Wiadomości

Widowisko na murach Teatru Szekspirowskiego

Scenografię i tło dla działań artystycznych stanowić będzie mur Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który posłuży do metaforycznego ukazania roli wolności i solidarności w życiu jednostek i społeczeństw, nawiązując jednocześnie do 40. rocznicy Sierpnia '80.
Scenografię i tło dla działań artystycznych stanowić będzie mur Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który posłuży do metaforycznego ukazania roli wolności i solidarności w życiu jednostek i społeczeństw, nawiązując jednocześnie do 40. rocznicy Sierpnia '80. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

W ramach obchodów 40-lecia Porozumień Sierpniowych zrealizowane zostanie wyjątkowe widowisko "Wymurzanie Wolności". Wielki spektakl plenerowy rozegrany zostanie 28 i 29 sierpnia na murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Wystąpi w nim 25 artystów związanych z Transgatunkowym Teatrem SFINKS pod wodzą Roberta Florczaka. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne online oraz w kasie GTS. Warto się jednak pospieszyć - zostały ostanie wolne miejsca na pierwszy pokaz.Aktualizacja, 24.08 godz. 14:01

Jak poinformowali organizatorzy, wszystkie wejściówki już się rozeszły.
Już w najbliższy weekend na murze Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego rozegra się niezwykły, muzyczno-taneczno-plastyczny spektakl. Ta nietypowa sceneria będzie tłem dla metaforycznego ukazania roli wolności i solidarności w życiu jednostek i całych społeczeństw. Nawiązując do 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych, twórcy podkreślają, że każde społeczeństwo musi kiedyś o swoją wolność zawalczyć, bo nigdy nie jest ona dana raz na zawsze. Spektakl przypomina także, że Gdańsk jest kolebką ruchów wolnościowych w Środkowo-Wschodniej Europie.

W "Wymurzaniu Wolności" swoje twórcze siły połączą artyści z różnych dziedzin - aktorzy, performerzy, artyści wizualni, tancerze i muzycy. Reżyseruje Robert Florczak, a występuje 25 tancerzy i performerów, m.in.: Anna Steller, Ula Zerek, Leon Dziemaszkiewicz, Krzysztof BalińskiKrzysztof Czerny. Poprzez grę świateł, wizualizacje i specjalnie na ten cel skomponowaną przez Piotra Pawlaka graną na żywo muzykę przekaz będzie miał ponadnarodowy i ponadpokoleniowy charakter. Żywy obraz dopełnią wizualizacje oparte o historyczne materiały udostępnione przez Europejskie Centrum Solidarności, a niezwykłą scenografię i tło dla działań artystycznych stanowić będzie mur Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Święto wolności i demokracji w GdańskuIdeą spektaklu jest ukazanie roli walki o wolność, niezależność i wartości, które kształtowały nową rzeczywistość w kluczowym momencie historycznym i z którymi identyfikują się przedstawiciele różnych narodowości i pokoleń.
Ideą spektaklu jest ukazanie roli walki o wolność, niezależność i wartości, które kształtowały nową rzeczywistość w kluczowym momencie historycznym i z którymi identyfikują się przedstawiciele różnych narodowości i pokoleń. mat. prasowe
"Wymurzanie Wolności" stanowi także głos Gdańska w międzynarodowym projekcie "Shaking the Walls", opowiadającym o procesie obalania murów fizycznych i metaforycznych w różnych krajach Europy, realizowanym przez Gdański Teatr Szekspirowski. Dlatego też wydarzenie zostanie udostępnione za pośrednictwem streamingu wideo partnerom projektu z Islandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Czech, a także wszystkim widzom chcącym śledzić je online.

W ramach obchodów 40-lecia Porozumień Sierpniowych odbędzie się również pokaz rejestracji filmowej legendarnego spektaklu "H." w reżyserii Jana Klaty. To nowatorskie odczytanie szekspirowskiego "Hamleta" stworzone w 2004 roku z zespołem Teatru Wybrzeże i wystawiane w opustoszałych budynkach Stoczni Gdańskiej odbiło się szerokim echem w Polsce i przyczyniło się do umocnienia pozycji Jana Klaty jako reżysera bezkompromisowego.

Pokaz odbędzie się w sali głównej GTS 29 sierpnia o 18. Prezentacja spektaklu będzie pretekstem do rozmowy z jego twórcami o istocie wolności i refleksji nad zmianami w sposobie jej postrzegania. Spotkanie z reżyserem Janem Klatą i odtwórcą roli Hamleta Marcinem Czarnikiem odbędzie się o 20., zaraz po pokazie. Poprowadzi je Maciej Nowak, niegdyś dyrektor Teatru Wybrzeże, dziś dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu.

Spektakl plenerowy "Wymurzanie Wolności" odbędzie się 28 sierpnia o 21:15 (prapremiera)29 sierpnia o godz. 21:15 (premiera), zaś pokaz rejestracji spektaklu "H." Jana Klaty i spotkanie z twórcami 29 sierpnia o godz. 18 (spotkanie o 20). Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne online oraz w kasie GTS.

Opinie (20) ponad 10 zablokowanych

 • (2)

  Spokojnie, jedyna słuszna partia już zadba o oficjalną wykładnię historyczną wspomnianych wydarzeń, oczywiście w centrum tych wydarzeń zamiast Wałęsy czy ludzi solidarności, będzie pewne rodzeństwo bliźniaków... Pozostałe osoby z życia publicznego, które tych stosunków obecnie nie posiadają to będą sami "sbcy", natomiast Piotrowicz oficjalnie bedzie na kilkuletnim urlopie od obowiązków prokuratorskich w stanie wojennym;)

  • 11 20

  • A jaką rolę będą pełnić europarlamentarzyści KO: Miller i Cimoszewicz?

   • 10 4

  • Mówisz o jedynie słusznej partii jako o rządzących, a pewnie uważasz że powinno rządzić PO, jako ta najsłuszniejszą. Dziś już nawet członkowie PO orientują się że poszło to w zła stronę. Aco do ludzi Solidarności i Wałęsy to ich drogi rozeszły się już dawno... poczytaj trochę, są również filmy na youtubie, że już na początku zastanawiano się czy Wałęsy nie usunąć po wyjeździe jego do Wawy

   • 4 1

 • A może by tak w

  teatrze szekspirowski zaczęli... grać Szekspira?

  • 31 4

 • Klata i wszystko jasne ... (1)

  H jaka piękna katastrofa....

  • 18 1

  • Odgrzewanie co roku tego samego spektaklu trochę słabe w wykonaniu GTS.

   Brak ciekawych pomysłów, odgrzewanie starych.

   • 0 1

 • a może by tak w ramach widowiska artystycznego zburzyć ten sarkofag, który pasuje tam jak pięść do oka?

  • 14 8

 • Wszystko to piekne i wzniosle

  Az sie poplakalem ...

  • 10 2

 • Obchody, odchody

  Będzie Klata, oraz rydwan, będzie tęcza i złe słowo w stronę Niemca

  • 18 0

 • O! Reżyserem jest

  nasz artysta profesor od sztuk psychotropowych...

  • 16 3

 • (1)

  Znajomi z Małopolski powiedzieli . Jakie wypasione więzienie w centrum miasta macie.

  • 12 6

  • Ignorańci

   • 4 1

 • Symbolem tzw. "wolności" XXI wieku niech będą arsenały zbrojeniowe największych potęg militarnych i podporządkowanych im państewek - wasali w roli ich zakładników wojskowo-militarnych.

  • 2 3

 • A bedzie leon na szczudlach?

  Bo bez niego to nie to samo

  • 4 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

września

23. Festiwal Jazz Jantar Gdańsk, Klub ŻAK

02

października

10 Tenorów Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Największy salon Sinsay otwarto w Gdańsku
Największy salon Sinsay w Polsce
Piosenki "zajechane" przez radio. Których utworów mamy dość?
Piosenki "zajechane" przez radio

Kulinaria

Kocham polską wódkę. Degustacja owocowych specjałów
Kocham polską wódkę. Degustacja w Ducha 66

Sprawdź się

Najstarszy teatr w Trójmieście to...?