• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Wernisaż wystawy i wykład Joanny Zakrzewskiej "KAKEHASHI - połączenie"

Stacja Kultura zaprasza 13.05. o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy Joanny Zakrzewskiej: "KAKEHASHI - połączenie", wykład o kaligrafii japońskiej oraz promocję książki pt. "Prze-myśleć piękno".

Prace, które już wiszą w Stacji Kultura, można oglądać do 31.05.22r., w godzinach otwarcia placówki. Wystawa poświęcona jest "budowaniu mostów" czyli połączeń pomiędzy kaligrafią japońską, a łacińską, jako metafory wymiany kulturowej pomiędzy Polską a Japonią. Pismo, jako materialny obraz języka, który jest integralną częścią danej kultury, wyraża ją poprzez swój fizyczny ślad.

Kaligrafia japońska posługuje się ideogramami, czyli pewnego rodzaju obrazami słów oraz malarskimi przyborami tj.: pędzel, czarny tusz, woda. Kaligrafia łacińska oparta jest na literach, które same w sobie nie niosą treści, dopiero połączone tworzą słowa realizowana jest przy pomocy narzędzi "twardych", tj.: pióro, stalówka, patyk.

Przedstawienie tych dwóch, skrajnie różnych sposobów myślenia o piśmie, jak również połączenie ich na jednej przestrzeni pracy stanowi główny temat wystawy.

Joanna Zakrzewska - japonistka, kaligraf i iluminator, wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, uzyskała doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Naukowo zajmuje się estetyką sztuki japońskiej (monografie: "Sakuteiki - zapiski o zakładaniu ogrodów", "Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej").

W dziedzinie kaligrafii japońskiej jest mistrzem w stopniu V dana Szkoły Kaligrafii Japońskiej Seifū. Fascynuje ją pismo różnych kultur: japońskiej, arabskiej, hebrajskiej, ruskiej, chińskiej, no i oczywiście łacińskiej. Prowadzi warsztaty pokazy kaligrafii łacińskiej i japońskiej. Ma na swoim koncie liczne publikacje naukowe i wystawy artystyczne.

Opinie

Sprawdź się

Największą inicjatywą budowlaną w historii polskiego muzealnictwa morskiego jest...?