- 1 Te spektakle trzeba zobaczyć (3 opinie)
- 2 Deszczowe otwarcie Kunsztu Wodnego (219 opinii)
- 3 Bardzo atrakcyjny festiwal Organy Plus (18 opinii)
- 4 Tych spektakli nie możesz przegapić (11 opinii)
- 5 Pełna sala na benefisie prof. Januszajtisa (25 opinii)
- 6 Filharmonia zaczyna sezon (22 opinie)
Wesołego święta muzyki! - rusza IV Euro Chamber Music Festiwal
Euro Chamber Music Festival powstał przed trzema laty z inicjatywy przyjaciół, którzy bardziej od oglądania meczów piłki nożnej, woleli razem pograć na swoich instrumentach i posłuchać dobrej muzyki. A skoro nie mieli ku temu możliwości, postanowili ją sobie "zorganizować".
- Zaczęło się od mistrzostw EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie. Wówczas niemal wszystkie instytucje kultury na Pomorzu były zamknięte, a działania kulturowe wstrzymane - wspomina Arnaud Kamiński, organizator festiwalu. - Postanowiliśmy zainicjować w Gdańsku obchody Międzynarodowego Święta Muzyki, utworzonego we Francji jako Fete de la Musique, przypadającego w pierwszy dzień lata, a więc 21 czerwca. Święta, którego celebracja odbywa się poprzez występy muzyczne na ulicach i placach miast, a także organizowanie kameralnych koncertów w barach i kawiarniach.
Muzykowanie w gronie przyjaciół to jedno z najważniejszych przesłań festiwalu. Jego inicjatorzy i organizatorzy, skrzypek Arnaud Kamiński i altowiolista Krzysztof Tymendorf, koncertują wspólnie pod nazwą Duo del Gesù. Wykonywanej przez siebie muzyki nie lubią jednak określać mianem "kameralnej", bo słowo to wydaje im się zbyt surowe. Znacznie częściej i chętniej nazywają ją po prostu "przyjacielską".
- Pierwsza edycja ECMF przebiegła pod hasłem "Przyjaciele grają razem" i to najbardziej odzwierciedla "esprit" tzw. muzyki kameralnej. Podczas kolejnych odsłon festiwalu staramy się to przyjazne motto "przyjaźni" zachować - mówi Kamiński.
Przed rokiem, dla przykładu, odbył się specjalny koncert pt. "Przyjaciele grają Bacha" w 300. rocznice urodzin Carla Philipa Emanuela, najzdolniejszego z synów lipskiego kantora. W ramach tegorocznej edycji (21 czerwca godz.12, Ratusz Staromiejski

Podczas 3.ECMF zainicjowany został również cykl koncertów "Przyjaciele grają wszędzie!", którego kontynuacja będzie miała miejsce i w tym roku. Uczestnicy festiwalu zagrają tam, gdzie kultura nie zawsze puka do drzwi, a gdzie ludzie nie mają możliwości uczestniczenia w tradycyjnych koncertach - w hospicjach, szpitalach, domu dziecka czy centrum dla dzieci autystycznych.
Przyjaźń przyjaźnią, ale czymże byłoby życie muzyków bez rywalizacji! Duo del Gesù wpadł zatem na pomysł, aby dodać temu przyjacielskiemu muzykowaniu nieco adrenaliny, poprzez zorganizowanie Nadbałtyckiego Konkursu Duetów Smyczkowych - pierwszej i jedynej w Polsce tego typu imprezy, skierowanej do uczniów szkół muzycznych II stopnia oraz studentów akademii muzycznych. Duetów, złożonych wyłącznie z instrumentów smyczkowych, a więc skrzypiec, altówki i wiolonczeli:
- Pragniemy bogatą, lecz mało docenianą, czasem zapomnianą wręcz literaturę na duety smyczkowe rehabilitować. To również, w świetle kształcenia młodych muzyków, świetny zespół instrumentalny, wprowadzający z wolna do szczytu muzyki kameralnej, jakim jest kwartet smyczkowy: 2 skrzypiec, altówka i wiolonczela, czyli w pewnym "humorystycznym" sensie 2 duety smyczkowe - śmieje się Arnaud Kamiński.
Przesłuchania odbędą się 22 czerwca od godz. 9 w Ratuszu Staromiejskim. Będą miały charakter publiczny, można zatem przyjść, posłuchać i tak, jak podczas zawodów sportowych, dopingować swoich faworytów. Tego samego dnia o godz. 20 odbędzie się koncert "Laureaci grają razem", podczas którego będzie można skonfrontować swoje typowanie z werdyktem jury.
Nie ma jednak co ukrywać, że największą atrakcją festiwalu będzie występ renomowanego Apollon Musagète Quartet - laureata wielu nagród, jak chociażby 1. nagroda prestiżowego konkursu ARD w Monachium czy Paszportu Polityki 2013 (26 czerwca godz. 20, Ratusz Staromiejski, bilety 30/15 zł).
Kto jednak do muzyki "przyjacielskiej" przekonać się nie da, może zdecyduje się spędzić Noc Świętojańską przy dźwiękach największych przebojów Franka Sinatry (23 czerwca godz. 20, Centrum św. Jana

Festiwal potrwa od 21 czerwca do 1 lipca, a że ciekawych imprez odbędzie się sporo, warto zapoznać się ze szczegółowym programem. Wstęp na większość koncertów jest darmowy.
Miejsca
Wydarzenia
Opinie (3)
-
2015-06-19 22:05
Dziękujemy wam piękni politycy - uczcimy waszą głupotę kilkoma wieczorami ciszy. (1)
Dobrze, że się coś w Gdańsku dzieje. Jednak należy wyrazić głębokie ubolewanie z uwagi na zniknięcie z kalendarza imprez choć niedużego to unikalnego festiwalu muzyki dawnej Anima Musica, który w tym okresie akurat corocznie odbywał się w Gdyni. Impreza miała już sporą tradycje, stałych bywalców a koncerty często były (re)transmitowane w polskim radiu. Melomani mogę więc tylko podziękować włodarzom Gdyni i innym wyżej postawionym decydentom. Doprawdy polityka kulturalna obecnych władz to jeden wielki dramat. Pieniądze na kulturę władza rozdaje polito-łapato-logicznie: zgodnie z kluczem politycznym, zgodnie z poprawnością polityczną i zgodnie z potrzebami ludu (więc masowy badziew zawsze może liczyć na sowite wsparcie). Kultura nie jest do sprawowania władzy potrzebna. Dziękujemy wam piękni politycy z plakatów. Faktycznie lepiej, że nic nie zagra w tym roku o tej porze w Gdyni (jak to bywało w poprzednich latach). Melomani uczczą waszą głupotę kilkoma wieczorami ciszy.
- 5 2
-
2015-06-19 22:26
Coś ta Gdynia melomanom podpada ostatnio!
- 3 0
-
2015-07-02 09:52
To jest ekstra że w Trójmieście jest tyle muzycznych eventow. Chyba nikt nie ma prawa narzekać na kalendarz imprez. Co jak co, ale kulturalnie stoimy wysoko
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.