stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Wieczór literacki z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej Wiatr od Morza

W Teatrze Wybrzeże, na scenie Starej Apteki, odbędzie się wieczór literacki z autorami wszystkich książek nominowanych do Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Rozmowę z autorami poprowadzi Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP Gdańsk. Wstęp na wieczór literacki jest wolny, jednak będą obowiązywały zapisy poprzez stronę internetową Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza - została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w 2017 r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 20-lecia powołania samorządu wojewódzkiego. To nagroda m.in. dla pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, wydawców książek i czasopism, bibliotekarzy i księgarzy. Laureaci otrzymują statuetki zaprojektowane przez prof. Jacka Zdybla i nagrody pieniężne.

W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała plany spotkania się w Centrum św. Jana, a ogłoszenie wyników odbyło się w niekonwencjonalnej formie On-line. Do grona laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2019 dołączyli: Izabela Morska za książkę "Znikanie" w kategorii Literacka Książka Roku oraz Prof. Józef Borzyszkowski i prof. Cezary Obracht-Prondzyński za monografię "Historia Kaszubów w dziejach Pomorza - tomy III-V" w kategorii Pomorska Książka Roku. Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał prof. Zenon Ciesielski, natomiast siostrzaną - Kaszubską Nagrodą Literacką uhonorowany został prof. dr hab. o. Adam Sikora.

Pomorską Nagrodę Literacką przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź twórcom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia. Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej na posiedzeniu 6 września 2021 r. ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020 w dwóch kategoriach:

Literacka Książka Roku:
- Tadeusz Dąbrowski, "Scrabble" (poezja). Warszawa 2020, PIW;
- Dariusz Filar, "Szklanki żydowskiej krwi" (powieść). Gdańsk 2020, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna;
- Antoni Pawlak, "Ale bez rozgrzeszenia" (poezja). Mikołów 2020, Instytut Mikołowski;
- Barbara Szczepuła, "W domu wroga" (reportaże). Sopot 2020, Wydawnictwo Arche.

Pomorska Książka Roku:
- Janusz Dargacz, "Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)". Gdańsk 2020, Muzeum Gdańska;
- Dorota Karaś, Marek Sterlingow, "Walentynowicz: Anna szuka raju". Kraków 2020, Wydawnictwo Znak;
- Michał Ślubowski, "Czarownice mieszczki pokutnice: gdańskie szkice herstoryczne". Gdańsk 2020, Wydawnictwo Marpress; "Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska - autobiografia", rozmawiają: Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński. Kraków 2020, Wydawnictwo Literackie.

Przeczytaj także

Opinie 1 zablokowana

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Gdzie słynny pisarz Günter Grass, laureat literackiej Nagrody Nobla, ma w Gdańsku swój pomnik razem z Oskarem - bohaterem "Blaszanego bębenka"?