• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wernisaż wystawy fotografii - Siła Kobiecego Rugby - Jarosław Respondek

Zapraszam w imieniu własnym oraz WRZEpracowni na wernisaż fotograficznej wystawy o gdańskich bohaterkach, kobietach walczących na boisku i w życiu codziennym.


Biało-Zielone Ladies Gdańsk

Od 2011 nieprzerwanie Mistrzynie Polski (12. razy z rzędu), klubowe wicemistrzynie Europy w Lidze Mistrzów, fundament, trzon reprezentacji Polski Rugby 7 kobiet, która to zdobyła w tym roku tytuł Mistrzyń Europy, która zajęła 10 miejsce na Pucharze Świata w RPA. Nauczycielki, księgowe, studentki, maturzystki, wojskowe, masażystki, ortopedki, kobiety z pasją, matki, żony, partnerki.

Bohaterki zdjęć trenują 5 razy w tygodniu, zdobywają wiele medali, jednak nadal sport kobiecy w Polsce w ogólnym rozrachunku jest słabiej finansowany, niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn. Istnieje przepaść, mężczyźni w różnych dyscyplinach mogą zająć się tylko sportem. Kobiety: bardzo rzadko w przypadku naszych rodaczek. Na co dzień muszą pracować, uczą się, są przykładnymi córkami, żonami, matkami. Tak też jest z Biało-Zielonymi. Mają niesamowitą podporę w postaci trenera Janusza Urbanowicza zarówno w klubie, jak i reprezentacji. Oprócz treningów pracują na etatach, uczęszczają na dodatkowe zajęcia, udzielają się społecznie, wspierają innych. Dają z siebie zawsze 110%.

SIŁA KOBIECEGO RUGBY to fotograficzne zderzenie kilku światów gdańskich rugbystek: zawodowego, prywatnego, bardzo osobistego i boiskowego.

Współpraca kuratorska: Joanna Kinowska
Partnerzy: Cyfrowe.pl, Sigma, BIało-ZIelone Ladies Gdańsk
Projekt dofinansowany ze stypendium kulturalnego Miasta Gdańsk.

Jarosław Respondek - fotoreporter od 2008 roku, obecnie współpracuje z Kosycarz Foto Press i AF Reporter. Rugby przewija się na jego zdjęciach od 2009. W 2010 roku zadebiutował z fotokastem RUGBY!, z którym przyszły pierwsze fotograficzne sukcesy. Temat wrócił jak bumerang w 2017 roku. Od tamtego roku współpracuje z gdańskimi rugbystkami i wspiera klub BZLG, w którym gra jego żona. W 2019 roku obronił licencjat w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie pod okiem Rafała Milacha. Laureat konkursów: trzykrotnie Grand Press Photo (2013, 2014, 2021), międzynarodowego konkursu IPA, Discover Europe, zdobywca Grand Prix 25. edycji Gdańsk Press Photo.

UWAGA!
Z racji na charakter miejsca zapraszamy przede wszystkim na wernisaż. W późniejszym czasie możliwe obejrzenie wystawy po wcześniejszym uzgodnieniu z autorem:
16-12 piątek (godz. 17-20)
17-12 sobota (godz. 10-13)
18-12 niedziela (godz. 15-18)
Kontakt: jaroslawrespondek@o2.pl

Opinie

Sprawdź się

Pierwszą premierą Teatru Muzycznego (z siedzibą w Gdańsku) był...