• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Widok z okna" wystawa Doroty Wójcik

27 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż Doroty Wójcik, brzeźnieńskiej artystki i architektki.

18 listopada 2023 - 12 maja 2024

bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
Tematem obrazów jest widok z okna, który przedstawia ulicę Dworską w Brzeźnie. Wzdłuż niej ustawione są bloki mieszkalne tzw. hotelowce, zbudowane z wielkiej płyty. Tworzą one oś kompozycyjną zwieńczoną również blokiem. To wnętrze urbanistyczne jest wyjątkowo zaniedbane, chaotyczne, brzydkie, posiada znikomą zawartość zieleni oraz sklep monopolowy 24h i kebab bistro. Jednakże widok z okna jest dla Doroty niepowtarzalny ponieważ widzi w nim niebo oraz światło, które łączy ze sobą wszystkie elementy architektury oraz mieszkańców i przede wszystkim czuje w nim żywioł powietrza. Na zasadzie kontrastu z tkanką architektoniczną czuje ten żywioł w opozycji z naturą i podkreśla przestrzeń wolną i niezagospodarowaną która jest oddechem.

Wszystkie prace malarskie zostały stworzone na podobraziu o formacie 1x1m. Jest to dosłowne przeniesienie wymiaru ramy okiennej z widoku z okna, która również zawiera się w kwadracie.
Figura ta jest dla artystki archetypem architektury, przez który rozumie pierwotny wzorzec przestrzeni. Gdyż już w starożytności budowano centra miasta na planie najprostszych figur geometrycznych. Jednocześnie ta najprostsza figura geometryczna stanowi ramę dla widoku z okna. Ten Okienny pejzaż zostaje ujęty w syntetyczne przestawienia malarskie. Temat jest ukryty i niewidoczny ale ciągle ten sam, z tego jednego konkretnego widoku z okna, który jest dla Doroty źródłem inspiracji nieświadomości zbiorowej. Celowo rezygnuje z figuratywnych i realistycznych przedstawień jednak zachowana zostaje jej pespektywa. Ta subiektywna doznaniowość paradoksalnie zbliża do tego co uniwersalne odsłaniając archetypalny wymiar malarstwa Doroty.

ANEKS prace wykonane w technice tuszu
Do współpracy nad aneksem zaprosiłam swoją 6-cio letnią córeczkę Olę. Proces tworzenia prac w tym wypadku na papierze i przy użyciu tuszu polegał na tym, że zasiadałyśmy razem przy oknie i w tym samym momencie malowałyśmy ten sam motyw. Starałyśmy się oddać nastrój panujący w dzielnicy, który był poprzedzony porą dnia lub roku. Na początku były to prace o monochromatycznej gamie, ale z czasem został wprowadzony do nich kolor. Największą wartością było spędzanie wspólnego czasu, jednak celem artystycznym aneksu było ukazanie tego, iż dziecięca optyka jest bliska źródłom nieświadomości zbiorowej. Z kolei wartością badawczą było porównanie postrzegania dziecięcego i człowieka dojrzałego. W ten sposób mogłam się nauczyć od mojej córki Oli braku schematyzmu i konwenansów wynikających z naszej kultury wizualnej, w której zostałam ukształtowana. Natomiast ja podarowałam mojej córce narzędzia malarskie takie jak pędzle, które umożliwiły jej pokazanie bezpośredniości, dziecięcej prostoty i szczerości. Ta dziecięca szczerość nieprzefiltrowana przez kulturowo wymagane formy jest z kolei lekcją dla mnie i daje wskazówki i zbliża do pokładów nieświadomości, które ukazują archetypalną strukturę rzeczywistości.

O artystce:
Dorota Wójcik (ur. 1987 w Gdańsku) jest artystką wizualną oraz architektką. Ukończyła Politechnikę Gdańską z wyróżnieniem otrzymując 2 nagrody za najlepiej obroniony dyplom magisterski na wydziale Architektury i Urbanistyki w 2014r. W między czasie podjęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. J. Baucia, gdzie w 2021 r. obroniła tytuł magisterski. Połączenie architektury i malarstwa stworzyły jej możliwości do podjęcia pracy przy wielu muralach w całej Polsce, min. miała możliwość uczestniczyć w produkcji prestiżowego muralu autorstwa E. Dwurnika w Warszawie. Jej prace malarskie zaprezentowano min. na Ogólnopolskiej wystawie konkursowej Fundacji im. Franciszki Eibisch w Warszawie. Dorota głównie zajmuje się malarstwem olejnym abstrakcyjnym, a inspiracje czerpie z natury (drzewa, morze, chmury). Od 2000 roku związana z Pracownią artystyczna Henryka Sokalskiego.

Adres: Projektornia GAK, ul, Dworska 29a, 80-506 Gdańsk
Na wystawę zapraszamy od 27.04 do 25.05.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku po raz pierwszy w Gdańsku odbył się Ogólnopolski Turniej Poezji Społecznie Zaangażowanej o Nagrodę Czerwonej Róży?