

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na spotkanie literackie i czytanie poezji pt. WIECZÓR POEZJI AUSTRIACKIEJ w ramach Tygodnia Austriackiego w Teatrze BOTO.

Wystąpi: Krzysztof Gordon

Wprowadzenie: prof. Stefan H. Kaszyński

Współczesna poezja austriacka, to poezja od końca wojny po czasy nam najbliższe. Po katastrofie wojennej, w której Austria była równocześnie ofiarą i współuczestnikiem, to właśnie literaturze, a początkowo szczególnie poezji, przypadła rola budowania nowej tożsamości. Trzeba było rozliczyć się z traumą drugiej w XX wieku katastrofy austriackiej. Do tego rozrachunku włączyli się zarówno poeci starszej generacji, w tym powracający do ojczyzny emigranci, jak i młodsi, którzy wracali z pól bitewnych i alianckiej niewoli. Jedni żyli przeszłością, drudzy odcinali się od niej zdecydowanie. Stąd nurt poezji tradycyjnej i progresywnej, w tym eksperymentalnej i krytycznej, stąd surrealizm i poezja konkretna i potem poezja zdecydowanie krytyczna.

Główne postaci to Busta, Lavant czy Ausländer z jednej strony i Paul Celan, Ingeborg Bachmann z drugiej. Nurt eksperymentalny reprezentowali Ernst Jandl, poeci Wiener Gruppe, głównie Artmann I Rühm oraz poeci Grazer Gruppe, przede wszystkim Peter Handke. Radykalny przełom nastąpił w późnych latach 70., kiedy na scenę weszli bezkompromisowi krytycy establishmentu i moralnego, językowego i politycznego zakłamania, w tym Thomas Bernhard, Elfriede Jelinek i Peter Turrini.

Koniec stulecia i pierwsze lata XXI wieku to okres estetycznej i poglądowej niestabilizacji. Tu wyróżnił się m.in. Franzoblel, ale też kilka poetek nowej generacji - w tym Bettina Balaka i Sabine Gruber. Równocześnie notuje się napływ migrantów i tu mieści się nurt poezji Semira Insayifa. We wszystkich tych nurtach przewijają się tematy odwieczne, jak miłość, wiara, strach, śmierć i niewiara w moc języka.

Przeczytaj także

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Pierwszy pokaz filmu "Popiół i diament" odbył się w klubie Żak. A gdzie i w którym roku odbył się drugi?