stat
Impreza już się odbyła

Wernisaż wystawy fotografii Philippe'a Margeaulta pt. "Dzienniki bałtyckie"

Wydarzenie w ramach

Philippe MARGEAULT "Dzienniki bałtyckie | Baltic Notebooks".

5 września - 31 października 2021, godz. 14:00

Gdańsk, ul. Biskupia 4
Wstęp wolny

23 września - 7 listopada 2021, godz. 14:00 - 20:00

Gdańsk,
bilety 7 zł
ulgowy 5 zł
Wernisaż odbędzie się w sobotę 2 października 2021r. o godz. 19:00.
Wystawę będzie można obejrzeć do 16 października 2021r.


"Dzienniki bałtyckie" to podróż wokół basenu Morza Bałtyckiego, wędrówka po dziewięciu krajach wraz z ich wyspami. Zawsze pociągały mnie kraje północnej Europy, czuję się tu dobrze, znajduję tu ukojenie. Również moja mama darzyła sympatią te rejony; gdy wędruję po tych krajach, czuję przy sobie jej obecność. Lubię tutejsze przestrzenie, gdzie samotność może być wszechobecna. Lubię melancholię wybrzeży. Wyjątkowe światło przenika te pobrzeża - światło, którego nie napotkałem nigdzie indziej poza bałtycką ziemią. Chciałbym się tu zagubić i nigdy nie odnaleźć.

Projekt "Dzienniki bałtyckie" ma swój początek w roku 2016 r. i zamierzam kontynuować go jeszcze przez kilka lat. W tym celu w czerwcu 2018 r. przeprowadziłem się z rodzinnego Paryża do Gdańska, by móc zanurzać się na co dzień w klimacie Bałtyku, poznać go, zrozumieć i wczuć się w jego atmosferę jeszcze lepiej, eksplorować jego pobrzeże, poznać jego mieszkańców, jak również, by założyć "bazę wypadową" i podróżować stąd (lub powracać) do innych krajów bałtyckich. Pozwala mi to odnajdywać podobieństwa i różnice między krajami, regionami i okolicami, które są związane bezpośrednio lub historycznie z Bałtykiem, pokazać na moich fotografiach nie tylko charakterystyczne miejsca, ale przede wszystkim uchwycić ducha tego regionu.

To wszystko nie byłoby możliwe do zrealizowania na serio, gdybym pozostał we Francji. Cykl ten ukazuje moje osobiste spojrzenie na region bałtycki - spojrzenie osoby pozostającej kimś z zewnątrz, przybyszem-obserwatorem, a jednocześnie też i stąd, ponieważ ten rejon świata darzę szczególnym uczuciem i zdecydowałem, że właśnie tu będzie mój dom. Wystawa obejmuje wybór 40 prac spośród dotychczas zgromadzonej, obszernej serii. Projekt jest w toku.

Fotografie w całym cyklu zostały wykonane średnioformatowym aparatem Hasselblad 501CM. Na kontynuację realizacji projektu "Dzienniki bałtyckie" otrzymałem w 2019 r. stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórcy kultury.
Wystawa towarzyszy obchodom Międzynarodowego Dnia Tłumacza 2021, organizowanym w Gdańsku przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury oraz Instytut Kultury Miejskiej.

Philippe MARGEAULT - francuski artysta fotograf, absolwent Szkoły Fotografii EFET w Paryżu (dyplom w 2016 r.). Zajmuje się przede wszystkim fotografią tradycyjną - analogową. Pracuje z użyciem aparatów Hasselblad 501CM i Ricoh GR21 (fotografia analogowa na czarno-białych materiałach światłoczułych) oraz Leica M9 (fotografia cyfrowa). Wywoływaniem oraz obróbką negatywów i odbitek zajmuje się sam. Pracuje też w szlachetnych technikach wywoływania odbitek, takimi jak platyno-/palladotypia i guma dwuchromianowa.

Wystawa jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Tłumacza, organizowanych w Gdańsku przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury oraz Instytut Kultury Miejskiej.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Co to są Baby Pruskie?