Spektakl

Wesele - dyplom SWA

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Muzyczny - Scena Kameralna

adres:
Gdynia, Pl. grunwaldzki 1
kasy:
58 661-60-00, 785-59-00
data premiery:
7 grudnia 2018
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

2.0 / 5 (2 głosy)

Wesele
Stanisław Wyspiański

Kolejny rocznik Baduszkowców - studentów Studium Wokalno-Aktorskiego przygotowuje spektakl dyplomowy.

Daleko poza zgiełkiem świata na polskiej wsi rozgrywa się akcja dramatu "Wesele" S. Wyspiańskiego, tutaj w naturalnym środowisku spotykają się dwie kultury ludowa i mieszczańska, które patrzą na siebie z zaciekawieniem. Chłopi i mieszczanie marzą o niepodległości. Czy ktokolwiek wtedy wyobrażał sobie, że przez tą wieś mogą przejść fronty tak bezwzględnej dla zwykłych obywateli pierwszej a potem drugiej Wojny Światowej? Wyspiański napisał "Wesele" z tęsknoty za ojczyzną. Czy dzisiaj potrafimy zrozumieć tą tęsknotę? Czym dla nas dzisiaj jest patriotyzm? Autorowi "Wesela" wydawało się, że dzięki jednemu zrywowi naród odzyska niepodległość. Kto mógł przypuszczać, że droga do niepodległości będzie trwała tyle lat? Zniszczenie i degradacja kultury chłopskiej, rozliczenie z okropnościami II Wojny Światowej, komunizm, odzyskanie niepodległości, to wszystko zobaczycie w jednym spektaklu, w "Weselu" S. Wyspiańskiego.

Reżyserem "Wesela" na podstawie dramatu S. Wyspiańskiego jest Maciej Konopiński (aktor Teatru Wybrzeże). O oprawę muzyczną zadba Artur Guza (kompozytor, aranżer, dyrygent, aktor scen muzycznych). Innowacyjnym pomysłem jest współpraca z Akademią Sztuk Pięknych. Studenci tej uczelni pod opieką dr Katarzyny Zawistowskiej stworzą kostiumy i scenografię. Choreografię przygotuje Wioletta Fiuk.

Reżyseria: Maciej Konopiński
Muzyka: Artur Guza
Scenografia: studenci ASP pod kier. Katarzyny Zawistowskiej
Choreografia: Wioletta Fiuk

Recenzja Trojmiasto.pl

Gdzie się podział złoty róg? O "Weselu" Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni

Ostatni rok nauki w Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni wieńczy kilka wydarzeń artystycznych, w których młodzi...

Zdjęcia

  Przeczytaj także

  • Grudniowe nowości w teatrach Trójmiasta
   2 grudnia 2018 (5 opinii)

   Grudzień, jak zwykle, obrodzi w wydarzenia premierowe. Czekają nas premiery w większości trójmiejskich teatrów instytucjonalnych. Ostatnie premiery odbędą się w dwa ostatnie dni roku.

  Opinie (23)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  Sprawdź się

  W którym roku powstała pierwsza opera napisana w Gdańsku?