stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Westerplatte - światłocienie (1 opinia)

Spektakl multimedialny Westerplatte - światłocienie to nowa propozycja Muzeum Gdańska i Miasta Gdańsk mieszkańców i turystów. Iluminacje obiektów na półwyspie będzie można zobaczy dwa razy: 14 i 15 września.

Relacja z imprezy

- Tradycyjnie w czasie uroczystości wybuchu II wojny światowej Westerplatte przypomina nam o bohaterstwie i trudnym losie żołnierzy. Przyzwyczajamy się do myślenia o tym miejscu w kategoriach obiektu odwiedzanego raz do roku. Dlatego cieszę się i zachęcam do wzięcia udziału w inicjatywie Muzeum Gdańska. Zobaczmy Westerplatte w innej odsłonie - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Poprzez pryzmat sztuk wizualnych na nowo odkrywać będziemy znajdujące się na półwyspie obiekty historyczne. Jednakże Westerplatte - światłocienie będzie nie tylko próbą zmierzenia się z dziedzictwem historycznym półwyspu. Będzie to również próba zadawania pytania o kondycję współczesnego człowieka, naszą postawę wobec wojny, przemocy oraz autorytaryzmów.

- Losy Wojskowej Składnicy Tranzytowej, bohaterska obrona Westerplatte w trakcie niemieckiej inwazji we wrześniu 1939 roku, w końcu burzliwe dzieje Półwyspu po 1945 roku są nieustannie przypominane w trakcie uroczystości rocznicowych, działań edukacyjnych, wystawienniczych i popularyzatorskich. Na ile jednak zrozumieliśmy lekcję płynąca z dramatycznych wydarzeń II wojny światowej? Czy zwiedzaniu Półwyspu Westerplatte towarzyszy refleksja, która uświadamia nam, że w tym miejscu wybuchł najstraszliwszy konflikt w dziejach ludzkości? Czy tak wiele się zmieniliśmy od czasów osławionego tytułu Dlaczego musimy umierać za Gdańsk? - mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, koordynator wydarzenia.

Muzeum Gdańska zaprosiło do współpracy wybitnych przedstawicieli sztuk audiowizualnych: reżyserów, animatorów, ilustratorów, kompozytorów i muzyków, aby we własnych interpretacjach przedstawili całą złożoność historii Półwyspu w zderzeniu ze współczesnym kontekstem.

Mapka miejsc, które zostaną podświetlone podczas spektaklu
Mapka miejsc, które zostaną podświetlone podczas spektaklu


Spektakl będzie miał formę symultanicznych instalacji multimedialnych, w których główną scenografią, czy raczej aktorami będą historyczne obiekty. Za sprawą światła, dźwięku, a przede wszystkim animacji, Westerplatte stanie się na dwa wieczory plenerową galerią sztuki monumentalnej.

Nadzieja

Instalacja autorstwa Roberta Turło oraz Jarosława Pudlisa, Michała Garnowskiego, Mateusza Kozłowskiego, Adam Przybysza, Marka Kuczyńskiego.

Bad news

Instalacja autorstwa Macieja Salamona

Respiracja


Instalacja autorstwa Macieja Szupicy, muzyka Szymon Weiss, animacja Krzysztof Głażewski

Willkommen

Wideoklip autorstwa Marka Frankowskiego, Szymona Kołodziejczyka, Grzegorza Łapińskiego.

W dniach widowiska Westerplatte - światłocienie zostaną uruchomione dodatkowe autobusy linii 138. Kursy rozpoczną się o 19:20, 20:20 i 21:20 z Dworca Głównego w kierunku Westerplatte. Powrót z półwyspu o godz. 19:02, 20:02, 21:02 oraz 22:32 (zamiast 22:02). Autobusy zatrzymują na wszystkich przystankach zgodnie z rozkładem jazdy. Przejazd podlega standardowym opłatom. Ruchem pojazdów na półwyspie będzie zawiadywać służba porządkowa.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • wszystko fajnie

    tylko czy musi to tak dudnic?! nie da się wysiedzięć w domu od tego halasu! wracasz zmęczony do domu i chcesz sobie odpocząć a tu nawet tv nie da się obejrzeć bo taki hałas ! najgorsze ze tak jest od wczoraj! niby miało to trwać dziś i jutro a tu od wczoraj muza napie...a do 23!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Która z mitologicznych postaci przyczyniła się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser?