• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wieczór Teatralny - Walny-Teatr: Noe

Zapraszamy na Wieczór Teatralny w Teatrze Leśnym! Na scenie w Jaśkowej Dolinie 8 lipca o 21:00 wystąpi Walny-Teatr Adama Walnego. Będzie to część cyklu letnich wydarzeń w Teatrze Leśnym organizowanych przez Klub Winda-Gdański Archipelag Kultury.

mar 28

czwartek, godz. 18:00

bilety 50 zł
ulgowy 40 zł
Kup bilet
NOE to oryginalnie zrealizowana, piękna opowieść o muzyku - demiurgu, którzy zabiera widzów w niezwykłą podróż do krainy wyobraźni. 

Tytułowy bohater - dyrygent staje przed zadaniem poprowadzenia koncertu na podstawie partytury o znamiennym tytule "Potop". Niestety członkowie orkiestry przerażeni zapisem treści utworu uciekają, a osamotniony maestro - aby nie zawieść oczekiwań publiczności - zaczyna improwizować. I tak na oczach widzów pojawiają się instrumenty- zwierzęta, a wśród nich: żyrafa-fortepian, kangur-kontrabas czy słoń-suzafon, z których wkrótce popłyną przepiękne dźwięki. 

Noe zaprasza widownię na Arkę, zaprasza do wspólnego tworzenia - bowiem tylko wspólny akt twórczy, wspólny koncert może ocalić wszystkich przed zagładą. Publiczność staje się orkiestrą, a muzyka "grana na żywo" powstaje w obecności widza i dzięki niemu. Noe dyryguje, śpiewa i gra. Gdy potop mija koncert dobiega końca muzyk staje przed dylematem, co dalej...

Scenariusz, realizacja i wykonanie - Adam Walny 
Muzyka na żywo - Jan Wyszkowski

Walny-Teatr powstał w roku 1999 (mimo, że od 1995 funkcjonował pod innymi nazwami, m.in. jako Wielki Teatrzyk Świata i Teatr Bezradny) z inicjatywy Adama Walnego, jednego z najbardziej uznanych twórców teatru lalkowego w Polsce. To oryginalny teatr lalkarza solisty, który jest twórcą scenariusza, konstruktorem i budowniczym lalek, a także wykonawcą przedstawień. Walny -Teatr penetruje w swych pracach różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych oraz ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Adam Walny jest twórcą takich widowisk jak Kuglarz i Śmierć, Motyl, Genesis, Kamieniarz, Misterium Narodzenia, Dziadek, Hamlet, Don Kichote, Opus Hamlet, Szekspir - made in Poland czy Przygody Kropli Wody, z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą (Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Dania, Węgry, Czechy, Włochy, Niemcy).

Adam Walny - lalkarz, scenograf, reżyser, pedagog teatru. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek). Zdobywca kilkudziesięciu nagród na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, m.in. pierwszej nagrody na VI Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy. Czterokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2004 roku organizuje przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie festiwal Święto Głupców. W roku 2009 zaadaptował Przygody Münchhausena Gottfrieda Augusta Bürgera i wyreżyserował cieszące się dużym powodzeniem Przygody barona Münchhausena w łódzkim Teatrze Nowym. W 2012 roku otwierał spektaklem Opus Hamlet scenę lakową na zamku Kronborg w Danii.

Założył Instytut Sztuki Lalkarskiej przy własnym teatrze oraz Pracownię Teatru Przedmiotu przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Jest autorem programów edukacyjnych (Lekcje z lalki) i terapeutycznych (Lalka z duszą). Prowadzi różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych, był terapeutą na plenerach twórców niepełnosprawnych organizowanych przez Stowarzyszenie NIKE. Współpracował ze Stowarzyszeniem Twórców Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Chata z Pomysłami, Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Białostockim Teatrem Lalek, Eksperymentalnym Studiem Tańca EST w Krakowie.

W roku 2007 opublikował książkę Teatr przedmiotu. Kulisy warsztatu. Arkana rzemiosła, a w 2012 wydał album Walny-Teatr.

----
fot. Małgorzata Klemens

Opinie

Sprawdź się

Do kiedy można zobaczyć wystawę ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?