Wiadomości

Wieczór dwóch Katarzyn

artykuł czytelnika

W piątkowy wieczór (20 listopada br.) sala koncertowa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pękała w szwach. W ramach Gdańskich Dni Wokalistyki na akademickiej scenie dała koncert Katarzyna Dondalska, światowej klasy sopranistka koloraturowa. Później jej miejsce zajęła Katarzyna I. Gawęcka, by opowiedzieć o swojej najnowszej książce - biografii innej wybitnej sopranistki koloraturowej, uczennicy Ady Sari, Haliny Mickiewiczówny.Książka ukazała się nakładem Wydawca DJ  w Gdańsku.
Książka ukazała się nakładem Wydawca DJ w Gdańsku. mat. prasowe
Koncert i spotkanie autorskie poprzedziła niezwykle miła uroczystość nadania imienia Haliny Mickiewiczówny jednaj z sal Akademii Muzycznej w Gdańsku. To z tą uczelnią śpiewaczka związana była przez blisko 30 lat jako wybitny pedagog. Halina Mickiewiczówna stworzyła wiele osobowości muzycznych. Do grona jej wychowanków należy wielu znanych nie tylko w Polsce czy Europie, ale również w świecie śpiewaków, m.in.: Małgorzata Armanowska, Kira Boreczko, Irena Jarocka, Ryszard Karczykowski, Tomasz Krzysica, Jacek Labuda, Jerzy Mahler, Wojciech Parchem, Bożena Porzyńska, Brygida Skiba, Tatiana Szczepankiewicz, Jacek Szymański, Iwona Tober.

Swoje pierwsze "koloraturowe" szlify zawdzięcza jej również Katarzyna Dondalska, jedna z bohaterek piątkowego wieczoru. Aranżację plastyczną sali imienia Maestry, a właściwie "saloniku Mickiewiczówny", zaprojektował i wykonał Tomasz Sójka. Zaprezentowane w nim pamiątki pochodzą ze zbiorów Maestry. Salonik służyć będzie młodym artystom nie tylko jako miejsce nauki, ale również jako miejsce, w którym będą mogli poczuć dobrego ducha i żywą historię swojej uczelni.

W piątek 20 listpada sala koncertowa gdańskiej Akademii Muzycznej wypełniła się do ostatniego miejsca. Trzeba było dostawiać krzesła, a i tak wiele osób gromadziło się w przejściu - by choć na stojąco wysłuchać koncertu Katarzyny Dondalskiej, której towarzyszyła Akademicka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją dr. Przemysława Stanisławskiego.

Dyrygował , a dr Andrzej Kacprzak przygotował orkiestrę
Dondalska zaczęła od arii Rozyny z I aktu "Cyrulika Sewilskiego" Gioacchino Rossiniego. I już w tym pierwszym utworze zachwyciła publiczność pięknym, bogatym i doskonałym technicznie głosem. Myślę, że tytuł koncertu Stratoseryczne przestrzenie głosu koloraturowego najlepiej opisują jej możliwości wokalne. Po kończącej koncert arii Lindy z opery "Linda di Chamounix" Gaetano Donizettiego urzeczona publiczność nie chciała wypuścić sopranistki ze sceny. Owacje zdawały się nie mieć końca. Na wyraźne życzenie publiczności artystka bisowała dwukrotnie.

Druga część wieczoru poświęcona była "biografii z bajką i historią kryminalną w tle" czyli najnowszej książce Katarzyny I. Gawęckiej - biografii wybitnej sopranistki koloraturowej, uczennicy Ady Sari, Haliny Mickiewiczówny.

- Można powiedzieć, że zaczęło się od bajki, bo do wydawanych przez mnie bajek ilustracje robiła wnuczka Haliny Mickiewiczówny - Justyna Trapkowska. Wiedziała, że robiłam wcześniej dokumenty i poprosiła mnie, żebym napisała książkę o jej babci - zaczęła swoją opowieść o książce Katarzyna I. Gawęcka. - Ciepło głosu i serca. Nie znałam wówczas świata opery, nie interesował mnie, nie znałam też nazwiska "Mickiewiczówna", ale mimo to zgodziłam się przejrzeć zgromadzone przez Maestrę i jej rodzinę pamiątki. Kilkanaście kartonów zdjęć i dokumentów zamieszkało ze mną, zajmując cały pokój gościnny...

Praca nad dokumentem trwała ponad trzy lata. Książka pełna jest dokumentów i zdjęć z życia śpiewaczki. Mówi nie tylko o jej dokonaniach zawodowych. Dzięki wypowiedziom kilkudziesięciu bliskich jej osób powstał portret kobiety próbującej godzić życie rodzinne z artystycznym, rozdającej uśmiechy, lecz skrywającej tęsknoty i zawody miłosne.

Integralną częścią książki jest płyta CD z nigdy dotąd niepublikowanymi nagraniami Haliny Mickiwiczówny. Płytę w całości przygotował dr Piotr Kusiewicz, a jej opracowaniem dźwiękowym zajął się Mariusz Zaczkowski.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (1)

  • sprostowanie

    w tekst wkradła się pomyłka co do osoby , która dyrygowała orkiestrą kameralną Akademii Muzycznej- nie był to dr Andrzej Kacprzak a Przemysław Stanisławski.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Rysownicy z Trójmiasta komentują protest
Rysownicy z Trójmiasta komentują protest
Naukowiec z Gdyni w nowej edycji "Top Model"
Gdynianin walczy o sławę w "Top Model"

Kulinaria

Jedzenie na telefon: test trzech pizzerii z Trójmiasta
Jedzenie na telefon: test trzech pizzerii
Bary i puby komentują obecną sytuację
Bary i puby komentują obecną sytuację

Sprawdź się

Patronką którego trójmiejskiego teatru jest Agnieszka Osiecka?